KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Arduino znów razem – podpisano porozumienie!

Arduino znów razem – podpisano porozumienie!

Ostatnie lata, to niesamowity wzrost popularności platform dla makerów. Oczywiście najważniejszą rolę odegrało tutaj Arduino.

Wiele pytań wywołał więc rozłam dwóch Twórców tej platformy, który nastąpił w 2015 roku. Od tej pory mogliśmy obserwować walkę między dwiema konkurencyjnymi markami: Arduino oraz Genuino.

Dla przypomnienia, podział nastąpił, ponieważ jeden z założycieli chciał nadal produkować zestawy we Włoszech. Podczas, gdy drugi dążył do licencjonowania produktów. Dzięki temu inni producenci z całego Świata mogliby produkować oryginalne zestawy Arduino.

Podczas konferencji, która odbyła się podczas World Maker Faire w Nowym Jorku, Massimo Banzi oraz Federico Musto (Twórcy Arduino) ogłosili podpisanie porozumienia. 

Źródło zdjęcia: http://makezine.com/

Źródło zdjęcia: http://makezine.com/

Cała historia miała wiele wątków, z jednej strony w ofercie pojawiały się nowe płytki, co pozornie było dobre dla makerów. Z drugiej strony, ciężko było odnaleźć się w powstałym bałaganie. Nie wszyscy zdawali sobie sprawę czym jest nowe Genuino. Większy problem mieli dystrybutorzy, którzy mogli do swojej oferty wprowadzić produkty tylko jednej z firm.

Źródło: https://www.arduino.cc

Źródło: https://www.arduino.cc

Dzięki podpisaniu porozumienia obie grupy znów zaczną działać wspólnie. Jak określają Twórcy, moment zawarcia ugody był jednym z najlepszych dni w historii Arduino. Teraz firma skupi się na dalszym rozwoju oferty dedykowanej majsterkowiczom, edukacji oraz IoT. Firma wróci do korzeni, czyli rozwoju społeczności w okół swojego projektu tworzonego na zasadach open source.

Efektem podpisania porozumienia jest Arduino Holding, które zajmie się sprzedażą produktów oraz Arduino Foundation, która będzie odpowiadała za rozwój społeczności oraz IDE. Przed firmami stoi wiele ważnych zadań. Trzeba połączyć repozytoria, IDE oraz zadecydować o losie produktów, które powstały w czasie rozłamu. Decyzje na te tematy zapadną prawdopodobnie do końca roku.

Źródła: [1], [2]

arduino, genuino

Trwa ładowanie komentarzy...