KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Od obwodu elektrycznego do pierwszego robota

Od obwodu elektrycznego do pierwszego robota

Robotyka staje się coraz popularniejszym hobby. Od kilku lat możemy zaobserwować więcej tematycznych książek.

Tym razem przez kilka dni zaglądałem do nowej pozycji wydawnictwa Helion przeznaczonej dla początkujących robotyków. Książka jest cienka, więc recenzja również nie będzie długa.

Kurs podstaw, podstaw elektroniki

Po lekturze książki "Nic prostszego. Od obwodu elektrycznego do pierwszego robota" mogę powiedzieć, że pozycja ta jest bardzo dobrym kursem całkowitych podstaw elektroniki. Odbiega od innych publikacji tego typu. Książka przypomniała mi moje początki. Również zaczynałem od podłączania małych żaróweczek pod różne baterie, a takie właśnie zadania przygotowane zostały dla czytelników na samym początku.

W kolejnych rozdziałach omówiono podstawowe zagadnieniami elektroniczne. Opisane są połączenia szeregowych, równoległe oraz podstawowe prawa przydatne początkującym. Nie pominięto również podstaw fizycznych związanych z prądem elektrycznym. Sporo poświęcono na omówienie jednostek stosowanych w elektronice.

Jest to jedna z nielicznych książek o elektronice, którą spokojnie poleciłbym bardzo młodemu, przyszłemu robotykowi. Byłbym spokojny, że nie zostanie on zniechęcony do dalszych prac.

Kiedy zaczniemy budować roboty?

Książka wzbogacona została w opis zagadnień przydatnych tylko dla elektroników-robotyków. Mowa między innymi o obliczaniu prędkości robota zależnie od prędkości silnika i wielkości kół. Poruszono również temat stosowanych przekładni. Pojawiły się informacji o różnych typach  robotów - tego brakowało w innych pozycjach na polskim rynku wydawniczym.

Tytułowa "budowa robotów" może zawieść niektórych czytelników. Zabierając się za lekturę książki proponowałbym traktować ją jako ilustrowany kurs elektroniki, w którym na sam koniec, w ramach, nagrody będziemy mogli zbudować proste roboty(?). Zastanawiam się jednak, czy słowo to nie jest tutaj nadużyciem.

Pierwszy "robot" jest popularną konstrukcją składającą się z silnika wibracyjnego na szczoteczce. Druga konstrukcja, to małe podwozia z dwoma silnikami. Jednak ostatecznie moim zdaniem jest to jedynie część mechaniczna z małym dodatkiem - czujnikami pozwalającymi na omijanie przeszkód. Projekt dobry dla początkujących. Jednak według mnie zabrakło czegoś więcej.

nicpro

Książkę uznać mogę jako bardzo dobry kurs podstaw elektroniki. Liczne ilustracje będą bardzo ogromną pomocą dla początkujących. Po lekturze całości można jednak czuć mały niedosyt. Osoby, które po przeczytaniu tego kursu elektroniki uznają, że potrzebują czegoś więcej kieruję do wcześniej recenzowanych książek:

Więcej o tej pozycji znajdziecie na stronie wydawnictwa. Zachęcam również do zapoznania się z udostępnionym fragmentem.

Jakość książki

Oprócz zawartości merytorycznej ważna jest również jakość samego wydania. Książka została oprawiona w miękką okładkę, która przy tej ilości stron sprawdza się bardzo dobrze. Papier jest biały, jakość wydruku bardzo dobra. Liczne ilustracje są czarno-białe, jednak ich czytelność jest zadowalająca. Tradycyjnie, jak to w Helionie{/HL], Książka dostępna jest w wersji papierowej oraz tańszej elektronicznej.

Nic prostszego. Od obwodu elektrycznego do pierwszego robota

Okładka książki.

Podsumowanie

Dużą zaletą tej pozycji jest niska cena. Książka jest cienka, więc nie powinna nikogo zniechęcić swoją objętością. Ciężko byłoby wskazać zbędne fragmenty, uważam, że materiał został dobranych rozsądnie. Nie znajdziemy tu niepotrzebnych rozdziałów.

Biorąc pod uwagę ilość ilustracji, zdjęć i jasność przekazu polecam pozycję "Nic prostszego. Od obwodu elektrycznego do pierwszego robota" jako pierwszy kurs elektroniki każdego początkującego robotyka. Kolejne informacje czytelnicy będą mogli zdobyć z Internetu lub wyżej polecanych książek, a wszystko dzięki dobrym podstawom zdobytym podczas lektury recenzowanej pozycji. Zainteresowanych zakupem odsyłam do odpowiednich stron:

Spodobała Ci się recenzowana książka?

Kup wersję papierową » Kup wersję elektroniczną »

Więcej polecanych książek oraz recenzji znajdziecie w tym artykule. Pamiętacie jakie były Wasze początki? Korzystaliście z kursów i książek?

Załączniki

Fragment książki (pdf, 2 MB)

"Nic prostszego. Od obwodu elektrycznego do pierwszego robota",
wydawnictwo Helion.

elektronika, książka, podstawy, robot

Trwa ładowanie komentarzy...