Skocz do zawartości

V edycja konkursu wakacyjnego


Treker

Pomocna odpowiedź

Chyba napiszę artykuł o nietypowych źródłach energii, wraz z przykładem robota tak zasilanego.

O ile tylko uda mi się uzyskać wystarczająco wydajne źródło 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Napiszcie mi co sądzilibyście o artykule omawiającym budowę robota linefollower z trochę bardziej zaawansowanymi funkcjami.

Artykuł skierowany by był do osób początkujących umiejących podstawy BASCOMA.

Nie obiecuje że po przeczytaniu takiego artykułu od razu zbuduje się robota wygrywającego wszystkie zawody ale będzie to konstrukcja z trochę większą ilością bajerów niż zwykły LF.

Robot będzie wyposażony w algorytm P , przetworniki analogowo-cyfrowe , wyświetlacz LCD z menu, pilot pozwalający na wyzwalanie startu/ stopu, buzzer, a może nawet zapamiętywanie trasy. Mam wiele pomysłów mojego autorstwa jak zrealizować wymienione przeze mnie funkcje tak więc mogą pojawić się jakieś nowe ciekawe rozwiązania (szczególnie ciekawe dotyczące zapamiętywania trasy) . Robota zbuduję na przykładzie Atmegi32 może w wersji SMD (bardziej prawdopodobne że montaż przewlekany).

Być może będzie też turbinka dociskająca robota <-ale to nie jest pewne.

Istotne jest to że zahaczę przy okazji o wykonywanie płytke drukowanych metodą termo transferu i szczegółowo omówię poszczególne fragmenty kodu (dlaczego tak a nie inaczej)

Co do menu znajdzie się tam:

1) kalibracja czułości czujników (ADC) - nie analogowo potencjometrami ,ale z poziomu menu - interpretacją sygnału będą zajmować się odpowiednie scalaki - PCF8591. Kontakt z Atmegą za pomocą szyny I2C. Możliwość nastawienia manualnego lub automatycznego.

2) kalibracja algorytmu P (wartości wag czujników do tego algorytmu dobiera się zazwyczaj metodą prób i błędów - u mnie nie będzie trzeba zmieniać FLASH'a ponieważ bedzie to zapisane w EEPROMIE)

3) Prędkość silników (maksymalna na odcinkach prostych i w różnych warunkach)

4) Możliwość włączenia/wyłączenia reakcji na pilota

5) Włączenie/ wyłączenie zapamiętywania trasy (różne tryby lub algorytmy zapamiętywania trasy - np. zwiększenie rozdzielczości zapamiętywania w czasie co oczywiście wiązało by się w większym obciążeniem uC - coś za coś 🤣 )

6) Możliwość wyboru zapamiętanej trasy - usunięcia / dodania (będzie możliwość pamiętania kilku tras na raz - będą one pamiętane także po odłączeniu zasilania (komenda zapisu do EEPROM)

7) Wybór prędkości pracy turbinki (jeśli ją dodam)

8) Test poprawności pracy czujników

9) Możliwość przywrócenia ustawień domyślnych (bowiem większość opcji wybieranych w menu będzie zapisanych w EEPROMIE)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cieszę się, że konkurs wzbudził takie zainteresowanie. Mam tylko nadzieję, że nie będziecie czekać ze wrzucaniem swoich artykułów do ostatniego dnia 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę szkoda ,że nie robi się rankingów poszczególnych artykułów tylko uczestnikom się sumują punkty z poszczególnych artykułów. Wobec tego moim zdaniem (wbrew temu co pisał Treker) ciężko wygrać jednym porządnym artykułem (zasady głosowania są tak zorganizowane że jest to niemal nie możliwe)...

... więc racjonalnie myśląc bardziej by mi się opłacało napisać kilka artykułów w te wakacje i kilka w przyszłe i dopiero je wówczas wszystkie na raz opublikować.

Link do komentarza
Share on other sites

O ile dobrze pamiętam to nie głosujesz na artykuł(y) tylko na użytkownika(ów), więc to co napisał Treker jest prawdą.

Na pewno należy skupić się na jakości, a nie na ilości. Nikt jeszcze nic nie wygrał dużą ilością krótkich i źle przygotowanych artykułów.
Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie, jakoś mi to w tym roku umknęło. Pewnie dlatego, że jest to część oddzielnego regulaminu określającego głosowanie. Jak co roku, również i teraz wybierać będziecie najlepszych autorów, a nie konkretne artykuły. Co sprawia, również, że jedna osoba może zająć tylko jedno miejsca w ostatecznej klasyfikacji.

Po drugie głosowanie polega wyłączeni na wytypowaniu własnej trójki zwycięzców, nie jest to głosowanie, w którym możesz każdej pracy przyznać jakieś punkty. Dzięki za zwrócenie uwagi, dopiszę to później do pierwszego posta.

Link do komentarza
Share on other sites

Już Treker napisał o tym wyżej. Nie ma czegoś takiego jak zaklepywanie, piszemy poprostu informacyjnie, żeby tematy się nie powtarzały, aby była różnorodność.

Link do komentarza
Share on other sites

w takim razie zajmę się tematem jednym z tych trzech gdyż najwięcej jestem w stanie o nich powiedzieć 🙂

Sposoby łączenia materiałów (lutowanie aluminium, spawanie, klejenie różnych materiałów).

Różne rodzaje silników: krokowe, bezszczotkowe, szczotkowe.

Materiały do budowy robotów (aluminium, balsa, laminat).

mam nadzieję, że się spodoba 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, to ja sobie też klepnę, a co 😉 Planuję stworzyć coś z mechaniki, czyli materiały, obróbka, łączenie, czym się to robi, koszty, trudności. Żeby nikt się już więcej nie chwalił "tłoczonymi" felgami 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.