KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Poznaj MicroPythona z nową, miniaturową płytką z STM32F7

Poznaj MicroPythona z nową, miniaturową płytką z STM32F7

Miłośnicy MicroPythona mają powód do radości. Wkrótce w sprzedaży pojawi się nowa płytka rozwojowa, zaprojektowana specjalnie z myślą o programistach wykorzystujących ten język.

Nowy Pyboard wyposażono w potężniejszy rdzeń i bardzo ciekawy zestaw peryferiów, w tym moduł łączności bezprzewodowej (WiFi i Bluetooth).

MicroPython zadebiutował ponad 5 lat temu. Jest to specjalna, nieco "okrojona" wersja języka Python, którego można używać do programowania specjalnie przygotowanych mikrokontrolerów.

Twórca tego języka, Damien George, stworzył specjalną płytkę o nazwie Pyboard, która wykorzystywała mikrokontroler STM32F4 do uruchamiania interpretera tego języka skryptowego, tworząc dzięki temu wygodny i przyjazny ekosystem do własnych eksperymentów z wysokopoziomowym programowaniem prostych systemów wbudowanych. Niedawno pojawiło się pierwsze demo nowej, ulepszonej wersji tej płytki, którą nazwano Pyboard D.

Pyboard D jest bardzo dobrze zoptymalizowane pod kątem wymiarów

Pyboard D jest bardzo dobrze zoptymalizowane pod kątem wymiarów

W odróżnieniu od pierwszej wersji, Pyboard D wyposażono w nowoczesny mikrokontroler STM32F7. Dużo uwagi poświęcono także złączom i wyprowadzeniom, co umożliwia łatwe budowanie prototypów i łączenie modułów wykonanych we wspólnym systemie.

Na płytce znajdziecie łącznie kilka ciekawych rozwiązań:

  • mikrokontroler STM32F7 z rdzeniem Arm Cortex M7, taktowanym 216 MHz, z 512 KB pamięci RAM i 2 MB pamięci flash,
  • złącze MicroSD,
  • dodatkowe 2 układy z pamięcią flash do przechowywania skryptów,
  • moduł łączności WiFi oraz Bluetooth, z wbudowaną anteną i złączem u.FL,
  • złącze Micro USB do zasilania, odczytu i zapisu zawartości pamięci flash, a także debugowania,
  • 16 pinów zasilania i GPIO w rastrze 2,54 mm,
  • 32 piny zasilania i GPIO w rastrze 1,27 mm,
  • 2x 40 pinów zasilania i GPIO w złączu WBUS,
  • przycisk, diodę RGB i wyprowadzony sygnał zegara.

Niestety, nie ma jeszcze podanych oficjalnych wymiarów płytki, ale - sądząc po zdjęciach - będzie to najprawdopodobniej około 30x25 mm.

Płytki Pyboard D z modułami można układać

Płytki Pyboard D z modułami można układać "na kanapkę"

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są wspomniane złącza WBUS - niektórzy mogą je kojarzyć z wnętrz modułów przemysłowych, stosujących interfejsy oparte o Ethernet, np. firmy WAGO. Ich największą zaletą jest niewątpliwie duża gęstość wyprowadzonych sygnałów, co pozwala w pełni wykorzystać możliwości nawet niewielkiej płytki.

Podobne złącza wykorzystano na specjalnej płytce-"matce", która ma umożliwić błyskawiczny montaż różnych, kompatybilnych z Pyboard D płytek rozszerzeń. Autor przygotował m.in. miniaturowe macierze diod RGB i czujnik temperatury.

Oprócz Pyboard D, autor przygotował też system modułów rozszerzeń

Oprócz Pyboard D, autor przygotował też system modułów rozszerzeń

Niestety, choć od pierwszego demo minęło już kilkanaście dni, nadal nie wiadomo kiedy płytka będzie dostępna w sprzedaży, ani ile będzie kosztować. Warto śledzić ofertę oficjalnego sklepu, a jeśli chcecie już dzisiaj wykorzystać MicroPythona w swoich projektach, to nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć do tego dowolnej płytki ewaluacyjnej z oficjalnie wspieranym mikrokontrolerem.

Widzieliście już najmniejszy moduł DIY z ESP32 i OLED?
Widzieliście już najmniejszy moduł DIY z ESP32 i OLED?

ESP32 szybko zdobyły popularność na całym świecie. Majsterkowicze i hobbyści prześcigają się w budowie coraz ciekawszych modułów. Mike... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

micropython, Python, stm32, stm32f7

Trwa ładowanie komentarzy...