KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Pojemnościowy ekran do Raspberry Pi i BeagleBone Black

Pojemnościowy ekran do Raspberry Pi i BeagleBone Black

Obecnie prawie każdy posiada nowoczesny smartphone z przejrzystym ekranem dotykowym. Taki wyświetlacz przydałby się również w wielu projektach hobbystycznych. Mało kto podejmuje się jednak jego przystosowania.

Na Kickstarterze trwa kampania promująca pojemnościowy ekran LCD z interfejsem HDMI, kompatybilny m.in. z Raspberry Pi.

Przeglądając sklepy w poszukiwaniu ekranu do Raspberry Pi z reguły pierwsze co znajdziemy to mały ekran oporowy, który dawno temu wyszedł z użytku. Obecnie większość z nas jest już przyzwyczajona do ekranów pojemnościowych o dużej rozdzielczości i intensywnych kolorach. Niestety, ekrany te nie są łatwo dostępne dla hobbystów. 

Na Kickstarterze trwa kampania promująca wyświetlacz pojemnościowy Manga Screen 2, którego matryca pochodzi z urządzeń mobilnych lecz posiada dużo prostszy interfejs. Niewygodne złącza taśmowe zostały zastąpione przez HDMI oraz USB.

Złącza HDMI oraz USB.

Złącza HDMI oraz USB.

Moduły Manga Screen znane są od 2 lat lecz w tym roku opracowana została ulepszona wersja spełniająca obecne standardy. Poprzednia wersja posiadła niewielki ekranu 4,3" o rozdzielczości 800×480 px WVGA. Matryca dotykowa rozpoznawała tylko 2 punkty dotyku.

Dwie wersje Manga Screen 2.

Dwie wersje Manga Screen 2.

W nowej wersji dostępne są dwie wielkości ekranów z matrycą dotykową (do 10 punktów):

  • 4,8" o rozdzielczości 1080p,
  • 5,9" o rozdzielczości 720p.

Podobnie jak w poprzedniej wersji do wyświetlania obrazu, pobierania informacji o dotyku i zasilania stosuje się parę złącz: HDMI i USB. Dzięki temu moduł jest kompatybilny nie tylko z Raspberry Pi, ale też Odroid oraz BeagleBone Black.

Specyfikacja Manga Screen 2 (wersja duża i mała).

Specyfikacja Manga Screen 2 (wersja duża i mała).

Płytka w przedsprzedaży kosztuje 50$. Jest to zdecydowanie mniej niż kupione osobno: ekran z urządzenia mobilnego i konwerter DSI do HDMI. Moduł został użyty między innymi w projekcie robota interaktywnego Peeqo:

W chwili publikacji wpisu projekt wsparto kwotą ponad 494 tys. koron norweskich, czyli około 226 tys. zł. Więcej informacji na temat tego wyświetlacza można znaleźć na Kickstarterze.

ekran, lcd, Raspberry PI, rpi

Trwa ładowanie komentarzy...