Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Składane roboty inspirowane delikatną sztuką origami mają duży potencjał. Niestety źródła zasilania zwiększają ich rozmiary i ograniczają funkcjonalność. Bezprzewodowe zasilanie przy pomocy pola magnetycznego rozwiązuje ten problem. Każde urządzenie to płaski i cienki plastikowy czworościan. Zewnętrzne trójkąty są połączone ze środkowym zawiasami.
Do nich przyłączone są cewki zrobione ze stopu z pamięcią kształtu (SMA). Po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury wracają one do pierwotnej formy.
Dzieje się tak, gdy indukowany prąd elektryczny przepływa przez obwód znajdujący się na środkowym trójkącie. Zewnętrzne trójkąty unoszą się wtedy do góry i zbliżają do siebie.
Podobnie jak mięśnie, cewki z SMA potrafią tylko kurczyć się i rozkurczać. Złożoność ruchów możliwa jest dzięki konstrukcji robota oraz rezonatorom. Zmieniając częstotliwość pola magnetycznego wytwarzanego przez zewnętrzną cewkę, można kontrolować ruch pojedynczych elementów, niezależnie od pozostałych.
Aby zaprezentować tę umiejętność, powstało miniaturowe ramię, które potrafi osobno zginać się oraz otwierać i zamykać chwytak.
Roboty powstały w miniaturowej oraz znacznie większej wersji. Możliwe są jeszcze mniejsze rozmiary, bo nie istnieje ograniczenie w postaci nawet najmniejszej baterii.
Ten wynalazek ma wiele potencjalnych zastosowań, m.in. w medycynie, gdzie połknięcie robota będzie mogło zastąpić endoskopię. Z kolei kilkumetrowa zewnętrzna cewka może umożliwić bezprzewodową komunikację pomiędzy inteligentnymi urządzeniami w całym domu.
Źródło: [1]
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Trwa ładowanie komentarzy...