Skocz do zawartości

Zdalne sterowanie, bez mikrokontrolera


zielnony

Pomocna odpowiedź

Witam!!!

Jestem w gimnazjum i chciałbym wykonać projekt na fizykę. Zamierzam wykonać robota na gąsienicach wraz z uchwytem. Chciałbym aby robot pełnił funkcję światłoluba, omijał przeszkody i był zdalnie sterowany. Największy problem ma ze zdalnym sterowaniem i tu zwracam się o pomoc. Chciałbym aby ktoś pomógł mi ja zrobić zdalne sterowanie bez mikrokontrolera (chodzi mi o jak najprostszy sposób).

Szukałem w internecie i na diodzie, ale nie ma informacji na temat zdalnego sterowania bez mikrokontrolera.

Robot będzie miał 3 serwomechanizmy + silniczek, który będzie opuszczał uchwyt. Jeden serwomechanizm będzie otwierał łapę, a dwa pozostałe będą służyły jako napęd.

Pozdrawiam i liczę na pomoc!!!

Link do komentarza
Share on other sites

W najprostszej wersji jaka mi przychodzi do głowy

zdalne sterowanie musiałoby być kablowe

(kiedyś jako dziecko miałem taki samochodzik sterowany kabelkiem...)

Co to znaczy, że silnik będzie opuszczał uchwyt

Jeżeli dobrze rozumie to jest to zadanie idealne dla serwa.

A więc tak:

Załóżmy, że masz 3 serwa (2 do kół i 1 do chwytaka), pomijamy na razie ten silniczek

Proponowałbym każde z tych serw sterować niezależnie - 3 potencjometry na panelu sterującym

A że mamy 3 tory sterowania to będzie nam potrzebny 4 (lub 5) żyłowy kabel

Serwa pracujące jako napęd proponowałbym przerobić wg opisów z forum z zachowaniem ich elektroniki.

Jako sygnał sterujący generujący impulsy w zakresie 500-2500 us wykorzystać nieśmiertelny NE555 do zmiany wypełnienia wykorzystać potencjometry.

Dla kół lepsze będą potencjometry suwakowe, dla chwytaka nie ma to większego znaczenia.

I na tej zasadzie zrobić niezależne 3 tory.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tym silniczkiem to chodziło mi, aby podciągał, bądź opuszczał linkę przyczepioną do chwytaka, chciałem zaoszczędzić, aby nie wydawać kasy na serwa.

Rozumiem o co ci chodzi, tzn. że te potencjometry na panelu sterującym to będą zmieniać kierunek pracy serw?? I czy mógłbyś mi podać link do takiego potencjometru?? A czy sterowanie przez podczerwień jest trudne do wykonania?? Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Przy podczerwieni będziesz potrzebował co najmniej jeden procesor

Wtedy mógłbyś zrobić układ pilot TV - odbiornik IR - uC.

Co do potencjometru suwakowego (liniowego):

http://www.meditronik.com.pl/el/c3050.htm

Jak silnik zasilisz to będzie Ci się kręcił, a jak wyłączysz

to nie będzie utrzymywał pozycji.

Chyba, że dorobisz przekładnię ślimakową

(tak czy inaczej przy takim zastosowaniu na 100% jakaś przekładnię będziesz potrzebował)

więc serwo jest o wiele bardziej odpowiednie.

Możesz jeszcze zrobić tak:

silnik wykorzystać do napędu

1 serwo do kierowania (jak w samochodzie)

2 serwo do unoszenia chwytaka

3 serwo do uruchamiania chwytaka

chociaż takie rozwiązanie jest technicznie trochę trudniejsze niż sterowanie niezależnie dwoma kołami

to wtedy możesz na suwaku liniowym zmieniać prędkość a na obrotowym kierować jak kierownicą.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W przypadku serw nie tyle sterujesz kierunkiem pracy, co wychyleniem.

Czepiasz się. 😉

Chodziło mi o kierowanie kierunkiem ruchu robota jak to jest zrealizowane w samochodach.

Ale żeby nie było kompletnego OT to dzięki za schemat.

Myślałem, żeby zrobić projekt czegoś takiego jak wrócę do domu.

Ale proponowałbym zakres 0,5 - 2,5 ms

ale to kwestia zmiany kilku rezystorów.

Link do komentarza
Share on other sites

Troszkę się już pogubiłem, na razie chwytak zostawmy w spokoju a zajmijmy się napędem zdalnie sterowanym. Czy dzięki temu jednemu potencjometrowi będę mógł przesuwać w obie strony, tak aby kierunek silnika był zmieniany, czy to będzie tylko taki włącznik. proszę mi wytłumaczyć bo trochę się pogubiłem:)

[ Dodano: 04 Mar 10 04:50 ]

Dodaje, że chcę wykorzystać serwa !!!

Link do komentarza
Share on other sites

Jako platformę, mogę Ci polecić coś takiego:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/wykorzystanie-pmma-tzw-plexi-plexiglassu-szkla-akrylowego-vt1737.htm

Może tylko zamiast jednego wolnoobrotowego kółka, zastosuj dwa - większa stabilność. Sterować silnikami możesz po kablu, podając po prostu odpowiednio spolaryzowane napięcie na ich zaciski. Można wykorzystać też prostą, dwukanałową aparaturę modelarską... Problem może się jednak pojawić przy sterowaniu serwami.

Przy sterowaniu przewodowym potrzebował byś po parze przewodów na silnik (dwa możliwe kierunki obrotów dla każdego silnika), parę na zasilanie serw i po jednym na każde wykorzystane serwo (przedłużenie żółtego/białego przewodu) zakończonym podaną wcześniej aplikacją z ne555 z potencjometrem.

Link do komentarza
Share on other sites

a więc, jak już pisałem to chcę aby pojazd był na gąsienicach i platformę mam już zrobioną.

Czemu nie chcesz wykorzystać mikroprocesora? To najłatwiejsze wyjście, nie musisz męczyć się z częścią sprzętową, piszesz tylko odpowiedni program. 🙂

Ponieważ nie mam teraz pieniędzy na kupienie programatora i zbytnio czasu do nauki.

Dzisiaj wymyśliłem jak zrobić aby przerobione serwa obracały się w dwie strony. A więc w pilocie zastosuję dwa zwykłe włączniki do jednego serwomechanizmu, tylko zmienię biegunowości przy jednym z nich.

Link do komentarza
Share on other sites

Po co tak komplikować sobie życie :!:

O ile nadal mówimy o zdalnym sterowaniu kablowym to przy położeniu potencjometru w pozycji środkowej (patrz schemat Nawyka) serwa będą zatrzymane, wychylenie w którąś ze stron spowoduje ruch kół jedną lub drugą stronę.

Jako, że wewnętrzny układ sterowania serwa realizuje algorytm sterowania proporcjonalnego (P) wychyleniem będziesz regulował prędkość koła.

Serwa odpowiednio przerobione.

Przerobienie (części elektronicznej) polega na odlutowaniu wewnętrznego potencjometru i zastąpieniu go dwoma rezystorami o jednakowych wartościach (proponuję rezystory z zakresu 4k7 - 10k).

Dokładne opisy przeróbek serw i mikroserw znajdują się na tym forum.

Link do komentarza
Share on other sites

a więc, jak już pisałem to chcę aby pojazd był na gąsienicach i platformę mam już zrobioną.
Czemu nie chcesz wykorzystać mikroprocesora? To najłatwiejsze wyjście, nie musisz męczyć się z częścią sprzętową, piszesz tylko odpowiedni program. 🙂

Ponieważ nie mam teraz pieniędzy na kupienie programatora i zbytnio czasu do nauki.

Dzisiaj wymyśliłem jak zrobić aby przerobione serwa obracały się w dwie strony. A więc w pilocie zastosuję dwa zwykłe włączniki do jednego serwomechanizmu, tylko zmienię biegunowości przy jednym z nich.

Obawiam się, że z tym wymyśleniem nie będzie dobrze. Aby sterować obrotami silnika (zmieniać jego biegunowość) konieczny jest MOSTEK H. Teoretycznie mógłbyś to zrobić na 4 krańcówkach.

Ale na dwóch to wątpię. (chyba, że jakieś z "dwoma kanałami" o ile coś takiego istnieje).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.