KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

The MagPi #76: Superporadnik o Raspberry Pi

The MagPi #76: Superporadnik o Raspberry Pi

Udostępniono już najnowszy numer oficjalnego, darmowego magazynu o Raspberry Pi. Tematem przewodnim The MagPi jest obszerny przewodnik dla osób zaczynających swoją przygodę z RPi.

Oprócz tego, jak zwykle, wśród artykułów można znaleźć wiele ciekawych projektów i poradników.

Czym jest The MagPi?

MagPi to oficjalny miesięcznik fundacji Raspberry Pi. W każdym numerze znaleźć można sporą dawkę poradników oraz inspirujących projektów bazujących na popularnej malince. Magazyn ten powinien być obowiązkową lekturą każdego fana RPi. Zajrzenie do tej gazety szczególnie polecam wszystkim czytelnikom naszych kursów Raspberry Pi - znajdziecie tam wiele ciekawych materiałów dodatkowych.

Superporadnik o Raspberry Pi

Głównym tematem grudniowego numeru jest obszerny przewodnik, dedykowany wszystkim osobom, które znajdą pod choinką swoje pierwsze Raspberry Pi. Umieszczono w nim dokładne instrukcje potrzebne np. do zainstalowania oprogramowania albo przekształcenia maliny w konsolę do gier.

Grudniowy numer The MagPi.

Grudniowy numer The MagPi.

W magazynie umieszczono również słownik z żargonem używanym przez społeczność oraz fragmenty kodu w Pythonie, pozwalające na zapalanie diody albo reagowanie na wciśnięcie przycisku. Tematy zostały omówione mimo wszystko dość pobieżnie, więc zainteresowanym osobom polecamy również nasze kursy poświęcone Raspberry Pi, które omawiają te tematy znacznie dokładniej.

Raspberry Pi kurs od podstaw – #1 – wstęp
Raspberry Pi kurs od podstaw – #1 – wstęp

W ciągu kilku ostatnich lat w świecie elektroniki ogromną popularność zyskały dwie platformy. Dzięki Arduino i Raspberry Pi każdy... Czytaj dalej »

Wyświetlanie swojej twarzy na 4-metrowym posągu

Jednym z projektów opisanych w The MagPi jest interesująca instalacja artystyczna. Ma ona kształt ludzkiej głowy i została pokryta panelami LED. W środku głowy znajduje się specjalna kabina, w której zainstalowano aż 29 komputerów Raspberry Pi z kamerami. Ich zadaniem jest zeskanowanie twarzy osoby odwiedzającej, a następnie wykorzystanie zdjęć do nałożenia tekstury na całą instalację.

4-metrowa trójwymiarowa głowa

4-metrowa trójwymiarowa głowa "napędzana" Raspberry Pi

Zaprogramuj własną grę typu Pac-Man

Kolejny odcinek kursu programowania w języku Python opisuje podstawy korzystania z pada USB jako interfejsu użytkownika. Dużą część kursu stanowią także aspekty wyświetlania grafiki i integrowania jej z możliwymi ruchami gracza na mapach.

Kurs programowania gier w Pythonie

Kurs programowania gier w Pythonie

Premiera Raspberry Pi 3 A+

W minionym miesiącu świat ujrzała nowa wersja Raspberry Pi - odświeżony model A, różniący się od klasycznego komputera przede wszystkim rozmiarami. O szczegółach pisaliśmy już dwa tygodnie temu w artykule dla fanów Raspberry Pi A, natomiast w The MagPi można znaleźć m.in. testy wydajności różnych modeli maliny - od szybkości przełączania stanów GPIO, przez systemowe benchmarki, po porównanie wydajności chłodzenia, poboru prądu i wymiarów PCB.

Artykuł o premierze nowego Raspberry Pi 3 A+

Artykuł o premierze nowego Raspberry Pi 3 A+

Robokot Nybble

O kocie Nybble z Indiegogo również już pisaliśmy w tym miesiącu. Okazuje się, że zbiórka zakończyła się sukcesem, a projekt cieszy się ogromną popularnością wśród społeczności Arduino i Raspberry Pi. Artykuł opisuje możliwości robota w kontekście dostępnych na rynku alternatyw.

Nybble to croudfundingowy projekt robotycznego kota

Nybble to croudfundingowy projekt robotycznego kota

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

W grudniowym The MagPi opisano także kilka wybranych modułów (HATów) kompatybilnych z RPi, dodano garść porad dotyczących wiersza poleceń oraz opisano jak ciekawie wykorzystać inteligentne gadżety świetlne.

Artykuł opisujący wykorzystanie

Artykuł opisujący wykorzystanie "inteligentnych" żarówek

Niektóre osoby może także zainteresować aktualizacja dotycząca European Astro Pi Challenge, a także informacje o "kosmicznym" projekcie w wykonaniu uczniów z Wielkiej Brytanii, którzy wykorzystali balon do wyniesienia Raspberry Pi na wysokość ponad 36 kilometrów.

MagPi: Gdzie kupić? Skąd pobrać?

Więcej informacji na temat nowego numeru znaleźć można na oficjalnej stronie magazynu. Odsyłam tam szczególnie osoby zainteresowane zakupem wersji papierowej. Pełna wersja elektroniczna jest do pobrania całkowicie legalnie z tego miejsca:

Zainteresował Was inny ciekawy artykuł z tego numeru MagPi? Podzielcie się nim z innymi - dajcie znać w komentarzach co jeszcze warto przeczytać!

magpi, projekty, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...