KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

SOPINE 64 – chińska odpowiedź na Raspberry CM3

SOPINE 64 – chińska odpowiedź na Raspberry CM3

Ponad rok temu zaprezentowaliśmy Wam nowinkę od PINE64 czyli PINE A64, konkurencyjny produkt dla jednopokładowych komputerów Raspberry Pi.

Tym razem swoją premierę ma moduł SOPINE64, który jest chińską odpowiedzią na przemysłową wersję RPI, czyli Compute Module 3.

Na pierwszy rzut oka moduł SOPINE nie różni się wiele od CM3 Raspberry. Miniaturowy komputer został ograniczony do kompaktowej płytki znanej ze standardu kart pamięci SO-DIMM DDR3 (CM3 znajduje się na płytce standardu kart DD2).

CM 3 (po lewej) oraz SOPINE 64 (po lewej)

CM 3 (po lewej) oraz SOPINE 64 (po lewej)

Znaczącą różnicą jest gniazdo kart microSD. Z pewnością jest to sposób na zaoszczędzenie kilku dolarów, gdyż podobny zabieg zastosowano tworząc wersję lite CM3, w której kosztem 4 GB pamięci eMMC zaoszczędzono 5$!

 1. czterordzeniowy 64-bitowy procesor,
 2. pamięć RAM - 2 GB LPDDR3,
 3. jednostka zarządzania energią,
 4. złącze standardu kart DDR3 SO-DIMM,
 5. gniazdo karty pamięci microSD,
 6. 128Mb pamięci SPI FLASH.

Sercem SOPINE64 jest czterordzeniowy procesor Allwinner A64 Cortex-A53, 1.2 GHz, bardzo zbliżony do konkurencyjnego Broadcom BCM2387. Ważną różnicą przemawiającą na korzyść SOPINE jest pamięć RAM. Mamy tutaj aż 2 GB LPDDR3, podczas gdy moduł Raspberry posiada jedynie 1 GB starszej pamięci typu LPDDR2!

Jak przekłada się to na cenę produkty? Płytka SOPINE kosztuje 29$, podczas gdy CM3 lite (która również nie posiada pamięci eMMC) kosztuje jedynie 25$. Różnica najwyraźniej zawarta jest w dodatkowej pamięci RAM oraz wspomnianych opcje dodatkowych.

SOPINE Baseboard A - płyta rozszerzająca

Podobnie co płyta IO Board od Raspberry, SOPINE posiada płytę wyposażoną we wszystkie niezbędne komponenty do poprawnego działania moduły zawarte w Baseboard A (odpowiednik jednopłytkowego komputera PINE A64).

Rozszerzenie SOPINE Baseboard A

Rozszerzenie SOPINE Baseboard A

Płyta posiada:

 • 40-pinowe złącze kompatybilne ze standardem RPi,
 • wyjście HDMI,
 • gniazdo jack 3.5 mm,
 • interface Gigabit Ethernet,
 • 2 porty USB 2.0,
 • złącze kamery MIPI-CSI,
 • złącze ekranu dotykowego MIPI-DSI,
 • miejsce pod moduły WiFi, Bluetooth, RTC,
 • złącze zasilania 5V lub 3-pinowe gniazdo.

Dla porównania płyta IO Board Raspberry posiada aż 120 portów GPIO, 2 złącza kamer, 2 złącza ekranów dotykowych oraz gniazdo kartSD. Sama zaś płyta jest o ponad 20 mm krótsza. Znowu wydawać się może, że cena będzie raczej zbliżona, ale nic bardziej mylnego. Płyta SOPINE Baseboard A kosztuje jedynie 15$, podczas gdy IO Board Raspberry kosztuje prawie 120$!

Produkt PINE64 z pewnością budzi ciekawość, gdyż płytka wydaje się być lepsza od produktu giganta znanego na rynku od lat. A jakie jest wasze zdanie, który moduł jest lepszy?

Źródło: [1][2], [3]

cm, pine64, sopine

Trwa ładowanie komentarzy...