Skocz do zawartości

[Zawody] Robomaticon 2012 - druga edycja! (minisumo, linefollower, micromouse, freestyle)


Robomaticon

Pomocna odpowiedź

Taka uwaga co do tego regulaminu: 3.1 - powtórzone dwukrotnie to samo zdanie 😉 A, no i tak prawdę mówiąc, jako że chyba wszystkie roboty teraz używają czujników aktywnych podczerwonych (generują IR), mogą się nawzajem zakłócać, przez co ten punkt regulaminu jest trochę bezsensowny, choć znajduje się chyba we wszystkich regulaminach zawodów, na których rozgrywane jest *sumo.

Link do komentarza
Share on other sites

I jeszcze oprócz tego co napisał Bobby, jest napisane że w finale odbywa się 5 rund, ale nie jest napisane (albo nie doczytałem?) że wygrywa tam robot, który jako pierwszy zdobył 3 punkty, a inne punkty regulaminu mówią, że walkę wygrywa robot, który jako pierwszy zdobywa 2 punkty.

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby sprawdzałem wpływ wzajemny na siebie sharpów i modulowanej podczerwieni. Sharpy wzajemnie się nie zakłócają. Co do różnych częstotliwości nośnych "pilotowych" (36kHz, 38kHz,etc.) to chyba w miarę jasne jest to , że roboty stojące naprzeciw siebie o podobnej częstotliwości tworzą 2 tory aktywne i "widzą" siebie o 100% lepiej jak nie więcej niż w torze pasywnym (poprzez odbicie od przeszkody). Natomiast połączenie sharpów i 36kHz na przeciw siebie daje dość interesujące efekty... Szybkie testy można przeprowadzić od choćby pilotem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co do różnych częstotliwości nośnych "pilotowych" (36kHz, 38kHz,etc.) to chyba w miarę jasne jest to , że roboty stojące naprzeciw siebie o podobnej częstotliwości tworzą 2 tory aktywne i "widzą" siebie o 100% lepiej jak nie więcej niż w torze pasywnym (poprzez odbicie od przeszkody).

Nie wiem czy to takie oczywiste. Te odbiorniki typu SFH, TSOP mają duży kąt i zasięg widzenia, i prawdopodobnie na skutek emisji światła z drugiego robota większość, o ile nie wszystkie to światło odbiorą i wynik będzie błędny. Dla przykładu, roboty stoją frontem na przeciwko siebie, okładają się światłem - jeśli przeszkodę zasygnalizują zarówno przednie, jak i boczne odbiorniki, to taki robot jest w d*pie bo przeciwnik nie może być wszędzie. To dużo zależy od typów odbiorników i ich osłonięcia i umiejscowienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam do was dwa pytania:

1. W tej edycji najprawdopodobniej zmienimy formułę zawodów freestyle na dokładnie albo prawie dokładnie taką, jaka jest na Robotic Arena (zresztą ja sam za tym byłem) i mam takie pytanie: czy według was system rozgrywania konkurencji freestyle, taki jaki jest prezentowany we Wrocławiu jest w 100% w porządku, czy coś jednak byście w nim zmienili? Jeżeli chodzi o miejsce rozgrywania zawodów to już prawie na pewno będzie to aula Gmachu Głównego PW, wiec miejsca na stoiska na pewno będzie sporo.

2. Planujemy zrobić jakiś mini-konkurs dla widzów i uczestników z nagrodą i chciałbym się was tak zwyczajnie spytać - co byście kupili jako nagrodę jeżeli w grę wchodzi przedział cenowy 100-200 zł ? Mam trochę inną opinie odnośnie typu nagrody w stosunku do reszty organizatorów i chciałbym ze zwyczajnej ciekawości wiedzieć 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ewentualnie może spróbować połapać WObit za sponsora i maora dać - jeśli ktoś przychodzi na zawody jako widz, to znaczy że jakaśtam iskierka robotyczna mogła się pojawić, a taki robot może pomóc w tym jeszcze bardziej - promowanie robotyki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@Robomaticon

1. z tego, co wywnioskowałem z rozmów z chłopakami, to głosowanie powinno być jawne, a w jury powinny zasiadać os. zorientowane w temacie robotyki, mechaniki, elektroniki, itp. np. 10 kompetentnych os. . głosowanie np. na zasadzie oceniania konstrukcji przez każdego w skali od 0 do 10. lub innej.

2. nagrody traktuje podobnie jak prezenty, czyli im bardziej praktyczne, tym lepsze tzn. w dzisiejszych czasach na wesela zazwyczaj się daje kopertę, na zawodach raczej nie wypada dawać pieniędzy, ale bon na zakupy do jakiegoś sklepu lub firmy związanej z elektronika, jak najbardziej uważam za trafną nagrodę.

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę z innej "beczki" Przy każdej z konkurencji powinny być też informacje z innych konkurencji, aby jak ktoś będzie wzywany a będzie miał różnej klasy roboty, to nawet jak zobaczy przy trasach Fl że ma się pojawić na walkach minisumo. Właśnie taki problem miałem na RA. Kiedy puszczałem FL nie wiedziałem czy już muszę iść na minisumo czy jeszczę mogę puszczać go dalej.

Nagrodami w konkursach dla zawodników(jeśli będą finały to zawodnicy którzy odpadli na eliminacjach powinni nadal być traktowanymi jako zawodnicy a nie już widownia, zapobiegnie to możliwości że osoba która jest już na pewnym poziomie dostanie np. "światłoluba") najlepiej żeby były kupony do sklepów robotycznych-elektronicznych. Dla widowni to najlepiej kity lub od razu gotowe zestawy(np.bez lutowania).

Link do komentarza
Share on other sites

hungrydevil, to ma być dla widzów i uczestników. Nie jest powiedziane że wszyscy widzowie majstrują z elektroniką i robotami. Szkoda by było, żeby kupon przypadł komuś, kto się tym w ogóle nie zajmuje i przepadł.

Chyba najlepszy pomysł ma Bobby, tylko pytanie czy Wobit się zgodzi, bo MAOR kosztuje 300zł. Z podstawowymi programami każdy może go włączyć i się nim pobawić, a jak wylosuje jakiś uczestnik, to może wykorzystać go jako sparing-partnera 😃 Albo poćwiczyć na nim algorytmy.

[ Dodano: 17-12-2011, 23:53 ]

PS. Chyba że chodzi o oddzielne loloswania dla widzów i uczestników.

Link do komentarza
Share on other sites

Odzielenie losów widzów i uczestników jest chyba najlepszym sposobem. Widz jak dostanie np. takiego maora i nie będzie wiedział co ma z tym zrobić, to moim zdaniem jest bez sensu. Lepiej dla publiczności kupić coś tańszego, ale więcej. W ten sposób więcej osób może zainteresować się robotyką.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.