Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Japoński robot-siatkarz trenuje z najlepszymi

Wiadomości 18.04.2017 Monika Mordzińska

Podczas treningów siatkówki w najlepszych japońskich drużynach przeciwników zastąpiono z powodzeniem robotem.

Maszyna składa się z trzech ramion, a na końcu każdego z nich znajduje się para rąk. Dzięki tym obrońcom gracze doskonalą technikę ataku.

Japoński Związek Piłki Siatkowej stworzył robota przy współpracy z Uniwersytetem w Tsukubie. Zawodnicy starają się przebić piłkę na stronę przeciwnika, a zadaniem urządzenia jest jej blokowanie. Ramiona poruszają się niezależnie od siebie wzdłuż siatki. Ich prędkość to 3,7 m/s, czyli są szybsze niż przemieszczający się po boisku człowiek.

Trener sam programuje maszynę, biorąc pod uwagę aktualne potrzeby drużyny. Możliwe jest odtworzenie sytuacji z minionego meczu w celu jej ponownego rozegrania i przećwiczenia innych, lepszych reakcji. Robot może również naśladować taktykę przyszłych przeciwników, co pozwala przygotować się do rywalizacji.

Japońskie siatkarki trenowały z urządzeniem przez 8 dni i stwierdziły, że praktycznie nie różni się to od gry przeciwko ludziom. Jednak dopiero praca z nim przez cały sezon mogłaby dostarczyć interesujących informacji na temat ewentualnej poprawy wyników drużyny.

Twórcy robota chcą dodać czujniki ruchu, które pozwolą mu na samodzielną korektę położenia ramion. Aktualnie jest ono ustalone z góry, zanim zawodnicy rozpoczną atak.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Nikt jeszcze nic nie napisał. Dodaj pierwszy komentarz.

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.