Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Na pinach mostka odpowiadających za + i - silnikow nie ma napięcia w ogóle. Co może być nie tak?

Sam sobie odpowiedziałes na pytanie co może być nie tak. Sprawdź gdzie ginie napięcie dochodzące do mostka i popraw co będzie trzeba.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdzone. Pod kątem prawidłowego połączenia też. Na pinach 1 i 16 mam 0,03 V, na pinach 7 i 9 0,01 V i 4,52 V na pinach 2 i 15. Czy to prawidłowe wartości ?

Dodam, że przy włączeniu układu idzie skok napięcia na serwa i słychać, że silniki na ułamek sekundy ruszają. Napięcie pakietu w chwili sprawdzania 4,8 V.

Zapytam jeszcze czy da się jakoś sprawdzić czy atmega działa prawidłowo?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam

Naprawiłem już robota ale pojawił się kolejny problem. Robot po włączeniu zasilania nie rusza do przodu, natomiast reakcje czujników na linie są prawidłowe. Czy to jakiś błąd w programie? Póki co nie zaglądałem do kodu a jedynie wgrałem program testowy. Poniżej filmik z tego jak to działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki jakie użyłem to przerobione serwa. Momentu mają pod dostatkiem. Na razie próba była zrobiona "na sucho" po połączeniu wszystkiego. Nie skręcałem jeszcze robota. Po prostu po włączeniu robota silniki nie ruszają. Dopiero przesuwając czujniki nad linią załącza się prawy lub lewy. Czy program podesłany przez autora jest dobry? Może ktoś miał podobny problem.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich.

Zabieram się właśnie za skonstruowanie linefollowera. Generalnie już sporo wiem i mam koncepcję tylko zastanawiam się jaki silnik najlepiej zastosować i czym się kierować przy jego wyborze (na które parametry zwracać uwagę)? Chciałbym, aby był on dość mocny (być może będę chciał go w przyszłości wystawić na jakieś zawody).

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdziłem działanie czujników aparatem i wszystkie działają prawidłowo. Połączenia również są dobre. Ciężka sprawa, nie mam już pomysłu co tu może być nie tak.

Link do komentarza
Share on other sites

Też nie dawno złożyłem robota wg tego projektu i też mam problem z odpaleniem go... Nie ma zwarć na 100%, na 99% wszystkie połączenia działają (dzisiaj jeszcze sprawdzę), diody w czujnikach świecą. Dioda przy µC też świeci. Czasami (bo nie za każdym razem) przy podpięciu zasilania jeden z silników dziwnie tyka i w tym samym momencie miga dioda koło µC. Mam podejrzenia co do programu... Czy może ktoś (kto zrobił swojego wg tego projektu) podesłać inny program? Chociażby nawet napisany w C?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.