KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Drukowany, wybuchowy robot

Drukowany, wybuchowy robot

Druk 3D staje się coraz popularniejszy, również w robotyce. Naukowcy prześcigają się pomysłami kreatywnego wykorzystania tej technologii.

Jeden z najciekawszych projektów pochodzi z Harvard Microbotics Laboratory. Konstrukcja złożona z elementów o różnych właściwościach może przemieszczać się dzięki eksplozjom!

Co ważne, robot ten nie przewraca się podczas skoku - zawsze ląduje w pozycji pozwalającej na kontynuację swojej "podróży". Dzieje się tak, dzięki zastosowaniu w konstrukcji różnych materiałów - twardych i miękkich. Jak to wszystko wygląda w akcji przedstawia poniższy klip.

Podczas skoku słychać dość głośny stuk. Jest to wspomniany wcześniej wybuch mieszanki butanu i tlenu. Przed skokiem robot pompuje swoje nogi tak, by ustawić kadłub w kierunku skoku. Następnie wypełnia on podstawę mieszaniną butanu i tlenu. Po napełnieniu następuje zapłon i podstawa gwałtownie się rozszerza, odrywając całość od powierzchni. Robot jest w stanie wykonać 20 skoków pod rząd, o wysokości sięgającej 0,75 m i długości 0,15 m.

Wytrzymałość zapewniona jest dzięki konstrukcji z wykorzystaniem druku przestrzennego. Co ważne, całość została wydrukowana w jednym kawałku - rozwiązanie takie niweluje słabe punkty, które występowałyby na łączeniach.

Jak podoba się Wam taki sposób na poruszanie się robota?

Źródło: [1]

3d, druk 3d, Harvard, robot, skok, wybuch

Trwa ładowanie komentarzy...