Najczęściej głównym zadaniem komputerów, które sterują autonomicznymi pojazdami jest utrzymanie łagodnego i spokojnego toru jazdy.
Konstruktorzy z Georgia Tech zaprezentowali miniaturowy samochód rajdowy (w skali 1:5), który nauczył się wchodzić w kontrolowany poślizg. Co ważne, jego oprogramowanie udostępniono teraz dla wszystkich na zasadach open source!
Elektryczny pojazd o nazwie AutoRally ma około 1 m długości i waży 21 kg. Jego maksymalna prędkość, to prawie 100 km/h. Elektronika (m.in. GPS, kamery oraz komputer z czterordzeniowym procesorem i7 i 32 GB RAM) jest chroniony przez aluminiową obudowę. Dzięki temu nawet poważne kraksy nie mogą go uszkodzić.
Samochód ma za zadanie utrzymać się na torze bez wywrotki przy znacznej prędkości. Sposoby na osiągnięcie tego celu, takie jak powerslide (kontrolowany poślizg), zostały autonomicznie wypracowane przez algorytm.
Kontrola i planowanie trasy są zintegrowane w czasie rzeczywistym. Spośród średnio 2560 możliwości, AutoRally samodzielnie oblicza i wybiera najlepszą trajektorię, która obejmuje nadchodzące 2,5 sekund jazdy. Kalkulacje są wykonywane 60 razy w ciągu sekundy.
Kontrolowany poślizg jest szczególnie ważny, gdy kierowcą jest człowiek. Przyczepność drogi zmienia się m.in. w zależności od pogody. Zachowanie równowagi w czasie jazdy z wysoką prędkością może nawet uratować życie.
W pierwszych testach AutoRally miał problem z dostosowaniem się do zmian nawierzchni toru. Dzięki aktualizacji oprogramowania samochód radzi sobie np. z lodem, który szybko topnieje i zamienia się w błoto.
Kod projektu, kompatybilny z ROS, jest dostępny na zasadzie open source! Następnym krokiem jest zapewnienie bezpieczeństwa pozwalającego na zastosowanie tej technologii w prawdziwych samochodach z kierowcą.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...