KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot rekordzista, który jest mniejszy od głowy mrówki

Robot rekordzista, który jest mniejszy od głowy mrówki

Naukowiec z Uniwersytetu w Maryland zbudował miniaturową, czworonożną konstrukcję, która jest najmniejszym na świecie robotem kroczącym.

Nowy robot ma zaledwie 2,5 mm długości, ale w ciągu sekundy potrafi pokonać nawet 37 mm.

Niecałe 3 lata temu pisaliśmy o robocie, który został uznany za najmniejszego, kroczącego robota na świecie. Miał on zaledwie 20 mm długości, ok. 6 mm wysokości i ważył jedynie 1,6 g. Jeśli ktoś jeszcze ma wrażenie, że technika nie posuwa się do przodu w błyskawicznym tempie, to może zaskoczyć go fakt, że nowy najmniejszy robot kroczący jest mniejszy nawet od mrówczej głowy.

Porównanie miniaturowej konstrukcji do mrówki

Porównanie miniaturowej konstrukcji do mrówki

Robot posiada cztery "odnóża", którymi obraca w sposób podobny nieco do popularnego robota RHex od Boston Dynamics (widocznego poniżej), ale waży milion razy mniej - zaledwie 1 miligram.

Minimalne wymiary, jakie tym razem udało się uzyskać, to 2,5x1,6x0,7 mm, co czyni robota go niemal 10 razy mniejszym od poprzedniego rekordzisty.

Zbliżenie na głowę mrówki oraz miniaturowego robota

Zbliżenie na głowę mrówki oraz miniaturowego robota

Badaczowi nie udało się zmieścić w tak małej objętości prawdziwych silników elektrycznych - do napędu wykorzystywany jest sprytny układ magnesów, którymi manipuluje się za pomocą specjalnie generowanego, zewnętrznego pola magnetycznego.

Najmniejszy czteronożny robot na świecie
Najmniejszy czteronożny robot na świecie

Owady są inspiracją dla wielu twórców robotów. Niestety jedna cecha insektów jest zazwyczaj pomijana – ich miniaturowe rozmiary. Naukowcy z... Czytaj dalej »

Pole to pozwala na osiągnięcie do 150 obrotów na sekundę, co przekłada się na prędkości 37,3 mm/s. Prędkość może nie robić wrażenia, dopóki nie policzymy, że odpowiada to odległości niemal 15 razy większej od długości samego robota, pokonywanej w ciągu jednej sekundy. Co więcej, każda z nóg została przetestowana, wykonując 1 mln obrotów i żadna nie wykazywała po testach widocznych śladów zużycia, ani obniżonej wydajności.

Chociaż zaprezentowany robot nie posiada żadnych konkretnych aplikacji (oprócz pełnienia funkcji obiektu badawczego), naukowiec uważa, że jest to poważny krok w budowaniu coraz mniejszych, mobilnych urządzeń mechatronicznych.

Roboty tego typu potrafią poruszać się po trudnym terenie i są bardzo małe, przez co mogą się sprawdzić w zadaniach inspekcyjnych w ciasnych, nieosiągalnych innymi sposobami miejscach. A czy Wy macie pomysły na inne zastosowania dla tak małych konstrukcji?

Niesamowicie lekkie motyle i współpracujące mrówki
Niesamowicie lekkie motyle i współpracujące mrówki

Nie pierwszy raz mamy okazję podziwiać roboty, naśladujące naturę, które powstają w FESTO. Były już latające meduzy, ptaki, a nawet…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

kroczący, maryland, mrówki, owad, robot

Trwa ładowanie komentarzy...