KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Japoński robot-siatkarz trenuje z najlepszymi

Japoński robot-siatkarz trenuje z najlepszymi

Podczas treningów siatkówki w najlepszych japońskich drużynach przeciwników zastąpiono z powodzeniem robotem.

Maszyna składa się z trzech ramion, a na końcu każdego z nich znajduje się para rąk. Dzięki tym obrońcom gracze doskonalą technikę ataku.

Japoński Związek Piłki Siatkowej stworzył robota przy współpracy z Uniwersytetem w Tsukubie. Zawodnicy starają się przebić piłkę na stronę przeciwnika, a zadaniem urządzenia jest jej blokowanie. Ramiona poruszają się niezależnie od siebie wzdłuż siatki. Ich prędkość to 3,7 m/s, czyli są szybsze niż przemieszczający się po boisku człowiek.

Trener sam programuje maszynę, biorąc pod uwagę aktualne potrzeby drużyny. Możliwe jest odtworzenie sytuacji z minionego meczu w celu jej ponownego rozegrania i przećwiczenia innych, lepszych reakcji. Robot może również naśladować taktykę przyszłych przeciwników, co pozwala przygotować się do rywalizacji.

Japońskie siatkarki trenowały z urządzeniem przez 8 dni i stwierdziły, że praktycznie nie różni się to od gry przeciwko ludziom. Jednak dopiero praca z nim przez cały sezon mogłaby dostarczyć interesujących informacji na temat ewentualnej poprawy wyników drużyny.

Tarcza sterowana przez Arduino – zostań mistrzem gry!
Tarcza sterowana przez Arduino – zostań mistrzem gry!

Pomysłowy elektronik z pewnością jest w stanie uprościć (lub utrudnić) każdą, nawet najprostszą czynność. Idealnym tego przykładem był... Czytaj dalej »

Twórcy robota chcą dodać czujniki ruchu, które pozwolą mu na samodzielną korektę położenia ramion. Aktualnie jest ono ustalone z góry, zanim zawodnicy rozpoczną atak.

Źródło: [1]

robot, siatkówka, sport

Trwa ładowanie komentarzy...