KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Aplikacja do sterowania w rzeczywistości rozszerzonej

Aplikacja do sterowania w rzeczywistości rozszerzonej

Inżynierowie z NYU stworzyli aplikację na telefony i tablety, która pozwala sterować robotami dzięki rzeczywistości rozszerzonej.

Wszystkie czynności są intuicyjne i nie wymagają wcześniejszego przygotowania. Rozwiązanie to jest więc idealne nawet dla amatorów, którzy nie mieli styczności z robotyką.

Osoba sterująca przesuwa palcem po ekranie dotykowym. Nie potrzeba nic więcej, aby sprawić, że prawdziwy robot w realnym świecie przemieści się albo przeniesie dany przedmiot w konkretne miejsce.

Ta niezwykła prostota to najważniejsza cecha, która odróżnia tę aplikację od innych, podobnych rozwiązań opartych na rzeczywistości rozszerzonej. Nie potrzeba technologii motion capture ani skomplikowanych przyrządów.

Aby otrzymać pełny obraz położenia robota i jego otoczenia wystarczy kamera smartfona lub tabletu. Na urządzeniu i na przedmiotach, z którymi wchodzi ono w interakcje, umieszczone są znaki odniesienia rozpoznawane przez aplikację. Roboty współpracujące z aplikacją korzystając z Raspberry Pi. Wydawane polecenia są do nich przesyłane przez Wi-Fi.

Oprócz prostoty bardzo ważną zaletą tego systemu jest mobilność. Znosi ona wiele ograniczeń związanych z robotyką i pozwala jej wyjść poza laboratoria badawcze. W planach jest już testowanie tej technologii w warunkach rzeczywistych, m.in. na budowach i w fabrykach.

Źródło: [1]

aplikacja, rzeczywistość rozszerzona, VR

Trwa ładowanie komentarzy...