KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Czy instalacja pełnego Windows 10 na Raspberry Pi ma sens?

Czy instalacja pełnego Windows 10 na Raspberry Pi ma sens?

W repozytorium GitHub projektu WOA pojawiła się pełna wersja instalatora Windows 10 ARM64, którego można zainstalować na Raspberry Pi 3. Instalator wymaga jedynie natywnego Windowsa i .NET Framework w wersji 4.6.1.

Instalacja Windows 10 na RPi okazała się jednak bardziej kłopotliwa, niż się wszystkim wydawało.

Od jakiegoś czasu, Raspberry Pi jest reklamowane jako kompatybilne z Windowsem. Dopiero, gdy wczytamy się w szczegóły, dowiemy się, że mowa o specjalnej, "okrojonej" wersji Windows o nazwie IoT Core. Choć zapewne dla wielu jest to dobry i wystarczający system operacyjny, to nie da się ukryć, że jego ograniczenia sprawiły, że dystrybucje Linuksa są jednak znacznie popularniejsze wśród fanów RPi.

LattePanda Alpha – płytka wydajniejsza od MacBooka!
LattePanda Alpha – płytka wydajniejsza od MacBooka!

Rynek komputerów jednopłytkowych jak zawsze pełen jest nowości. Tym razem pora na demona prędkości. LattePanda Alpha to płytka,... Czytaj dalej »

Sytuację tę mógł zmienić fakt, że kilka dni temu świat obiegła informacja o rzekomej możliwości zainstalowania "pełnej" wersji Windows 10 na RPi. Wszystkie linki prowadzą do repozytorium projektu WoA (ang. Windows on ARM), który zamieścił obraz systemu, narzędzia i instrukcje instalacji.

Czy instalacja Windows 10 na Rapsberry Pi ma sens?

Niestety, po pierwszej fali euforii, bardzo szybko pojawiły się słowa krytyki pod kątem całego projektu. Dopatrzono się dwóch, istotnych problemów...

Po pierwsze - osoby, które zdecydowały się na instalację nowego systemu raportują, że jego szybkość działania pozostawia wiele do życzenia. Problemem jest głównie procesor Broadcom, który nie radzi sobie z ogromem zadań związanych z emulacją architektury x86. Już sam ten fakt powinien wystarczyć, by potraktować to rozwiązanie jedynie jako ciekawostkę. Przykład takiej instalacji widoczny jest na poniższym wideo, "działający system" można obserwować od 8:30:

Drugi problem jest o wiele poważniejszy. Dotyczy on kwestii legalności takiego systemu. O ile sam projekt jest oficjalnie wspierany przez Microsoft, to przygotowany w repozytorium obraz systemu został stworzony z myślą np. o telefonach Lumia 950 (XL), a nie Raspberry Pi. Stosowanie go do innych celów może być poważnym naruszeniem warunków licencyjnych, dlatego na dzień dzisiejszy radzimy wstrzymać się z instalacją - przynajmniej dopóki nie pojawi się oświadczenie fundacji Raspberry Pi.

Czy instalacja Windows 10 na Raspberry Pi ma sens?

Czy instalacja Windows 10 na Raspberry Pi ma sens?

Wszystko wskazuje jednak, że aktualnie nie ma żadnej legalnej drogi, która pozwoliłaby hobbyście zdobyć (lub kupić) licencję na Windows 10, którą można byłoby wykorzystywać razem z Raspberry Pi. Nie ma to chyba jednak większego znaczenia, bo (jak pokazują testy) taka instalacja nie ma żadnego sensu. Pełny Windows na małej malince nie nadaje się praktycznie do używania. Czy macie pomysł, gdzie mógłby się przydać tak wolno działający komputer z Windows 10?

ODROID-N2 komputer, który rozłoży Raspberry Pi na łopatki
ODROID-N2 komputer, który rozłoży Raspberry Pi na łopatki

Po wycofaniu się z produkcji ODROID-N1, firma Hardkernel przedstawiła nowszy model tego komputera, który wkrótce zadebiutuje na rynku. ... Czytaj dalej »

Źródło: [1], [2]

Microsoft, raspberrypi, windows

Trwa ładowanie komentarzy...