Druk 3D staje się coraz popularniejszy, również w robotyce. Naukowcy prześcigają się pomysłami kreatywnego wykorzystania tej technologii.
Jeden z najciekawszych projektów pochodzi z Harvard Microbotics Laboratory. Konstrukcja złożona z elementów o różnych właściwościach może przemieszczać się dzięki eksplozjom!
Co ważne, robot ten nie przewraca się podczas skoku - zawsze ląduje w pozycji pozwalającej na kontynuację swojej "podróży". Dzieje się tak, dzięki zastosowaniu w konstrukcji różnych materiałów - twardych i miękkich. Jak to wszystko wygląda w akcji przedstawia poniższy klip.
Podczas skoku słychać dość głośny stuk. Jest to wspomniany wcześniej wybuch mieszanki butanu i tlenu. Przed skokiem robot pompuje swoje nogi tak, by ustawić kadłub w kierunku skoku. Następnie wypełnia on podstawę mieszaniną butanu i tlenu. Po napełnieniu następuje zapłon i podstawa gwałtownie się rozszerza, odrywając całość od powierzchni. Robot jest w stanie wykonać 20 skoków pod rząd, o wysokości sięgającej 0,75 m i długości 0,15 m.
Wytrzymałość zapewniona jest dzięki konstrukcji z wykorzystaniem druku przestrzennego. Co ważne, całość została wydrukowana w jednym kawałku - rozwiązanie takie niweluje słabe punkty, które występowałyby na łączeniach.
Jak podoba się Wam taki sposób na poruszanie się robota?
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...