Skocz do zawartości

LaserCat - zabawka dla kota


dkradke

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Mam pytanko: na schemacie masz przycisk S1 podłączony do GPIO16 bez rezystora podciągającego (GPIO16 jako jedyny nie ma wewnętrznego PULLUP). Działa Ci to dobrze?

Dodatkowo - zostawianie wiszących GPIO0 i GPIO2 to nie jest specjalnie dobry pomysł - oba powinny być podciągnięte rezystorami do Vcc.

A poza tym fajne - czasem żałuję że nie mam kota 🙂

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, ethanak napisał:

Mam pytanko: na schemacie masz przycisk S1 podłączony do GPIO16 bez rezystora podciągającego (GPIO16 jako jedyny nie ma wewnętrznego PULLUP). Działa Ci to dobrze?

Dodatkowo - zostawianie wiszących GPIO0 i GPIO2 to nie jest specjalnie dobry pomysł - oba powinny być podciągnięte rezystorami do Vcc.

A poza tym fajne - czasem żałuję że nie mam kota 🙂

 

Zgadza się, masz rację. Wrzucone schematy nie były zaktualizowane, poprawiłem je w poście. Dopiero w praniu wyłapałem brak rezystora na GPIO16. Co do GPIO0 i GPIO2 też się z Tobą zgodzę, że powinny być pull-upy, ale z w praktyce jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło, żeby nie wystartował z flasha bez nich, jestem świadomy, że wystawiam się tym na potencjalne problemy 😉 w Rev.2 już je dodam 🙂

Btw. dzięki za zwrócenie uwagi na to i przypomnienie mi o problemach z GPIO16 😉

Edytowano przez dkradke
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

6 minut temu, dkradke napisał:

Dopiero w praniu wyłapałem brak rezystora na GPIO16.

Zawsze można podłączyć przycisk do Vcc (GPIO16 ma PULLDOWN) 🙂 Ale to już dla baaaaardzo leniwych...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W końcu niższa istota (człowiek) służy wyższej istocie (kotu) do podawania ulubionego pożywienia, czyszczenia kuwety oraz dostarczania rozrywki...

Kto nie wierzy, niech zapyta kota.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@dkradke, nie rozumiem tej konstrukcji ze źródłem prądowym. LM317 do poprawnej pracy potrzebuje 3V dropout, może przy małych prądach wystarczy 1,5V, dalej spadek na rezystorze R3 1,2V, dla diody laserowej zostaje jakieś 2,3V pod warunkiem, że klucz BC848 zewrze się do 0V. Nie wiem, może dla tej konkretnej diody wystarczy, ale jest bardzo mały margines i zastanawiam się czy to źródło prądowe działa. Mierzyłeś napięcia na kolektorze BC848, na diodzie laserowej i rezystorze R3? Druga sprawa, jeśli jest stabilne napięcie 5V to do ograniczenia prądu diody wystarczy jeden rezystor.

Link do komentarza
Share on other sites

Podbijam temat - w końcu dziś Światowy Dzień Kota 🐱 Może to DIY zainspiruje kogoś do działania 🚀 Dobrym punktem startu będzie też ten projekt: 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Po pierwsze - dzień dobry, to mój pierwszy post tutaj.  Właśnie zapoznaję się z tematami na forum.

Po drugie - przepraszam za odkopanie starego tematu, ale wydaje mi się że to co chcę dodać jest dość istotne.

Chodzi o to, że zabawka jest fajna, zapewnia kotu potrzebny ruch i zaspokaja potrzebę polowania, ale... od czasu do czasu kot powinien coś złapać! Nieustanne polowanie bez  sukcesu powoduje stres u kota i może doprowadzić do tego że zwierzak przestanie polować w ogóle... Po co ma się wysilać jeśli co by nie zrobił to i tak nic z tego nie wynika.  Kiedy bawimy się z kotem patyczkem z jakimś piórkiem czy szmatką na końcu, od czasu do czasu kot ma to fizycznie w łapkach lub zębach. Polowanie zakończone sukcesem... z latającą dokoła plamką świetlną niestety to nie działa i kot może się czuć sfrustrowany.

Może warto rozważyć dodanie do projektu możliwości poruszania jakimś lekkim, elastycznym "patyczkiem" z kawałkiem sznurka i piórkiem. Servo w projekcie już jest, więc chyba nie byłoby zbyt trudne. Choć pewnie trzeba by rozważyć jak tę zabawkę zabezpieczyć przed pazurkami i ewentualnym upadkiem.

Albo po prostu bawmy się z naszym kotem regularnie - dużo czasu to nie zajmie, 10-15 minut co kilka godzin, wtedy taka zabawka będzie tylko dodatkiem na czas kiedy mamy coś naprawdę ważnego do zrobienia i kot musi zająć się sam sobą.

Pozdrawiam.

Michał (od 30 lat właściciel różnej ilości kotów jednocześnie).

 

Edytowano przez Michael_L
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mi się ten schemat nie wydaje taki łatwy... Projekt w ładnej obudowie (a może by pomalować🤔) jak się kotu podoba to super (zresztą widać na filmie). Klikasz, a kot ma frajde😀. Ps: Można otrzymać jeszcze plik gerbera i kod do pobrania?

Edytowano przez anonimowy
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.