KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Arduino IoT Cloud – ruszyły testy nowej, darmowej chmury!

Arduino IoT Cloud – ruszyły testy nowej, darmowej chmury!

Hobbyści, pomimo głośnych premier, nie sięgali zbyt chętnie po nowe płytki z serii Arduino MKR. Mało kto widział realne zalety tych modułów.

Sytuacja ta niewątpliwe ulegnie zmianie. Właśnie ruszyła publiczna wersja beta chmury Arduino.

W związku z popularyzacją rozwiązań IoT sporo osób porzuciło platformę Arduino, aby zająć się ESP. Podążając za oczekiwaniami konstruktorów, Arduino przygotowało nowe płytki wyposażone w moduły zapewniające łączność bezprzewodową.

Płytka Arduino MKR WiFi 1010

Płytka Arduino MKR WiFi 1010

Flagowym modelem z tej serii jest Arduino MKR 1010 WiFi, które wyposażono w moduł firmy U-BLOX (bazujący na ESP32). Nowa płytka nie sprawiła jednak, że hobbyści powrócili do rozwiązań Arduino (nie było ku temu większych powodów). Do teraz!

Nowe Arduino MKR: WiFi i BT (ESP32) oraz IoT NB
Nowe Arduino MKR: WiFi i BT (ESP32) oraz IoT NB

Arduino stale rozszerza ofertę swoich płytek. Niedawno nowa seria MKR została wzbogacona o płytki wspierające technologie LoRa oraz GSM.... Czytaj dalej »

Arduino IoT Cloud - o co chodzi?

Po 6 miesiącach wewnętrznych testów, Arduino ogłosiło start publicznej bety swojej chmury. Platforma ta, ma pozwolić każdemu na bardzo łatwe tworzenie rozwiązań IoT, nawet takich, które mają docelowo trafiać do wielu użytkowników końcowych. Twórcy chmury mają nadzieje, że rozwiązanie to będzie pomocne podczas budowy aplikacji, które będą rozwiązywały prawdziwe, życiowe problemy.

Udostępnienie chmury spowodowało, że użytkownicy płytek MKR zyskali darmowy dostęp do całej infrastruktury, niezbędnego oprogramowania oraz odpowiednich materiałów pomocniczych. Od samego początku chmura Arduino IoT miała być wygodna w użyciu. Dostarczone rozwiązania znacznie ułatwiają pisanie programu oraz tworzenie wygodnego interfejsu do zarządzania urządzeniami IoT.

Komunikacja między wszystkimi urządzeniami w chmurze jest szyfrowana (X.509). Do zabezpieczenia wykorzystano układy kryptograficzne ECC508, które wbudowane są w nowe płytki MKR. Przy okazji wyjaśniła się (przynajmniej częściowo) zagadka związana z celem montowania tych układów na nowym, oryginalnym Arduino - temat ten był dość mocno omawiany na naszym forum.

Sprawdź dyskusję na forum »

Arduino IoT Cloud - przykład

Konfiguracja demonstracyjnego projektu widoczna jest na poniższym filmie, który pokazuje jak łatwo można tworzyć urządzenia IoT z użyciem udostępnionej właśnie chmury (wystarczą 3 minuty).

Aktualnie do chmury można podłączyć wspomnianą już płytkę MKR WIFI 1010. Niedługo do tej samej infrastruktury podłączymy też moduły wyposażone w łączność NB-IoT, LTE Cat-M, Ethernet oraz LoRa. Oficjalna chmura Arduino ma również wspierać rozwiązania innych firm.

Wszystko wskazuje na to, że Arduino IoT Cloud to bardzo ważny projekt dla twórców Arduino. Oznacza to, że platforma ta będzie stale rozwijana i możemy spodziewać się ciekawych nowości związanych z IoT. Ciekawe co powiedzą na to producenci wszelkich klonów - czy doczekamy się chińskiego odpowiednika tej chmury? Dajcie znać, jeśli macie pomysł na wykorzystanie Arduino IoT Cloud!

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 25

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Wykrywanie gestów przez Arduino za pomocą czujnika PIR
Wykrywanie gestów przez Arduino za pomocą czujnika PIR

Czujniki PIR służą do wykrywania ruchu. Można je spotkać w systemach alarmowych oraz np. przy automatycznym oświetleniu. Sensory tego... Czytaj dalej »

Źródło: https://www.arduino.cc/en/IoT/HomePage

arduino, chmura, IoT, mkr

Trwa ładowanie komentarzy...