KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

6 powodów, dla których warto uczyć się programowania

6 powodów, dla których warto uczyć się programowania

Coraz częściej słyszy się, że programowanie jest w naszych czasach bardzo ważną umiejętnością. Nie wiesz jednak czy warto uczyć się kodowania? Oto powody, które powinny Cie przekonać.

Ciekawe hobby, możliwość tworzenia fajnych projektów, perspektywy dobrze płatnej pracy, co jeszcze zyskujemy?

Wpis ten dedykowany jest głównie dla osób początkujących, które często boją się postawić pierwsze kroki w świecie programowania. Do tego grona zalicza się m.in. część osób, które ukończyły nasz kurs podstaw elektroniki - zastanawiają się one czy warto zająć się później np. Arduino lub Raspberry Pi.

Wiele osób poszukujących ciekawego hobby lub swojej drogi zawodowej z pewnością niejednokrotnie usłyszało, że warto uczyć się programowania. Spora część takich osób obawia się, że zdobywanie wiedzy w tej dziedzinie będzie zbyt trudne. Sprawdźmy więc dlaczego warto uczyć się kodowania i jakie możemy mieć z tego korzyści.

Programowanie nie jedno ma imię

Większość z nas kiedy słyszy o nauce programowania ma przed oczami tworzenie kodu, który po jego ukończeniu np. wypisze na ekranie komputera jakiś tekst, co może wydawać się dość nudnym zajęciem. Oczywiście, nauka programowania na PC to bardzo dobry pomysł, a z czasem, tworzone programy na szczęście stają się ciekawsze - jest jednak więcej możliwości!

Co można zbudować z Arduino? Lista inspirujących projektów
Co można zbudować z Arduino? Lista inspirujących projektów

Za nami tegoroczny Dzień Arduino, czyli święto tej niesamowicie popularnej platformy oraz jej fanów. Co dokładnie można stworzyć z... Czytaj dalej »

Warto mieć świadomość, że można uczyć się również "programowania elektroniki". Dzięki temu, już od pierwszej lekcji, buduje się ciekawe układy z diodami świecącymi, przyciskami, silnikami oraz czujnikami. Od tego już całkiem blisko np. do budowy robotów, które będą jeździły po naszym biurku. Słowem, każdy może znaleźć coś dla siebie!

Programowanie to nie tylko PC

Programowanie to nie tylko PC

Programowanie rozwija umysł

Nauka programowania to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na tym by ćwiczyć sprawność swojego umysłu, zdolność koncentracji czy umiejętności logicznego myślenia. Kodowanie uczy wyciągać wnioski oraz przyczynia się do lepszego zapamiętywania przez nas faktów i informacji.

Ćwiczenia umysłu to kolejna zaleta nauki programowania

Ćwiczenia umysłu to kolejna zaleta nauki programowania

To wcale nie jest trudne

Większość początkujących obawia się rozpoczęcia przygody z programowaniem, ponieważ wydaje im się, że jest to zwyczajnie bardzo trudne. Tymczasem to tylko pozory. Osoby, które zdecydowały się na naukę zgodnie twierdzą, że wystarczy zadbać o uczenie się od podstaw, a wszystko będzie logiczne.

Jeśli nie wierzysz, że programowanie może być całkiem proste, to sprawdź nasz kurs podstaw Arduino. Ta seria artykułów była pisana z myślą o osobach zupełnie początkujących, a do tej pory z poradników tych skorzystały już tysiące zadowolonych osób.

Kurs podstaw Arduino – #0 – spis treści, wstęp
Kurs podstaw Arduino – #0 – spis treści, wstęp

Jak najłatwiej rozpocząć przygodę z elektroniką, robotyką i budową programowalnych urządzeń?Oczywiście od Arduino! Tania, prosta platforma,... Czytaj dalej »

Praca w zasięgu ręki

Wszyscy doskonale wiemy, że specjaliści z branży IT zarabiają naprawdę sporo. Warto jednak zdać sobie sprawę, że programiści mają szansę zarabiać jeszcze więcej. Branża nowoczesnych technologii wciąż dynamicznie się rozwija, a ciągle brakuje jeszcze wielu wykwalifikowanych pracowników.

Bez wątpliwości zaletą jest również fakt, że znalezienie pracy w chwili gdy znamy (choćby podstawy) programowania jest znacznie łatwiejsze. Takie umiejętności mogą się przydać nawet na stanowiskach, które nie są typowo związane z kodowaniem.

Cały czas brakuje wielu programistów

Cały czas brakuje wielu programistów

Praca w komfortowych warunkach

Programiści coraz częściej nie wykonują już typowo etatowej pracy. Pracodawcy uświadomili sobie bowiem, że wypoczynek wpływa na kreatywność i logiczne myślenie. Nikogo nie dziwią już więc zorganizowane atrakcje przed i po pracy, wspólne posiłki, możliwość odpoczynku na wygodnym fotelu czy chwila z konsolą w trakcie pracy.

Nawet jeśli programowanie ma być dla Ciebie tylko ciekawym hobby, to nigdy nie wiesz jak to się skończy. Wiele osób tak zaczynało, a później okazało się, że świetnie odnaleźli się również w pracy jako zawodowi programiści. Niezależnie od planów dobrze jest mieć zawsze taką ciekawą perspektywę.

Praca programisty to nie tylko pisanie kodu

Praca programisty to nie tylko pisanie kodu

Programowanie jest wszędzie

Programowanie to nie tylko PC. Coraz częściej wykorzystujemy na co dzień nowoczesne urządzenia, które nie powstałyby bez programistów. Urządzenia mobilne, Internet Rzeczy, sprzęt RTV - programy znajdują się praktycznie w każdym urządzeniu. Odpowiednie, algorytmiczne myślenie pomaga zrozumieć działanie nowych, elektronicznych gadżetów. Nauka programowania ułatwia więc każdemu nadążanie za nowymi technologiami.


To tylko kilka z powodów, dla których warto uczyć się programowania. Jeśli macie ten etap za sobą, to dajcie znać w komentarza co przekonało was na nauki kodowania! Macie pomysł na inne powody, które pominąłem w tym zestawieniu?

10 powodów, dla których warto uczyć się elektroniki
10 powodów, dla których warto uczyć się elektroniki

Elektronika otacza nas na każdym kroku. Dzięki nowym technologiom i ułatwionemu dostępowi do informacji coraz więcej osób interesuje się... Czytaj dalej »

kurs, nauka, programowanie

Trwa ładowanie komentarzy...