Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFETy

Pomocna odpowiedź

Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFETy

Za nami pierwsze kroki z tranzystorami. Pora, aby wykorzystać te elementy do zbudowania bardziej rozbudowanych projektów. Wykonamy dwa projekty. Pierwszy układ będzie zapamiętywał swój stan, a drugi będzie migał na zmianę diodami (symulacja koguta policyjnego).

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

W ramach wyjaśnienia: podczas aktualizacji kursu elektroniki postanowiłem dodać dwa krótkie projekty oraz pokazać jak wykonać w praktyce układ z przerzutnikiem bistabilnym. Wcześniej ćwiczenie to było opisane jako zadanie domowe, ale wiele osób miało z nim problemy. Dlatego przygotowałem osobny artykuł i teraz go opublikowałem - część 7b, będzie "wstrzelona" między "7a" oraz "8".

Więcej informacji na temat aktualizacji kursu znaleźć można w tym temacie: Aktualizacja kursu elektroniki, poziom I - pierwszy etap. Proszę również, aby ewentualne uwagi do tej nowej części wyjątkowo publikować właśnie w tym temacie dotyczącym całej aktualizacji 🙂

@Treker Dzień dobry, czy w multiwibratorze astabilnym kondensatory nie powinny mieć raczej tej samej pojemności?
Pozdrawiam:)

• Lubię! 1

2 godziny temu, Mormegil napisał:

Dzień dobry, czy w multiwibratorze astabilnym kondensatory nie powinny mieć raczej tej samej pojemności?

Słuszna uwaga, na schemacie wkradł się błąd - będzie poprawione. Oczywiście powinno tam być 2x 220uF.

No chyba raczej nie muszą być te pojemności równe. Różne pojemności powodują różne czasy przewodzenia tranzystorów, a więc różny czas "świecenia diód". Swoją drogą te 100nF to chyba nie trafiona wartość jak dla tego modelu.

Ogólnie pojemności nie muszą mieć tej samej wartości, ale zakładam, że @Mormegil pytał konkretnie o nasze ćwiczenie. Jest tam drobny błąd na schemacie, który można dość łatwo "samemu rozwiązać" - zarówno na schematach montażowych, jak i na zdjęciach złożonego układu, widać, że w praktyce użyte zostały dwa identyczne kondensatory elektrolityczne. Nie ma tam nigdzie kondensatora 100nF. Ot, zwykły chochlik drukarski w wersji elektronicznej - juro będzie poprawione.

• Lubię! 1

Cześć, jestem nowy. Na początek chciałbym podziękować za kurs. Świetna robota!!! Nie jestem elektronikiem i słabo się znam na powyższych zagadnieniach ale mam dwie sprawy

1. Zauważyłem, że w przerzutniku bistabilnym jedna dioda świeci się mocno a druga słabo. Rozumiem to tak, że ta która świeci słabo zasila bazę tranzystora tej, która świeci mocno, czy dobrze to rozumiem?

2. Trochę teoretycznie :) napisałeś, że: "Gdybyśmy mieli dostęp do idealnych elementów, to układ by nie działał. Na szczęście w praktyce jeden tranzystor zacznie przewodzić trochę szybciej, co zgodnie z zasadą działania tego układu doprowadzi do zatkania drugiego tranzystora. W efekcie zaświeci się tylko jedna dioda." Zastanawiam się na ile takie twierdzenie jest prawdziwe. Nawet jeżeli warunki początkowe byłyby dokładnie takie same tzn. ta sama droga (budowa drogi) ładunków elektrycznych, dokładnie te same rezystory, tranzystory i diody (dokładnie te same w sensie molekularnym, sklonowane), to wydaje mi się, że układ i tak by zadziałał od razu. Piszę tak bo do głosu dochodziłyby efekty kwantowe, które zgodnie z zasadą nieoznaczoności spowodowałaby, że w jednym z obwodów elektrony zaczęłyby krążyć szybciej i "zatkałyby" drugi obwód.  Rozumiem, że tego co napisałeś nikt nie sprawdził, i jest to tylko wiedza książkowa? 

@VLAD, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

• Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
1 godzinę temu, VLAD napisał:

Cześć, jestem nowy. Na początek chciałbym podziękować za kurs. Świetna robota!!!

Miło słyszeć, że kurs jest przydatny 🙂

1. Zauważyłem, że w przerzutniku bistabilnym jedna dioda świeci się mocno a druga słabo. Rozumiem to tak, że ta która świeci słabo zasila bazę tranzystora tej, która świeci mocno, czy dobrze to rozumiem?

W uproszczeniu tak właśnie jest. Przez tę słabiej świecącą diodę płynie bardzo mały prąd, ale nowoczesne LEDy potrafią świecić przy naprawdę małych prąd - stąd taki efekt. Efekt też można zmniejszyć podnosząc rezystancję R2 i R3 (nawet do ponad 50kΩ) - polecam takie eksperymenty. Dla testu można połączyć kilka rezystorów 10k szeregowo.

Nawet jeżeli warunki początkowe byłyby dokładnie takie same tzn. ta sama droga (budowa drogi) ładunków elektrycznych, dokładnie te same rezystory, tranzystory i diody (dokładnie te same w sensie molekularnym, sklonowane), to wydaje mi się, że układ i tak by zadziałał od razu. Piszę tak bo do głosu dochodziłyby efekty kwantowe, które zgodnie z zasadą nieoznaczoności spowodowałaby, że w jednym z obwodów elektrony zaczęłyby krążyć szybciej i "zatkałyby" drugi obwód.  Rozumiem, że tego co napisałeś nikt nie sprawdził, i jest to tylko wiedza książkowa? 

Szczerze mówiąc nie wiem czy ktoś to analizował biorąc pod uwagę efekty kwantowe (sam chętnie poczytam opnie innych osób). Przy tego typu wytłumaczeniach zakładamy, że gdyby układ był idealny to znaczy, że cały byłby idealny i wszystko działałoby dokładnie tak samo, więc nie byłoby żadnej rozbieżności w ich działaniu (nawet "kwantowej").

• Lubię! 1

Cześć, podobnie jak kolega VLAD, dopiero zaczynam przygodę z elektroniką i muszę przyznać, że kurs jest świetnie przygotowany dla nieobytych z tą tematyką. Po zrobieniu obu poziomów kursu elektroniki zamierzam pobawić się trochę z Arduino 🙂

Mam kilka pytań dotyczących działania multiwibratora astabilnego, będę się odnosił do oznaczeń ze schematu.

1. Rozumiem, że musimy przyjąć, że jeden z tranzystorów zadziała pierwszy, załóżmy, że T1. Czyli musi popłynąć prąd przez R3 na bazę T1 i jednocześnie zacznie się ładować kondensator C2, bo pojawia się różnica między napięciem zasilania (+9V) a napięciem baza-emiter w tranzystorze T1 (ok 0,7 v). Dobrze to rozumiem, czy coś pokręciłem?  

2. Czemu prąd nie popłynie w następnej kolejności przez rezystor R2 do bazy tranzystora T2 i go nie uruchomi prowadząc do stabilizacji układu. Czy chodzi o to, że napięcie kolektor-emiter,  podczas gdy tranzystor T1 przewodzi, spada do bardzo małej wartości i tym samym robi się duża różnica między lewą a prawą stroną kondensatora C1? Czy wtedy prąd zamiast płynąć na bazę T2 "woli" naładować kondensator C1? (Czy kierunek wpięcia kondensatora tego nie uniemożliwia? W kursie wyraźnie jest zaznaczone żeby nie podpinać kondensatorów elektrolitycznych na odwrót).

3. W jaki sposób rozładowywanie kondensatorów wpływa na bazy tranzystorów w przypadku omawianego schematu?

@sadu, odpowiem trochę "wymijająco", bo nie chce powielać dobrych materiałów na ten temat. Zerknij proszę na to hasło z Wikipedii oraz ten filmik z YT i daj znać czy coś jeszcze jest niejasne. Linkuje źródła, w których temat ten jest dobrze omówiony, chyba nie ma sensu, abym pisał tutaj "to samo" 🙂

• Lubię! 1

@Treker Dzięki za odpowiedź. Sprawdziłem materiały i myślę, że rozwiały moje wątpliwości 🙂 

• Lubię! 1

Czy w schemat montażowy multiwibratora astabilnego nie wkradł sie błąd? Tranzystor z lewej ma kolektor podłączony minusa baterii a tranzystor prawej ma podłączony do minusa emiter. 

@ZbyszekChaosu, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

• Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

2 godziny temu, ZbyszekChaosu napisał:

Czy w schemat montażowy multiwibratora astabilnego nie wkradł sie błąd? Tranzystor z lewej ma kolektor podłączony minusa baterii a tranzystor prawej ma podłączony do minusa emiter. 

Mógłbyś dokładniej pokazać, o którym połączeniu piszesz? Niestety nie mogę zlokalizować takiego przypadku. Poniżej schemat montażowy z zaznaczonym na niebiesko podłączeniem emiterów do masy. Według mnie oba są podłączone tak samo. Nie rozumiem dlaczego piszesz o różnym podłączeniu wyprowadzeń tranzystorów. Daj znać to sprawdzę temat dokładnie.

d12ec-2019-02-13_11-56-10-5874.png

Witam,

To już mój drugi kurs na Forbocie i przyznam, że są naprawdę wciągające.

A tak a'propos tego odcinka. Zmontowałem przykład z MOSFETem i okazuje się, że po zwarciu R2 do Vcc a następnie rozwarciu dioda świeci nadal i dopiero zwarcie R2 do masy ją gasi. Po odłączeniu i nawet wyjęciu z układu R2, dioda świeci nadal. W tej chwili już 20minut bez widocznej utraty jasności.  Wygląda na to, że tranzystor albo nie pobiera prądu/ładunku wcale, albo tak mało, że nawet pojemność nóżki bramki wystarcza na długo. Efektywnie tranzystor staje się jednobitowym układem pamięci. Czy w realnych zastosowaniach zdarza się używanie MOSFETów w tym charakterze?