KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Najzwinniejszy skaczący robot na świecie!

Najzwinniejszy skaczący robot na świecie!

Robot Salto, stworzony na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, to kolejna konstrukcja zainspirowana budową żywego organizmu.

Wzorem do naśladowania była małpiatka galago. W rezultacie udało się zbudować małego robota, który potrafi bardzo zwinnie skakać!

Ważący 100 g Salto, to najzwinniejszy na świecie mechaniczny robot bez uwięzi. Zwinność w tym przypadku odnosi się nie tylko do wysokości pojedynczego skoku, ale także do częstotliwości skoków wykonywanych jeden po drugim.

Przykładowo, galago potrafi skakać na wysokość 1,7 m, co 0,78 s, a zatem jego zwinność wynosi 2,2 m/s. W przypadku Salto jest to 1,7 m/s – skacze on na wysokość 1 m, co 0,58 s.

Robot posiada siłownik liniowy, pozwalający m.in. na modulację mocy. Dzięki elastycznemu elementowi energia może być magazynowana przez długi czas, a potem szybko uwolniona.

System modulacji mocy w robocie Salto: (A) model, (B) schemat, (C) fotografia.

System modulacji mocy w robocie Salto: (A) model, (B) schemat, (C) fotografia.

U zwierzęcia funkcję sprężystego elementu pełnią mięśnie i ścięgna. Jednak nie tylko one są powodem zwinności galago. Budowa nogi oraz technika skoku sprawiają, że moc dodatkowo zwiększa się nawet 15 razy.

Przełożenie mechaniczne podczas rozprostowywania nogi.

Przełożenie mechaniczne podczas rozprostowywania nogi.

Dzieje się tak dzięki temu, że przełożenie mechaniczne jest niskie, gdy robot (lub zwierzę) przykuca i rozpoczyna skok, a potem nagle rośnie, gdy noga prostuje się.

Wysokość i częstotliwość skoków robotów i zwierząt (m.in. galago i człowieka). Salto plasuje się na poziomie żaby ryczącej.

Wysokość i częstotliwość skoków robotów i zwierząt (m.in. galago i człowieka).
Salto plasuje się na poziomie żaby ryczącej.

Na razie robot posiada jedną nogę. Ma także niewiele sensorów i nie przystosowuje się samodzielnie do różnych powierzchni. M.in. te zagadnienia, a także koordynacja kilku kolejnych skoków, będą przedmiotem pracy konstruktorów w przyszłości.

Źródło: [1]

robot, skakanie, uc berkeley

Trwa ładowanie komentarzy...