Od 50-70% rabatu na ebooki i audiobooki, ponad 12 tysięcy pozycji (w tym IT, programowanie, elektronika). Sprawdź listę tytułów »

Poznaj MicroPythona z nową, miniaturową płytką z STM32F7

Poznaj MicroPythona z nową, miniaturową płytką z STM32F7

Miłośnicy MicroPythona mają powód do radości. Wkrótce w sprzedaży pojawi się nowa płytka rozwojowa, zaprojektowana specjalnie z myślą o programistach wykorzystujących ten język.

Nowy Pyboard wyposażono w potężniejszy rdzeń i bardzo ciekawy zestaw peryferiów, w tym moduł łączności bezprzewodowej (WiFi i Bluetooth).

MicroPython zadebiutował ponad 5 lat temu. Jest to specjalna, nieco "okrojona" wersja języka Python, którego można używać do programowania specjalnie przygotowanych mikrokontrolerów.

Twórca tego języka, Damien George, stworzył specjalną płytkę o nazwie Pyboard, która wykorzystywała mikrokontroler STM32F4 do uruchamiania interpretera tego języka skryptowego, tworząc dzięki temu wygodny i przyjazny ekosystem do własnych eksperymentów z wysokopoziomowym programowaniem prostych systemów wbudowanych. Niedawno pojawiło się pierwsze demo nowej, ulepszonej wersji tej płytki, którą nazwano Pyboard D.

Pyboard D jest bardzo dobrze zoptymalizowane pod kątem wymiarów

W odróżnieniu od pierwszej wersji, Pyboard D wyposażono w nowoczesny mikrokontroler STM32F7. Dużo uwagi poświęcono także złączom i wyprowadzeniom, co umożliwia łatwe budowanie prototypów i łączenie modułów wykonanych we wspólnym systemie.

Na płytce znajdziecie łącznie kilka ciekawych rozwiązań:

  • mikrokontroler STM32F7 z rdzeniem Arm Cortex M7, taktowanym 216 MHz, z 512 KB pamięci RAM i 2 MB pamięci flash,
  • złącze MicroSD,
  • dodatkowe 2 układy z pamięcią flash do przechowywania skryptów,
  • moduł łączności WiFi oraz Bluetooth, z wbudowaną anteną i złączem u.FL,
  • złącze Micro USB do zasilania, odczytu i zapisu zawartości pamięci flash, a także debugowania,
  • 16 pinów zasilania i GPIO w rastrze 2,54 mm,
  • 32 piny zasilania i GPIO w rastrze 1,27 mm,
  • 2x 40 pinów zasilania i GPIO w złączu WBUS,
  • przycisk, diodę RGB i wyprowadzony sygnał zegara.

Niestety, nie ma jeszcze podanych oficjalnych wymiarów płytki, ale - sądząc po zdjęciach - będzie to najprawdopodobniej około 30x25 mm.

Płytki Pyboard D z modułami można układać "na kanapkę"

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są wspomniane złącza WBUS - niektórzy mogą je kojarzyć z wnętrz modułów przemysłowych, stosujących interfejsy oparte o Ethernet, np. firmy WAGO. Ich największą zaletą jest niewątpliwie duża gęstość wyprowadzonych sygnałów, co pozwala w pełni wykorzystać możliwości nawet niewielkiej płytki.

Podobne złącza wykorzystano na specjalnej płytce-"matce", która ma umożliwić błyskawiczny montaż różnych, kompatybilnych z Pyboard D płytek rozszerzeń. Autor przygotował m.in. miniaturowe macierze diod RGB i czujnik temperatury.

Oprócz Pyboard D, autor przygotował też system modułów rozszerzeń

Niestety, choć od pierwszego demo minęło już kilkanaście dni, nadal nie wiadomo kiedy płytka będzie dostępna w sprzedaży, ani ile będzie kosztować. Warto śledzić ofertę oficjalnego sklepu, a jeśli chcecie już dzisiaj wykorzystać MicroPythona w swoich projektach, to nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć do tego dowolnej płytki ewaluacyjnej z oficjalnie wspieranym mikrokontrolerem.

Widzieliście już najmniejszy moduł DIY z ESP32 i OLED?
Widzieliście już najmniejszy moduł DIY z ESP32 i OLED?

ESP32 szybko zdobyły popularność na całym świecie. Majsterkowicze i hobbyści… Czytaj dalej »

Źródło: [1]

micropython, Python, stm32, stm32f7

Trwa ładowanie komentarzy...