KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowy robot Toyoty precyzyjnie naśladuje ruchy człowieka

Nowy robot Toyoty precyzyjnie naśladuje ruchy człowieka

Toyota to od wielu lat nie tylko producent samochodów, ale także jeden z pionierów w dziedzinie robotyki.

Najnowszy humanoid trzeciej generacji, T-HR3, dokładnie odwzorowuje ruchy człowieka, także te wymagające płynności i delikatności. Do zdalnego sterowania służy egzoszkielet (Master Maneuvering System), w którym siedzi operator.

Sterowanie odbywa się za pośrednictwem modułów siłowników z bardzo czułymi czujnikami momentu obrotowego. W MMS znajduje się ich 16, a w samym robocie – 29.

Ta technologia pozwala na kontrolę siły wywieranej podczas interakcji z otoczeniem, koordynację całego ciała i utrzymywanie równowagi nawet po zderzeniu z innymi obiektami, a także na intuicyjne zdalne sterowanie w czasie rzeczywistym.

Pomimo tego, że operator siedzi i porusza stopami w miejscu, T-HR3 potrafi przemieszczać się do przodu lub w bok.

Bezpieczne wykonywanie subtelnych ruchów, takich jak chwytanie i podnoszenie miękkiej piłki, jest możliwe dzięki siłowemu sprzężeniu zwrotnemu. Pozwala ono osobie sterującej na odczuwanie sił wywieranych przez i na robota.

Dodatkowo człowiek ma na sobie gogle do wirtualnej rzeczywistości HTC Vive, dzięki którym widzi on obraz z kamery na głowie humanoida.

T-HR3 ma 154 cm wysokości i waży 75 kg. Na razie jest to tylko prototyp, ale w przyszłości podobne technologie znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczy się bezpieczeństwo i precyzja. Urządzenia mają współpracować z ludźmi i pomagać im w domach i szpitalach, na budowach, podczas akcji ratunkowych, a nawet w kosmosie.

Źródło: [1] [2]

humanoid, robot, toyota

Trwa ładowanie komentarzy...