KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Dwuramienny robot-magazynier posegreguje produkty

Dwuramienny robot-magazynier posegreguje produkty

Wiele firm zajmuje się próbami tworzenia robotów przeznaczonych do pracy w magazynach.

Najnowszy projekt pochodzi od Hitachi. Jego wyjątkowość polega nie tylko na posiadaniu dwóch manipulatorów, ale też na tym, że jest naprawdę skuteczny.

Operacja widoczna w klipie wideo jest jedną z najszybszych, jeśli chodzi o segregowanie i przenoszenie produktów. Ważne jest też, że robot często chwyta przedmioty i trzyma je w rękach, zamiast zawsze wykorzystywać przyssawki. Każde z ramion Epson ProSix C4-A901S może udźwignąć do około 1 kilograma.

Według rzeczniczki firmy Hitachi, robot rozpoznaje położenie produktów zanim dotrze do półki. W ten sposób może wcześniej przygotować się przez odpowiednie ustawienie pozycji ramion. Dzięki tej koordynacji, podniesienie przedmiotu po dotarciu do półki zajmuje tylko około 3 sekund.

Jaki jest powód zaprojektowania robota z dwoma ramionami, a nie tylko z jedną? Dodatkowe możliwości to m.in. chwytanie dwóch produktów na raz, czy też uniesienie przedmiotu zbyt ciężkiego lub zbyt dużego jak na jedno ramie.

Praca robotów w magazynie.

Praca robotów w magazynie.

W większości magazynów te funkcje nie są jednak szczególnie przydatne. Dobra konsumpcyjne to przeważnie małe i lekkie paczki, a to dwie różne grupy produktów są oddalone od siebie, więc robot nie może chwycić obu na raz. Istnieją oczywiście sytuacje, w których dwuręczny robot jest idealnym rozwiązaniem. Na przykład przenoszenie elementów konstrukcyjnych oznacza pracę z dużymi obiektami o nietypowych kształtach.

W tej chwili odpowiedź na pytanie, czy ludzie pracujący w magazynach zostaną zastąpieni przez maszyny, zależy od ceny tych robotów. Hitachi nie planuje sprzedaży wcześniej niż za około 5 lat.

Źródło: [1]

chwytak, chwytanie, Hitachi, magazyn, magazynowanie, manipulator, roboty

Trwa ładowanie komentarzy...