Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

100 rpm to tyle co szybkie serwo - dość mało. Jako silniki proponuje Micromotors HL149 z przekładnią 10:1 dość ciężkie i duże (100g), ale 315 rpm i mało prądożerne. Tylko radze nie stosować do nich kół z nakrętek, i tak wysokiej konstrukcji jak w artykule 😉 .

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki, które pokazałeś będą dobre, jednak wersja 30:1 byłaby jeszcze lepsza.

Czy to prawda że jeśli montujemy silnik to musi być przekładnia

Sam silnik będzie miał zbyt wysokie obroty i zbyt mały moment, aby poruszyć robota. Przekładnia pozwala na zwiększenie momentu kosztem obrotów. Więcej o przekładni znajdziesz w leksykonie: http://leksykon.forbot.pl/Przekladnia,63.htm

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Silniki, które pokazałeś będą dobre, jednak wersja 30:1 byłaby jeszcze lepsza.
Czy to prawda że jeśli montujemy silnik to musi być przekładnia

Sam silnik będzie miał zbyt wysokie obroty i zbyt mały moment, aby poruszyć robota. Przekładnia pozwala na zwiększenie momentu kosztem obrotów. Więcej o przekładni znajdziesz w leksykonie: http://leksykon.forbot.pl/Przekladnia,63.htm

Mówisz o tych?

http://botland.com.pl/high-power-hp/730-silnik-pololu-hp-30-1.html

Ten prąd szczytowy nie jest za duży dla L293?

A jak to jest z:

Moment obrotowy: 0,65kg*cm (0.063Nm)

Jaką mniej więcej masę może mieć ten pojazd?

Zaprojektowałem schemat i płytkę w eaglu, tylko mam problem. Mianowicie oba silniki non stop się obracają, obojętnie czy biała kartka, czy czarna linia.

Co może być przyczyną?

Mógłby mi ktoś sprawdzić ten schemat? Czujniki są na osobnej płytce, płytki połączone są razem przewodami.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ten prąd szczytowy nie jest za duży dla L293?

Tak, będzie za duży, ale możesz zmostkować dwie sztuki L293D (na jeden silnik) i powinno być ok. Choć możesz kupić moduł TB6612FNG --> http://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-moduly/32-tb6612-dwukanalowy-sterownik-silnikow-modul-pololu.html i będzie po sprawie.

Jak chodzi o schemat, to nie filtrujesz za dobrze ADC - nie ma dławika i jakoś dziwnie to wygląda.

OBRAZEK NIE JEST MOJEGO AUTORSTWA!

Zaprojektowałem schemat i płytkę w eaglu, tylko mam problem. Mianowicie oba silniki non stop się obracają, obojętnie czy biała kartka, czy czarna linia.

Co może być przyczyną?

Nie wiem jaki masz kod, ale jeżeli używasz ADC, to możesz pobawić się granicą reagowanie czujnika na zmianę podłoża. Podaj kod.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli będzie ostrożnie obchodził się z robotem i nigdy koła się nie zablokują, to układ ten da sobie rade z proponowanymi silnikami. Jednak jest to rozwiązanie prowizoryczne i ryzykowne.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam

To znowu ja.

Zamiast rezystor 10k(podciągające) dałem 47k, bo wcześniej wartość napięcia się za bardzo nie zmieniała. Teraz przy białej kartce jest 0.2V.

Mam kolejny problem, ponieważ muszę trochę edytować program. Tylko jest jeden problem. Gdy wgram źródło, silniki działają, a gdy plik źródłowy bas skompiluje(nic nie zmieniam w kodzie) i wgram to silniki są martwe.

Wychodzi, że to problem z Bascomem.

Wie ktoś jaką wersją był kompilowany program w pierwszym poście?

A może ktoś ma inny program i zna wersje bascoma?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.