Skocz do zawartości

Pomocna odpowiedź

Dwa mostki w moim przekonaniu nie były konieczne, ponieważ przy tych kołach i tych silnikach prędkość maksymalna wychodzi około 3m/s. Rozsądną prędkość robot uzyskuje przy pewnie około 40% PWMa więc nawet przy zatrzymaniu robota ręką i zatrzymaniu kół nie grozi mu prąd zwarciowy na poziomie nawet 1A.

Link do komentarza
Share on other sites

Na początku w planach też miałem zastosowac jeden ,ale po wypowiedzi niektórych osób dam na wszelki wypadek po jednym na silnik.

W jaki sposób odczytujesz stany z czujników ? Nie wyczytałem tego nigdzie . buduję właśnie linefollowera opartego na atmedze16 smd i dwóch TB6612. Jeszcze za czasów diody wyczytałem na forum ,że odczytywanie stanów z czujników w sposób : If Czujnik_lewy = 1 Then ..." (bez adc) nie jest dobrym pomysłem , a w moim przypadku przy braku wolnych pinów adc to jedyne rozwiązanie , pomijając komparatory. Co o tym sądzisz , ewentualnie jaki sposób odczytu polecasz ?

Link do komentarza
Share on other sites

Odczytu cyfrowego czyli czujniki podłączone pod zwykłe piny nie polecam, aczkolwiek niektórzy tak podłączali i twierdzili, że nie mają problemów. Treker i wiele innych osób używa komparatorów, spójrz na jego schematy. Ja polecam podłączać pod ADC ponieważ daje to dużo większe możliwości tak przy kalibracji jak i do płynności jazdy.

Link do komentarza
Share on other sites

To w takim razie odrzucę pomysł z dzielnikiem napięcia ( napięcie Li-po ) na rzecz dodatkowego czujnika . W sumie będzie ich osiem, może uda mi się nadrobić kodem . Bez pid'a zapewne po wypadnięciu z zakrętu nie będzie wiedział co robić , będzie głupiał . A przy silnikach 10:1 jest to możliwe.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dawid 95, po co ci silniki 10:1 jak nie będziesz w stanie opanować robota nawet przy 1m/s? Przy kołach 3-4cm będziesz miał prędkość maksymalną 4,7-6,2m/s przecież to są kosmiczne prędkości nieosiągalne przez żadnego robota na świecie. Użyj tak jak wyżej pisałem silników 30:1 HP.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.