Skocz do zawartości

Hudyvolt

Pomocna odpowiedź

Termoutwardzalna farba do ceramiki forever! 50ml kosztuje jakieś 12zł, bardzo dobrze się ja nakład gąbką a co więcej przypuszczam że lakier sprzedawany pod magiczną nazwą ensolder ma swoje źródła w sklepach dla artystów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

atmega8, nie wiem czy wiesz, ale HXT900 to zdecydowanie mniejsze serwomechanizmy, charakteryzujące się zdecydowanie mniejszym momentem obrotowym. Na działanie robota wpłynie to tak, jak napisał pawcio0928, z tym, że na etapie budowy tej platformy będziesz musiał liczyć się z trudniejszą przeróbką (przeróbka serwomechanizmów "standard" jest łatwiejsza od przeróbki "micro"). Co i jak znajdziesz w kompendium wiedzy na temat serwomechanizmów znajdującym się na forum.

Link do komentarza
Share on other sites

Jednak wezme te serwa co autor projketu. A jeszcze jedno pytanie może głupie. W line follower często są lcd 2x16. Teraz pytanie po co? Co tam można ustawić? Czy są tam jakieś dane statystyczne? Wiem że wszystko zależy jak kod się napisze ale nie wiem po co do takigo urządzenia lcd. Nie potrafie sobie tego wyobrazić.

Do autora: Czy mógłby Pan umieścić soft?

Pozdrawiam:)

Link do komentarza
Share on other sites

Czy mógłby Pan umieścić soft?

z tym Panem to przesada i nikt się na forum nie obrazi jak będziesz się zwracał na Ty ;]

odnalazłem soft do tego robota w czeluściach mojego dysku twardego, ale od razu zaznaczę, że kod nie jest rewelacyjny. Wrzucam też kod z mojego drugiego robota (Beta), który jest lepszy i ładniej uporządkowany.

beta.zip

alpha.zip

Link do komentarza
Share on other sites

Wielkie dzięki:) A mam takie pytanka. Może głupie ale jestem początkującym w tej dziedzinie:)

Jeżeli na te pytyania są gdzieś odpowiedzi to proszę mnie nie ochrzaniać bo szukałem tylko odesłać do linków:)

1. Czemu w line follower stosuje się przerabiane serwomechanizmy? Czemu nie można wzaić zwykłego silnika? Wiem że sero zawiera potencjometr i elektornike dzięki temu możemu obrucić wał jak chcemy ale przeceiz właśnie to wszystko się wywala.

2. Po co w takich konstrukcjach stosuję sie mikrokontroler? Czy nie da się jakoś tego zrboić bez niego? Jeżeli tak to będzie miało to jakieś wady?

3.Po co są aż 4 czujniki? Czu chodzi w tym że każdy czujnik łapie linie np jak robot skręca?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi:)

Link do komentarza
Share on other sites

atmega8 przerobione serwomechanizmy stosuje się, ponieważ sam silnik ma za mały moment obrotowy i najprawdopodobniej w ogóle nie ruszy z miejsca. Alternatywą dla serw są silniki z przekładniami (na pewno lepsze, ale też zależy jakie).

2) Bez uC idzie się obejść, ale masz mniejsze możliwości. Niektóre procedury jest o wiele trudniej (lub niemożliwe) zrealizować w elektronice analogowej. Alternatywą są bramki logiczne, ale jak zwykle trzeba mieć wiedzę w tym zakresie 😉

3) Ten robot ma 5 czujników linii 😋 Wszystko zależy od tego jak ustawisz te czujniki, ale praktycznie zawsze jedna strona będzie wykrywała kąt prosty. Ogólni to jest prosta sprawa - im więcej czujników tym masz większą dokładność i większe pole do popisu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

atmega8:

2) Jakiejś określonej funkcji, która będzie wykonywana np. przy kącie prosty. Ogólnie to mam mniejszą wiedzę na temat LF niż MS, dlatego musiałyby wypowiedzieć się osoby bardziej doświadczone w tym temacie.

3) Popatrz na LF-y takie jak GreenNight, Feniks3, Impact. Mają one sporą ilośc czujników i jest to celowe. Weź to na logikę: jak masz trzy czujniki to masz tylko 3 stany. Tak małą ilość czujników nie pozwoli ci na impletacje regulatorów typu PID. Mając ich więcej uzyskujesz coraz większą rozdzielczość regulatora. Skutkuje to większą dokładnością 😉

I tak i nie. Lepiej jednak mieć to sterowanie sprzętowym PWM 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.