Skocz do zawartości

Pochwal się nad czym właśnie pracujesz! Wspólny mini-worklog

Pomocna odpowiedź

Taki szybki temat, idzie zima i idą problemy z akumulatorem w aucie. Już raz padł przez noc i zastanawiam się co jest nie tak. 1 roczny Bosh, niby dopasowany, generator (zwany alternatorem) dobry, niedawno przetestowany.

Zabrałem się za prosty pomiar poboru prądu, 200 mA w stanie spoczynku (okolo 30 mA zabiera radio z dostawką, część pewnie na instalacje LPG), ale nie jest to na tyle duży pobór żeby w 2 dni opróżniło akumulator i to po odbytej trasie. Chyba że coś się włącza po czasie...

Więc zrobiłem bardzo szybkie DIY: woltomierz do 30V, termometr i logger do karty SD. Takie ustrojstwo wrzuciłem na noc pod maskę razem z powerbankiem. Niestety powerbank mnie zaskoczył, robiłem test czy jest on inteligentny i wydawało się, że nie jest - można było pobierać z niego 20mA bez odłączenia. Jednak po około 7,5h wyłączył się. (Wyświetlacz TFT jest tylko czytnikiem kart, jakoś się zepsuł i zastąpiłem go OLEDem).

IMG_1981.thumb.jpg.b4369733f04146d819f6d87bf7ac67e5.jpgimage.thumb.png.a6ab1182e3dccfa8f83de712beea0b54.png

Trudno, ale coś zostało zapisane. Zapomniałem tylko zwiększyć interwał, bo 26 tyś próbek skutkowało zawieszeniem Libre Office Calc zwanego Excelem. Wróciłem więc do Pythona, który jak to węże mają w zwyczaju zje wszystko, nieważne jakich gabarytów...

image.thumb.png.93fe68d9b12dca9e38ba613fa1c66a00.png

Do tego zrobiłem regresję liniową (wyraźnie widać ujemny współczynnik nachylenia). Te 2 szpilki około godziny 19 i 24 to wynik moich inspekcji. Klikając przycisk, na wyświetlaczu pojawia się aktualny pomiar. 2 skoki temperatury to zapewne wynik grzebania rozgrzaną ręką w okolicy czujnika.

IMG_1980.thumb.jpg.bb681afb2a49554445054fce570a2f5d.jpg

Wnioski:

• widać nieznaczny spadek napięcia, nie jest to na pewno pobór samego urządzenia pomiarowego, bo dałem tam dzielnik 100k-330k.
  • pomiary obejmują stałą temperaturę, muszę zrobić podobne zaczynając od południa aż do nocy,
  • nie widać skoków napięcia (za wyjątkiem tych z mojego powodu) więc nie ma skoków poboru prądu.

Więc odpowiadając na swoje pytanie - jest dobrze, przez 7 godzin nic się nagle nie załączyło i nie zaczęło pobierać większego prądu. Warto też powtórzyć pomiary na bardziej naładowanym akumulatorze, równe 12V to za mało, choć nie skalibrowałem go w temperaturze 7* i może być błąd pomiaru, odpala jednak z trudem. Ciekaw też jestem wyników w czasie jazdy, dlatego kolejna wersja, jak powstanie będzie bardziej pakowna.

image.png

• Lubię! 2
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Marooned no to niezły timing x2, dziś zastanawiałem się żeby wizualizować na żywo 😄 chyba skorzystam z pomysłu i jednego z kilku zalegających EPS.

Przy rozruchu spada Ci do 4V ? 😮 

Edytowano przez Gieneq

@Gieneq nie nie, wykres to był test, ustawiałem zadane napięcie na zasilaczu, dodatkowo mierzyłem woltomierzem dla pewności i ustawiałem skalowanie w Node-RED by otrzymać taką samą wartość.

Rezystory sumarycznie koło 1,2MΩ by mieć zakres do 16V.

• Lubię! 1

To tylko dodam, gdyby ktoś chciał iść w tym kierunku, że wysyłanie napięcia jako pełnego zakresu z wejścia analogowego (0..1023) i potem skalowanie go lokalnie (Node-RED) okazało się o tyle słabym pomysłem, że prostsze klienty MQTT (np. na komórce) nie umożliwiają skalowania, więc mogę jedynie wyświetlić otrzymaną wartość.. i takie 768 na wyświetlaczu nic nie mówi (a to 12V zakładając moją skalę, gdzie 1024 ~= 16V). Będę zmieniał by już sam uC skalował i wysyłał napięcie.

• Lubię! 1

Ja teraz pracuję nad mini szklarnią kontrolowaną Arduino. Kontrolowana będzie: temperatura, nasłonecznienie, wilgotność gleby.

IMG_9695.jpg

IMG_9694.jpg

Edytowano przez Mecinios
  • Lubię! 2
Dnia 19.11.2020 o 10:49, Mecinios napisał:

Ja teraz pracuję nad mini szklarnią kontrolowaną Arduino. Kontrolowana będzie: temperatura, nasłonecznienie, wilgotność gleby.

IMG_9695.jpg

IMG_9694.jpg

Planujesz zaopatrzyć ją też w automatyczne podlewanie i ewentualnie wietrzenie?

Zbieram się do tego tylko ciągle nie mam kiedy;)

1 godzinę temu, _LM_ napisał:

Czy jesteście zainteresowani krótkim artykułem w temacie?

👍 nie krępuj się😉