KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

ATLAS uczy się robić porządki

ATLAS uczy się robić porządki

Po zdobyciu drugiego miejsca w DRC (DARPA Robotics Challenge), robot o nazwie ATLAS ma inne zajęcia. Jego twórcy z IHMC uczą go m.in. sprzątać.

Nie doprowadzi to, przynajmniej na razie, do stworzenia dostępnego dla wszystkich robota lokaja. Nauka nowych czynności jest jednak ważna sama w sobie.

Po aktualizacjach kodu konieczne jest sprawdzenie, czy robot nadal działa bez problemu. Nauczenie go np. zamiatania lub odkurzania jest znacznie ciekawsze, niż powtarzanie w nieskończoność czynności znanych z DRC. W klipie video widzimy pracującego ATLAS-a w tempie przyspieszonym dwudziestokrotnie.

Nie zostały wprowadzone większe zmiany w układzie sterowania i interfejsie użytkownika (UI), za wyjątkiem możliwości chodzenia z wyciągniętymi przed siebie ramionami.

ATLAS jest częściowo autonomiczny (pod stałym nadzorem człowieka). Robot otrzymuje przez UI zadanie i wytyczne dotyczące np. podniesienia butelki. Plan wykonania zadania, złożony z konkretnych ruchów, jest przekazywany człowiekowi-operatorowi, który go akceptuje i zatwierdza. Dopiero wtedy czynność może zostać zrealizowana.

atlas

Jeszcze niedawno ATLAS trenował karate!

Do programowania robota potrzebne jest myślenie kreatywne i nieszablonowe. Istnieje wiele czynności (np. obsługa ręcznego wózka widłowego), do których robot podejdzie w inny sposób niż człowiek. Do każdej czynności muszą zostać przypisane niekonwencjonalne sposoby jej wykonania, zanim zostanie wybrany ten, który jest najwłaściwszy dla robota.

Robienie porządków i inne nowe umiejętności ATLAS-a okazały się sukcesem. Wynalazcy z IHMC planują ciągłe doskonalenie algorytmów sterowania, co będzie się wiązać z nauką kolejnych czynności.

Źródło: [1]

atlas, humanoid, robot

Trwa ładowanie komentarzy...