Skocz do zawartości

Problem przy wypalaniu Bootloadera Arduino nano ATmega 328 p przy pomocy Arduino Leonardo


Famous_Deer

Pomocna odpowiedź

Witam,

Mam następujący problem. Mianowicie chce wypalić bootloader w "arduino" nano przy pomocy arduino leonardo, lecz po uruchomieniu wypalania otrzymuje taki komunikat błędu i nie wiem co z tym zrobić sprawdzałem połączenia. Połączenia do "arduino" nano robiłem przy pomocy zdjęcia poniżej.

Arduino:1.8.9 (Windows Store 1.8.21.0) (Windows 10), Płytka:"Arduino Nano, ATmega328P"

avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\COM6": Nie mo�na odnale�� okre�lonego pliku.

Błąd przy wgrywaniu bootloadera.

Arduino-Nano-ICSP.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@Famous_Deer, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

4 minuty temu, Famous_Deer napisał:

Mam następujący problem. Mianowicie chce wypalić bootloader w "arduino" nano przy pomocy arduino leonardo, lecz po uruchomieniu wypalania otrzymuje taki komunikat błędu i nie wiem co z tym zrobić sprawdzałem połączenia. Połączenia do "arduino" nano robiłem przy pomocy zdjęcia poniżej.

Nie pokazałeś co i jak dokładnie podłączyłeś - ciężko będzie więc doradzić. Na pewno masz podłączony układ do COM6?

Link do komentarza
Share on other sites

Komunikat błędu wygląda następująco:

Arduino:1.8.9 (Windows Store 1.8.21.0) (Windows 10), Płytka:"Arduino Nano, ATmega328P"

avrdude: Yikes!  Invalid device signature.
         Double check connections and try again, or use -F to override
         this check.

Błąd przy wgrywaniu bootloadera.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Avrdude to źle ustawione fusebity lub wgrywasz z za dużą prędkością i Ci się nie wyrabia. Na początek dobrze wybierz procka/płytke/programator odpowiedni a potem zmniejsz predkosc na jedna z najmniejszych od konca. Możliwe też że teb plik bootloadera masz źle skonfigurowany musiał byś go pokazać co w nim masz ustawione.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak na chipie pisze atmega328p to musisz bootloader od uno wypalic. Obawiam sie ze przez ISP to musisz plik konfiguracyjny ustawic tam masz podana predkosc max powinno byc cos kolo 5000 dokladnie z szeregu wsrtosci znajdz jaka jest w tych okolicach. Do tego tam masz mase ustawien jak cos nie gra to możesz tam adresy pozmieniac aż sie połączysz w necie masz pełno przykładow poszukaj sobie, najpierw sproboj czy mozesz na uno wypalic jak wybierzesz.

Link do komentarza
Share on other sites

To czeka Cie zabawa z plikiem tekstowym w notepad++ odtworzysz plik .cpp od ustawien.

W arduino tez w sumie mozna pozmieniac fusebity i predkosc transmisji . Tutaj masz fusebity https://github.com/NicoHood/HoodLoader2/wiki/Burning-the-bootloader-via-ISP-(advanced)

predkosc tez poszukaj czy masz gdziss w pliku zapis o tym i ustaw tak by sie to wyrabiało po odpowiednim ustawieniu fusebitow i poprawny podlaczeniu kabellami.

tutaj masz fusy do swojego nano z atmega 328.https://www.google.pl/amp/s/codingwithcody.com/2011/06/25/arduino-default-fuse-settings/amp/

Edytowano przez daniel89
Link do komentarza
Share on other sites

Kurcze aż mi głupio dalej cb pytać @daniel89 bo nie rozumiem co z tym zrobić  to jest z tego pierwszego linka:

 

Pin connections: 328/2560 - 32u4 GND - GND 5V - 5V MOSI - MOSI MISO - MISO SCK - SCK PIN 10 - 32u4 RESET

HoodLoader2 Fuses: low_fuses=0xFF high_fuses=0xD8 (boot to Bootloader) extended_fuses=0xFC (no HWBE) unlock_bits=0x3F lock_bits=0x2F DFU Fuses: low_fuses=0xFF high_fuses=0xD9 (boot to program) extended_fuses=0xC4 (with HWBE) unlock_bits=0x3F lock_bits=0x2F Original Fuses: low_fuses=0xEF high_fuses=0xD8 (boot to bootloader) extended_fuses=0xCB (no HWBE) unlock_bits=0x3F lock_bits=0x2F

przewody mam podpięte 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.