KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Dla tych robotów brak baterii i przewodów to żaden problem

Dla tych robotów brak baterii i przewodów to żaden problem

Wynalazcy z Uniwersytetu Harvarda pokazali roboty, które nie potrzebują baterii ani przewodów podłączających je do źródła zasilania.

Aby wykonywać powtarzalne i złożone ruchy, wystarczy im pole magnetyczne oraz pasywne elementy elektroniczne. Reszty dopełnia sama struktura tych urządzeń.

Składane roboty inspirowane delikatną sztuką origami mają duży potencjał. Niestety źródła zasilania zwiększają ich rozmiary i ograniczają funkcjonalność. Bezprzewodowe zasilanie przy pomocy pola magnetycznego rozwiązuje ten problem. Każde urządzenie to płaski i cienki plastikowy czworościan. Zewnętrzne trójkąty są połączone ze środkowym zawiasami.

Dzieje się tak, gdy indukowany prąd elektryczny przepływa przez obwód znajdujący się na środkowym trójkącie. Zewnętrzne trójkąty unoszą się wtedy do góry i zbliżają do siebie.

Podobnie jak mięśnie, cewki z SMA potrafią tylko kurczyć się i rozkurczać. Złożoność ruchów możliwa jest dzięki konstrukcji robota oraz rezonatorom. Zmieniając częstotliwość pola magnetycznego wytwarzanego przez zewnętrzną cewkę, można kontrolować ruch pojedynczych elementów, niezależnie od pozostałych.

Aby zaprezentować tę umiejętność, powstało miniaturowe ramię, które potrafi osobno zginać się oraz otwierać i zamykać chwytak.

Wielkość małego i dużego składanego robota w porównaniu z monetą 25-centową.

Wielkość małego i dużego składanego robota w porównaniu z monetą 25-centową.

Roboty powstały w miniaturowej oraz znacznie większej wersji. Możliwe są jeszcze mniejsze rozmiary, bo nie istnieje ograniczenie w postaci nawet najmniejszej baterii.

Ten wynalazek ma wiele potencjalnych zastosowań, m.in. w medycynie, gdzie połknięcie robota będzie mogło zastąpić endoskopię. Z kolei kilkumetrowa zewnętrzna cewka może umożliwić bezprzewodową komunikację pomiędzy inteligentnymi urządzeniami w całym domu.

Źródło: [1]

Harvard, origami, roboty

Trwa ładowanie komentarzy...