Skocz do zawartości

[Worklog]Focus-minisumo


Pomocna odpowiedź

Witam,
Jest to mój pierwszy worklog i pierwsza tak skomplikowana konstrukcja. Robot ma głownie charakter edukacyjny ale może kiedyś wystartuje na zawodach.

Założenia:

-cztery silniki POLOLU HP 30:1

-sterowniki silników TB6612FNG (po jednym na silnik)

-10 czujników przeciwnika opartych na diodach LD271 i odbiornikach IS471FE

-po jednym Sharpie po bokach

-mikroprocesor Xmega128a1

-koła o średnicy 30mm (felgi toczone z aluminium, opony odlewane z silikonu)

-wyświetlacz z Nokii 3310

-program pisany w Bascomie

-zasilanie z Li-Pola Redox 700mAh

Elektronika robota będzie składała się z czterech płytek: górnej, dolnej i dwóch takich samych bocznych.

Schematy:

Płytka górna:

Płytka dolna:

Płytka boczna:

Zrobiłem też wstępny projekt jak robot będzie wyglądał (proszę o wyrozumiałość, to moje pierwsze kroki w Inventorze):

Całość

Od środka

W tym momencie jestem na etapie początkowego projektowanie górnej PCB.

Pozdrawiam,
KCPR

Link do komentarza
Share on other sites

Bascom tylko na początek, mam wakacje to staram się pożytecznie je spędzić i uczę się powoli C i mam nadzieję kiedyś zaprogramować Focus'a w C 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem na podobnym etapie z moim MiniSumo i bardzo mnie zainteresowałeś swoim robotem 🙂. Mam nadzieję na rozwój konstrukcji i dobrej rywalizacji.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja mam inne pytanie - jak zamierzasz montować pług? Z własnego doświadczenia z 4-kołowcami wiem, że znalezienie dobrego rozwiązania do najprostszych nie należy.

Jak chcesz umieścić silniki obrócone o 90*?

Jak zgaduję, to pewnie za pomocą śrubek przykręconych do przekładni silnika.

Niezbyt widzi mi się takie montowanie. Tym bardziej, że silnik "wisi" w powietrzu.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do mocowanie silników to myślałem o śrubkach M 1,6 (są specjalne otwory już w przekładni w silnikach Pololu) którymi przykręcałbym silnik do PCB. Silnik wtedy rzeczywiście wisi, ale miałem nadzieję że wszystko wytrzyma, jeżeli boczne płytki będą zabezpieczone przed zginaniem poprzez przykręcenie do płytek górnej dolnej. Podobne rozwiązanie można spotkać w mocowaniach silników Pololu 15,5 D (jednak różnica jest taka, że tam jest aluminium a u mnie 1,5 mm PCB). Mam nadzieję że to wytrzyma, ale jeżeli uważacie, że coś może pęknąć to tak na szybko zaprojektowałem własne mocowanie (też przykręcanie do PCB) z aluminium 1 mm.

Lukaszm, RGB mają kilka celów, przede wszystkim będą informować o stanie robota (bateria, temperatura) a tak poza tym to lubię jak robot świeci się jak choinka 🙂

piotreks-89, rzeczywiście mocowanie pługu w czterokołowcu nie jest takie łatwe, gdyż w robocie dwukołowym pierwsza linia styczności z ziemią jest linia kół a drugą linią jest pług. Tu w czterokołowcu, natomiast jest trudniej bo pług może nie zawsze dociskać do ziemi. Miałem na to taki pomysł, żeby pług był ruchomy i zawsze dociskał. Zrobiłem rysunek poglądowy (trochę mało dokładny, ale Paint mnie przerasta 😋 )jak mniej więcej to będzie wyglądać:

Od dołu będzie wyprowadzenie ze śrubką M2. Dwie takie śrubki po każdej stronie będą osią obrotu pługu. Dociskanie do ziemi zapewnią dwie sprężyny skrętne. Od góry będzie wychodziła tylko blokada (po dwóch stronach pługu) czuli zagięta blaszka. Będzie wchodzić w boczne PCB, tak żeby pług miał trochę luzu ale żeby się nie przekręcił i nie wpadł pod robota.

Link do komentarza
Share on other sites

Lepiej będzie jak zrobisz ruchomy pług, przechylający się w prawo i lewo niż przód tył (tak jak masz teraz zaprojektowane). To, że ruch będzie przód/tył może pomóc maksymalnie w 50%. Najlepiej przy takiej konstrukcji wykorzystać dwie osie obrotu.

Link do komentarza
Share on other sites

KCPR, pierwszy robot z pługiem, który wiedzie na wierzch twojego robota zrobi mu małe przemeblowanie w elementach na wierzchniej płytce. Enova, na której się wzorujesz ma elementy poniżej wierzchniej blachy.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, żadnemu robotowi raczej nie uda się wjechać na mojego robota, bo pług jest pod zbyt dużym kątem 🙂 przynajmniej tak mi się wydaję. Na ogół taka sytuacja zdarza się np. w robocie Slim gdzie ten kąt jest o wiele mniejszy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.