Skocz do zawartości

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Kilka rzeczy wykonał mi kolega JarekK z forum. Płyty podstawy i mocowania serw są właśnie od niego.

Platforma i elementy z włókna szklanego zostały wykonane na uczelni w laboratorium CNC.

Podziwiam, że podjąłeś się równoległego i zrealizowałeś to;) Kawał dobrej roboty! Mam dwa pytania: Mógłbyś wrzucić równania? Jak poradziłeś sobie z prawami do publikacji projektu, nie było problemów ze strony uczelni?

Analogi z pada od ps2?🙂

Chyba tak. Kupiłem na bazarach za 5pln

Mógłbyś wrzucić równania? Jak poradziłeś sobie z prawami do publikacji projektu, nie było problemów ze strony uczelni?

Odnośnie równań to nie mogę się nimi podzielić, gdyż projekt będzie prawdopodobnie jeszcze rozwijany. Będzie zmiana na napędy pneumatyczne i zrobiona dynamika. Natomiast odnośnie praw to promotor nie miał nic przeciwko umieszczaniu materiałów tutaj więc chyba nie bedzie problemu. Ale oczywiście żadnych istotnych szczegółów technicznych na razie nie mogę zdradzać 😋

Nie rozumiem zbytnio do czego mogłoby być to zastosowane ale konstrukcja ogólnie ok

Zastosowań jest kilka. Można zrobić frezarkę 5-cio osiową montując na platformie wrzeciono. Bardzo często stosuje się takie platformy do budowy symulatorów. Na Kieleckich targach przemysłu obronnego był symulator rosomaka. Kabina osadzona na takiej platformie, symulowała ruchy jakie wykonuje maszyna podczas jazdy w terenie.

  • 2 tygodnie później...

Bardzo ładnie wygląda. Estetyka wykonania godna podziwu 🙂

Nie rozumiem zbytnio do czego mogłoby być to zastosowane ale konstrukcja ogólnie ok

Fotel w którym grasz w gry rajdowe, symulujący wszystkie wertepy, etc.

Pozycjonowanie anteny satelitarnej,
itp.

Mógłbyś wrzucić równania?

Ale, że w sensie konkretnie jakie? Do sterowania taką platformą (zadanie odwrotne kinematyki) wystarczy Ci tw. Pitagorasa 😉 Zagadnienie sterowania platformą Stewarta opisane są w jednej z instrukcji laboratoryjnych Pracowni Nauki Programowania i Aplikacji Robotów Przemysłowych Politechniki Łódzkiej.

Nie stwierdziłem konkretnie jakie równania mnie interesują, ponieważ spodziewałem się, że dostane całkowite;) Nie tyle chodzi mi o kinematykę równoległego, co zastosowanie w tej kinematyce (z założenia napędzanej translacyjnie) napędów obrotowych.

Wcześniej nie zwróciłem uwagi na płytki, które pełnią funkcję "ramienia serwa". Nie jest trochę tak, że z platwormy Stewarta zrobił Ci się bardziej robot Delta? 🙂 W sumie sterowanie rotacją (a nie przeniesieniem rotacji na ruch liniowy, np. przekładnią ślimakową, co właściwie można traktować w obliczeniach jako ruch liniowy) takiej platformy nie jest nowym pomysłem.

Nie wiem na ile temat jest do rozwinięcia i nie mam zamiaru umniejszać Twojej pracy (temat jest ciekawy i przede wszystkim nie jest popularny). Chciałbyś raczej rozwinąć projekt pod kątem szybkości efektora, precyzji, czy może obciążalności? Czekam na filmy z kolejnych etapów 🙂

Projekt ma być rozwijany i zostanie skończony jako praca doktorska. Napędy zostaną zmienione na mięśnie pneumatyczne. Do sterowania zostanie dołożona dynamika. I sterowanie mięśniami prawdopodobnie w logice rozmytej. Do tego trochę pracy badawczej. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...