Skocz do zawartości

[LineFollower] Nuker - worklog


Pomocna odpowiedź

Witam,
temat założyłem, aby upewniać się na bieżąco, czy robię wszystko dobrze z robotem. Zważywszy na to, że jest to moja pierwsza bardziej zaawansowana konstrukcja. Drugi powód to taki, żeby zarezerwować nazwę 🙂 .

Będzie to mój trzeci robot FTL (drugi opiszę na forum w wolnym czasie, chociaż nie ma szału 🙂 ).

Założenia:

mikrokontroler - ATmega128-16AU

silniki - 2x Pololu 30:1 HP

mostek - TB6612

czujniki - 16x ktir0711s

Odczyt czujników przy pomocy komparatorów LM339.

LCD 8x2 służący do szybkiego regulowania parametrów PID.

Kilka LED'ów. 🙂

Za konstrukcję nośną posłuży płytka z elektroniką.

Zamieszczam schemat, narazie płyta główna:

Jakby były jakieś uwagi to proszę śmiało mówić 🙂 .

Mam pierwsze pytania co do schematu:

co oznacza taki błąd w ERC: Supply pin +5 overwritten with more than one signal (N$21, +5V)? Wiem co oznacza to po angielsku, ale jak to rozwiązać w eagle?

Pozdrawiam

edit:

dodam, że schemat opierałem głownie na schemacie robocie GreenNight.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pierwsze pytania co do schematu:

co oznacza taki błąd w ERC: Supply pin +5 overwritten with more than one signal (N$21, +5V)? Wiem co oznacza to po angielsku, ale jak to rozwiązać w eagle?

prowadząc ścieżkę do elementu "+5V" Eagle pyta czy nazwać tą ścieżkę +5V, musiałeś w jednym miejscu kliknąć "Nie" i połączenie zasilania ma inną nazwę: "N$21". Musisz ją znaleźć i zmienić nazwę.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hudyvolt, dzięki, pomogło.

Jeszcze wyskakuje taki błąd: No SUPPLY for implicit POWER pin IC2P V+. Jak tym razem to naprawić?

Piny Vcc uC ściągnij przez 100nF do masy.

W segmencie zasilania jest kilka wolnych kondensatorów 100nF które doprowadzę do uC podczas projektowania płytki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W segmencie zasilania jest kilka wolnych kondensatorów 100nF które doprowadzę do uC podczas projektowania płytki.

Dlatego powinny być w segmencie z uC, by nie było wątpliwości gdzie będą na PCB.

Link do komentarza
Share on other sites

Czemu dajesz aż tak duży kondensator na zasilaniu silników przy mostku? Tak samo przy LDO? 10u nie wystarczy?

Jakoś jestem przyzwyczajony do dawania większych pojemność. Przy silniku też dlatego żeby zapobiec spadkowi napięcia na akumulatorze, przy dużym poborze prądu. Chyba że się mylę to proszę sprostować 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Przy tak dużych kondensatorach stany nieustalone będą trwać (w porównaniu) strasznie długo, choć nie wiem (nie mierzyłem) ile rzeczywiście. Pewnie nie będzie się nic złego dziać, ale chciałem spytać o motywację 🙂

Aha, i jeszcze co do za "moduł" TSOP'a?

Link do komentarza
Share on other sites

Ten moduł zamierzam zrobic tak, ze dorobie na osobnej, małej płytce, z attiny tsop'a. Odciąży to atmege od odbierania kodu. Potem tylko jako przerwanie o odebranym kodzie do głównego uc.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze wyskakuje taki błąd: No SUPPLY for implicit POWER pin IC2P V+. Jak tym razem to naprawić?

Układy komparatorów również potrzebują zasilania, standardowo te piny są na schemacie niewidoczne. Gdy klikniesz na symbolu komparatora PPM i wybierzesz Invoke powinna pojawić się lista na której kilka elementów będzie szarych, a ostatni "zasilanie" będzie czarne. 2x klik na tą pozycję (a dokładnie PWR+G) i będziesz mógł na schemacie umieścić piny zasilania i je odpowiednio podłączyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Ten moduł zamierzam zrobic tak, ze dorobie na osobnej, małej płytce, z attiny tsop'a. Odciąży to atmege od odbierania kodu.

No właśnie nie wiem czy dodatkowy attiny odciąży ci kod do megi. Pomyśl sobie w ten sposób, masz tsop'a, megę, tiny. Odbierasz z TSOP'a na ATtiny, ale później musisz przekazać to co odebrałeś na megę. Jak to zrealizujesz? Jednym pinem? Wtedy masz tylko możliwość 0/1. Musiałbyś użyć SPI, więc kodu i tak mało nie będzie.

Druga możliwość, podłączasz TSOP'a od razu do megi tylko jednym pinem i masz nieograniczone możliwości w dekodowaniu.

To wg mnie w pierwszej dodasz sobie tylko niepotrzebnej elektroniki i ograniczysz możliwość korzystania z TSOP'a, a na długości kodu nic nie zyskasz.

Link do komentarza
Share on other sites

Attiny zamierzam podłączyć pod zewnętrzne przerwanie w atmedze. I gdy attiny odbierze prawidłowy kod wtedy włączy przerwanie. Podobnie jest to zrobione w lf impact

[ Dodano: 17-04-2012, 22:01 ]

Dobra, poprawiłem schemat. Zrobiłem też nowy z czujnikami. Proszę o jakieś uwagi, bo już bym chciał zacząć projektować płytkę. (mam nadzieje zdążyć do Poznania)

I jeszcze ma ktoś jakieś uwagi do pojemności przy mostku/stabilizatorze? Bo własnie w końcu nie wiem jakich użyć.

Przy mostku będą tantalowe, przy stabilizatorze chyba też.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam ponownie.

Trochę mało miałem czasu, dlatego postępy nie idą zbyt szybko, ale płytkę z czujnikami właśnie zaprojektowałem. Poniżej warstwy TOP i BOTTOM.

Aktualnie pracuję nad płytką główną. 😉

PS. Może dziwić kogoś, dlaczego na płytce umieściłem 2 diody LED, a na schemacie ich nie ma: otóż posłużą jako "podpórki" dla czujników. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.