KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowe cyfrowe oko od Samsunga

Nowe cyfrowe oko od Samsunga

TrueNorth to innowacyjny chip stworzony przez IBM, który funkcjonuje podobnie do mózgu.

Na podstawie tego wynalazku Samsung zbudował czujnik wizyjny (Dynamic Vision Sensor), który pozwala kamerze cyfrowej na rejestrowanie 2000 klatek na sekundę. Inspiracją było ludzkie oko.

True North to chip neuromorficzny. Posiada 4096 rdzeni obliczeniowych, które tworzą ok. 1 mln cyfrowych komórek mózgowych i 256 mln połączeń pomiędzy nimi. Ich działanie przypomina neurony, które przesyłają sobie nawzajem sygnały.

W ten sposób można zmaksymalizować przetwarzanie danych przy jednoczesnym zużyciu znacznie mniejszej ilości energii niż w przypadku tradycyjnych chipów.

Mała płyta główna zawierająca TrueNorth.

Zestaw z TrueNorth.

W opartej na TrueNorth kamerze Samsunga, każdy piksel działa pojedynczo, niezależnie od pozostałych. Informacja jest przesyłana tylko wtedy, gdy obserwowany obraz uległ zmianie.

Zwykłe kamery cyfrowe rejestrują średnio do ~120 klatek na sekundę. Ponad 15-krotnie większa szybkość sprawia, że wynalazek Samsunga jest przydatny do tworzenia map w 3D i systemów bezpieczeństwa w autonomicznych pojazdach.

Obsługiwanie telewizora za pomocą gestów.

Obsługiwanie telewizora za pomocą gestów.

Technologia nadal jednak stoi daleko w tyle. Ludzki mózg potrzebuje do tego samego zadania nawet 100 mln razy mniej energii niż komputer, podczas gdy w przypadku urządzenia Samsunga jest to jedynie 100 razy mniej. Firma planuje jednak połączenie ze sobą większej ilości chipów.

Źródło: [1]

chip, kamera, mózg, sensor

Trwa ładowanie komentarzy...