Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
Testy SSLW przypadku problemów z działaniem bloga proszę o kontakt na adres web@forbot.pl lub na forum.

Arduino znów razem – podpisano porozumienie!

Wiadomości 02.10.2016 Damian (Treker)

arduinoOstatnie lata, to niesamowity wzrost popularności platform dla makerów. Oczywiście najważniejszą rolę odegrało tutaj Arduino.

Wiele pytań wywołał więc rozłam dwóch Twórców tej platformy, który nastąpił w 2015 roku. Od tej pory mogliśmy obserwować walkę między dwiema konkurencyjnymi markami: Arduino oraz Genuino.

Dla przypomnienia, podział nastąpił, ponieważ jeden z założycieli chciał nadal produkować zestawy we Włoszech. Podczas, gdy drugi dążył do licencjonowania produktów. Dzięki temu inni producenci z całego Świata mogliby produkować oryginalne zestawy Arduino.

Podczas konferencji, która odbyła się podczas World Maker Faire w Nowym Jorku, Massimo Banzi oraz Federico Musto (Twórcy Arduino) ogłosili podpisanie porozumienia. 

Źródło zdjęcia: http://makezine.com/

Źródło zdjęcia: http://makezine.com/

Cała historia miała wiele wątków, z jednej strony w ofercie pojawiały się nowe płytki, co pozornie było dobre dla makerów. Z drugiej strony, ciężko było odnaleźć się w powstałym bałaganie. Nie wszyscy zdawali sobie sprawę czym jest nowe Genuino. Większy problem mieli dystrybutorzy, którzy mogli do swojej oferty wprowadzić produkty tylko jednej z firm.

Źródło: https://www.arduino.cc

Źródło: https://www.arduino.cc

Dzięki podpisaniu porozumienia obie grupy znów zaczną działać wspólnie. Jak określają Twórcy, moment zawarcia ugody był jednym z najlepszych dni w historii Arduino. Teraz firma skupi się na dalszym rozwoju oferty dedykowanej majsterkowiczom, edukacji oraz IoT. Firma wróci do korzeni, czyli rozwoju społeczności w okół swojego projektu tworzonego na zasadach open source.

Efektem podpisania porozumienia jest Arduino Holding, które zajmie się sprzedażą produktów oraz Arduino Foundation, która będzie odpowiadała za rozwój społeczności oraz IDE. Przed firmami stoi wiele ważnych zadań. Trzeba połączyć repozytoria, IDE oraz zadecydować o losie produktów, które powstały w czasie rozłamu. Decyzje na te tematy zapadną prawdopodobnie do końca roku.

Źródła: [1], [2]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

#R2D2#

14:00, 02.10.2016

#1

Co to za słowo "makerów"? Czy ze słowem "twórców" jest coś nie tak?

A tak poza czepianiem się, to bardzo cieszy mnie ta wiadomość. Ale najbardziej ciekawi mnie, czy płytki będą dalej produkowane w Europie?

Treker
Autor wpisu
Administrator

14:48, 02.10.2016

#2

#R2D2#, długo broniłem się przed "makerami", jednak chyba powoli określenie to wkrada się również do naszego języka. Twórca niestety nie zawsze kojarzy się z technologią, o której tutaj piszemy :)

deshipu

20:43, 02.10.2016

#3

Kiedyś funkcjonowało takie słowo, jak "majsterkowicz", które, wydaje mi się, dobrze oddawało to znaczenie. Dzisiaj się pewnie ludziom tylko kojarzy z Adamem Słodowym.

Treker
Autor wpisu
Administrator

20:47, 02.10.2016

#4

deshipu, dokładnie to słowo czasami przemycam zamiast "maker", ale osobiście (nie wiem dlaczego) kojarzy mi się raczej z taką domową złotą rączką, a nie Arduino itd. ;)

deshipu

20:52, 02.10.2016

#5

A angielskie "maker" nie obejmuje znaczeniowo takiej właśnie złotej rączki? Wydawało mi się, że tak.

Treker
Autor wpisu
Administrator

21:03, 02.10.2016

#6

deshipu, pewnie obejmuje (lub "ował"), bo jednak teraz makerem nazwiemy chyba właśnie kogoś kto bawi się Arduino/RPI, a nie gościa, który sobie sam odpowietrza kaloryfer lub wymienia kran ;)

deshipu

21:13, 02.10.2016

#7

Z tego co ja widzę (głównie siędzę na Hackaday, Adafruit i czasem jakieś "maker faire"), to to są głównie rzeczy z "arts and crafts", w rodzaju dzwonków na wiatr, tabliczek "najlepiej w domu", migających choinek czy jakichś zabawek, ale wliczają się stroje do cosplay-u (jest na to polskie słowo?), robienie własnych mebli (nie tylko IKEA hacking), budowanie szop w ogródku, dekorowanie dachu domu lampkami, instalacje alarmowe i do sterowania ogrzewaniem i tak dalej. Więc jest trochę tego "złotorączkarstwa" ze "zrób to sam". A że nikt nie opisuje jak odetkał zlew -- no cóż, może nie uważają, że to ciekawe. Na pewno umiejętności nabyte przy majsterkowaniu przy tym pomagają.

Marooned

21:15, 02.10.2016

#8

Kruca bomba, bawię się uC od paru ładnych lat (od 80C2051 na dyplomówce w technikum), nawet parę dni temu "wprowadziłem" w Arduino kumpla z firmy... ale do tej pory nie słyszałem, by "mejker" wkradł się do języka polskiego. Nie niszczmy go proszę takimi makaronizmami gdy mamy tyle bogatych rodzimych synonimów. Popieram chłopaków w tej krucjacie.

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.