Skocz do zawartości
sergiuszf

Maszynka do domowej produkcji filamentu do druku 3d z butelek pet

Pomocna odpowiedź

@sergiuszf witam na forum i dziękuję za opis ciekawy projektu! Jak wygląda kwestia tolerancji tak wyprodukowanego filamentu? Jednym z kluczowych problemów przy produkcji filamentu na przemysłową skalę jest utrzymanie stałej średnicy. Jak to wygląda w przypadku takiego domowego filamentu, o jakiej precyzji można tutaj mówić?

Tolerancja - 1,70mm - 1,75mm. Bardzo dokładna, ponieważ technologia wyciągania polega nie na topieniu się materiału (temperatura 260-265 stopni), tylko na doprowadzeniu go do stadium płynności (temperatura - 212-215 stopni). I materiał absolutnie nie skórcza się, ponieważ od razu po wyjściu z dyszy jest już bardzo sztywny. Czyli wychodzi dokładnie o średnicę dyszy, nie rozszerza się i nie zwęża się. Właśnie dlatego możliwe jego po prostu wyciąganie. A siła wyciągu jest bardzo duża, około 8-9 kg. I to wyciągamy pręt tylko 1,7 mm średnicy, czyli 2,25 mm2. I siła wyciągania około 4 kg/mm2. Tak że przy takim natężeniu równomiernym nie ma mowy o jakimś rozszerzeniu, czy zwężeniu materiału. średnica jest bardzo dokładna.

Już od pewnego czasu nie kupuje filamentów, tylko produkuje dla siebie zadarmo.

Drukuje na drukarce Anet A8, niema żadnych problemów. Sysza nie zapycha się. wydrukowane detale mają bardzo dokładne wymiary.

Jeżeli chodzi o parametry pracy maszynki, to prędkość wyciągania prętu - do 1 m/min Nawet można ciut szybczej.

Dla przykładu 1 bytelke od wody na 6L rocina się na paski za około 4-5 minut.  Długość wyciętego z jednej butelki paska  11-12 m.b.

I najważniejsze, teraz już pracuje nad tym żeby można było z odcinków pasków wyciągać bezkońcowy pręt filamentu.

ale wiesz o tym, że pet i petg to coś innego?

jakoś nie wierzę w te temperatury (pet wymaga więcej niż petg) i w drukowanie na anetce, gdzie powyżej 260 stopni nie ustawisz bez zmiany softu...

ale cóż, ja też lubię bajki.

tak przy okazji, zaopatrz się w jakiś słownik ortograficzny, bo na razie twoje posty (zarówno tu, jak i na majsterkowie) wyglądają jak wypociny pierwszoklasisty który nie doczytał do końca elementarza.

• Nie zgadzam się! 2

A ja mam takie pytanie do autora tego cuda - dlaczego jeśli używanie PET jest takie super, sama maszynka nie jest z niego wydrukowana? O ile dobrze widzę na filmie jest to wydruk, ale z PLA, czy innego ABS. Gdyby PET nadawało się do czegokolwiek, to przecież Autor używałby go do budowania urządzeń. Skoro jednak woli standardowe materiały, jest to chyba oczywista odpowiedź co wart jest ten cały wynalazek...

1 godzinę temu, ethanak napisał:

drukowanie na anetce, gdzie powyżej 260 stopni nie ustawisz bez zmiany softu

Autor pisze o 212-215 stopni. 

1 godzinę temu, ethanak napisał:

ale cóż, ja też lubię bajki.

tak przy okazji, zaopatrz się w jakiś słownik ortograficzny, bo na razie twoje posty (zarówno tu, jak i na majsterkowie) wyglądają jak wypociny pierwszoklasisty który nie doczytał do końca elementarza.

Ja tam nie widzę rzucających się w oczy błędów ortograficznych. Od pewnego czasu zauważam ze zmartwieniem że krytykuje się tu ludzi spoza grona forum. Takie kółeczko wzajemnej adoracji. Zero szacunku do kogoś kto nie mieści się  w przyjętych tutaj ramach. Zniechęca to. Smutne.

na 220 minimum to się drukuje pet-g, a nie pet (tak naprawdę to 230 do 240 plus bezwzględnie podgrzewany stół - chodzi o proces wychładzania).

a to, rze nie widzisz żucajoncych siem w oczy błenduf to nie jest powut do dómy.

@ethanak troszkę więcej kultury i szacunku do innych ludzi a Twój świat nie będzie taki smutny 😋

• Lubię! 2

Acha....  Zrozumiałem. Miśleliście że ja drukuje przy temperaturze 212-215 stopni. Ale to nie tak. Filament produkuje przy takich temperaturach. A drukuje się tym filamentem faktycznie przy 260 stopni.

1 godzinę temu, Elvis napisał:

A ja mam takie pytanie do autora tego cuda - dlaczego jeśli używanie PET jest takie super, sama maszynka nie jest z niego wydrukowana? O ile dobrze widzę na filmie jest to wydruk, ale z PLA, czy innego ABS. Gdyby PET nadawało się do czegokolwiek, to przecież Autor używałby go do budowania urządzeń. Skoro jednak woli standardowe materiały, jest to chyba oczywista odpowiedź co wart jest ten cały wynalazek... 

W maszynce jest tylko jedna część wydrukowana z tego filamentu - to koło zębate na silniku krokowym. A reszta zrobiona z pleksi 6mm grubości. Niestety nie mam drukarki, która by potrafiła wydrukować bardzo duże płaskie ścianki obudowy maszynki, moim zdaniem to bez sensu, jak jest pleksi. Właśnie pierwszy prototyp zrobiłem w ogóle ze sklejki grubości 6 mm. Jeszcze tańszy materiał. Ale spełnia swoją funkcję dobrze, chociaż nie wygląda fajnie.

• Lubię! 1

Ok, przepraszam, po kompresji na zdjęciach i filmach elementy wyglądają jakby były wykonane na drukarce 3D ze standardowych materiałów - a to nie najlepiej świadczyłoby o możliwościach pozyskiwanego filamentu z PET-a.

A tak z ciekawości - skoro nie masz drukarki, to skąd wiesz że to co wynalazłeś/reklamujesz/sprzedajesz w ogóle ma sens? Wydawało mi się, że to filament do drukarki i kto jak kto, ale autor wynalazku na pewno z niego korzysta...

5 minut temu, Elvis napisał:

A tak z ciekawości - skoro nie masz drukarki, to skąd wiesz że to co wynalazłeś/reklamujesz/sprzedajesz w ogóle ma sens? Wydawało mi się, że to filament do drukarki i kto jak kto, ale autor wynalazku na pewno z niego korzysta...

Autor projektu napisał, że "nie mam drukarki, która by potrafiła wydrukować bardzo duże płaskie ścianki obudowy maszynki" ja rozumiem to tak, że pole robocze drukarki jest za małe, aby wydrukować wszystkie elementy obudowy, a nie, że takiej drukarki nie posiada wcale. Drukowanie wspominanego koła zębatego widać na filmie 😉 

Mi raczej chodziło o te spore białe kątowniki (czy cokolwiek to jest) widoczne tutaj:

Skoro są z plastiku, pleksa to nie jest, PET też nie, założyłem że to ABS lub PLA. Więc jest to argument że cały wynalazek jest do d... ale może moje założenie było błędne. Chociaż na razie przy nim zostanę, tak na wszelki wypadek.

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »