Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Cześć. Może mi ktoś pokazać jak "krowie na rowie" gdzie dać te kondensatory filtrujące ?

Korzystałem z tego zestawu z botlandu...

Dałem po jednym do serw bo mi restartowały atmege. Gdzie dać jeszcze i w jaki sposób 😋 ?

Doczytałem do 21 strony w tym temacie. Znalazłem to

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2010/11/lekcewazyc-czy-nie.html

Ale nie kumam tych schematów.

Robota zasilam 4 bateriami AAA.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć. Może mi ktoś pokazać jak "krowie na rowie" gdzie dać te kondensatory filtrujące ?

Korzystałem z tego zestawu z botlandu...

Dałem po jednym do serw bo mi restartowały atmege. Gdzie dać jeszcze i w jaki sposób 😋 ?

Doczytałem do 21 strony w tym temacie. Znalazłem to

http://google.com/2010/11/lekcewazyc-czy-nie.html

Ale nie kumam tych schematów.

Robota zasilam 4 bateriami AAA.

Popatrz na ostatni post na 31 stronie.

Jest tam kondensator C10. Jak będziesz później projektował płytkę(ustawiał elementy na płytce) to daj go jak najbliżej atmegi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

BlackSkill, nie narysowałeś pełnego swojego schematu, szczególnie sekcji zasilania. I tak jak napisał Mechano, 4 baterie AAA to za niskie napięcie jak i zapewne zbyt mała wydajność prądowa aby wystarczyło na mikrokontroler i serwa.

Link do komentarza
Share on other sites

To tak. Płytkę mam tak polutowaną jak jest według poradnika na początku. Schematu nie zrobię bo za bardzo nie potrafię ich czytać 😋

Zasilanie mam podłączone prosto z koszyczka kabelkami. I tu chyba jest błąd ;/

Jak mam to podłączyć ? Przez jakiś filtr ?

*Kontroler nie resetuje się już. Dałem po kondensatorze na serwo.

Link do komentarza
Share on other sites

BlackSkill jak zaczynasz zabawę z elektroniką/robotyką to chyba powinieneś kupić najtańszy pakiet li-pol 7,4V + ładowarkę i wtedy (jak coś nie działa) nie byłoby problemu zdiagnozować, czy to aby na pewno wina zasilania. Baterie alkaliczne mają małą wydajność prądową i długo Ci nie "pochodzą" i prędzej, czy później znowu będziesz musiał iść do sklepu i kupić nowe.

Powiedz co Ci teraz nie działa, albo z czym masz problem.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tymi bateriam to sorry. Są to baterie NI-MH . Jedna ma 2000mAh. Mój błąd.

Kontroler się nie restartuje wszystko z nim ok. Serwa kręcą pełną mocą.

Muszę sprawdzić jak z czujnikami, świecić świeca ale jak z wykrywaniem Lini nie wiem. Sprawdzę...

Ile cm czujniki maja być od "ziemi" ? min ? max ?

@edit

To tak. Czujniki świecą ale nie reagują w ogóle na linię. Jeden nieraz wyłączy silnik;/

Link do komentarza
Share on other sites

Multimetr ustaw na zakres 10V lub większy oczywiście napięcie stałe (DC).

1. Zrób tak minus miernika(czarny przewód) dajesz na minus(GND) np. tam gdzie podłączasz minus koszyka z bateriami.

2. Koło Gniazda goldpin(dół, po lewej) masz 3 kabelki: biały, zielony, biały i do nich podłączasz drugi przewód miernika . Oczywiście do każdego z nich z osobna.

Pomiar wykonujesz gdy wszystkie czujniki masz na białej kartce, a później na czarnej. Razem 6 pomiarów: 3 na białej i 3 na czarnej.

A później pokaż nam co ci wyszło.

Czujniki nie mogą się stykać z kartką, niech miedzy nimi a kartką jest przerwa 2 mm(niech druga osoba ci przytrzyma).

Jeśli źle tłumaczę, poprawcie mnie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Uprzedziłem cię trochę 😋 Znalazłem temat https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-dlaczego-moj-robot-nie-dziala-podstawowe-problemy-i-sposoby-ich-rozwiazania-vt9099.htm?utm_source=forbot&utm_medium=link_katalog_art_headline&utm_campaign=katalog_art

To tak. Na czymś czarnym jest koło 5v na każdym czujniku,

a na białym na 1 czujniku 0,20v 2 czujnik 0,20v i 3 czujnik 0,75v (dziwne ?)

Z czego ma być ta czarna linia 😋 ? bo wydrukowałem i tak średnio "pochłania promieniowanie" wnioskuje to z napięcia na czujnikach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.