Skocz do zawartości

Pochwal się nad czym właśnie pracujesz! Wspólny mini-worklog


Pomocna odpowiedź

@raddeon Ambitny projekt, też o nim myślałem. Bardzo fajnie wygląda, ale poza wielkością nie ma póki co wiele do zaoferowania. Ciężka konstrukcja na serwomechanizmach, bez podparcia ich osi, bez elementów sprężystych - ale oczywiście każdy projekt hobbystyczny jest ciekawy. Konstrukcja trochę "prosi się" o poprawki i przeniesienie na nowy poziom z pomocą silników BLDC, to jednak podniesie koszty i uczyni projekt mniej dostępnym dla hobbystów - trudny wybór.

Z tego co wiem, w projekcie póki co brakuje trochę aspektów programistycznych, autor chyba pierwotnie jedynie stworzył model do druku 3D i powiedział "programujcie sobie sami", ale później zdaje się posiedział też nad elektroniką i software. Nie wiem jak to obecnie wygląda - tj. co musiałbyś zrobić sam, a czego możesz skorzystać? Napisz nam trochę więcej.

A w moim projekcie - sensory podklejone już paskami z gumy i osadzone na kończynach. Powoli zabieram się za testy MPU6050 z użyciem DMP, jeśli dobrze pójdzie, to w którymś momencie zacznę zgłębiać tajniki programowania chodu opartego o sprzężenia zwrotne z sensorów.

Zanim to nastąpi chciałbym zbudować sekcję zasilania na ogniwach 18650 i przetwornicy step-down, ogarnąć BMS i ładowanie. Te podstawowe elementy są czasem nudne, ale ich dobre wykonanie może oszczędzić później problemów.

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam robot tworzony jest przeze mnie bardziej do celów dydaktycznych (promowania robotyki w naszym mieście Hrubieszowie) niż do konkretnej pracy. Druga strona medalu to że finansuje go sam, więc budżet niewielki. Jak dokończę stronę mechaniczną i elektroniczną podeśle na FP dokładny opis ze zdjęciami. Dzięki za zainteresowanie.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Siedzenie w domu sprzyja robieniu tego co było odłożone na później 🙂 

W przerwie od malowania obrazów postanowiłem ruszyć transmiter BT do auta. Przy pomocy modułu bluetool napisałem skrypt w Pythonie do parowania urządzeń, nawiązywania połączeń - inicjatorem jest RPi.

Po wciśnięciu przycisku resetu RPi jest wykrywalne i wystawia agenta w celu nawiązania połączenia, urządzenie jest zapisywane, łączone i będzie automatycznie łączone gdy będzie w zasięgu.

IMG_8844.thumb.PNG.941160e02b0ccab6072ae8a1bfcb8787.PNGIMG_8845.thumb.jpg.5872a1091bc001d2085a447b1a116edc.jpg

Mam teraz w planach dodać odczytywanie metadata gdzie zawarty jest tytuł, album oraz wykonawca i wypisywanie tego na wyświetlaczu. Choć Spotify prawidłowo rozpoznaje rodzaj urządzenia audio i zmienia swoje GUI aby było łatwiej obsługiwać w aucie, to myślę jeszcze o dodaniu fizycznych przycisków sterujących odtwarzaniem - tu akurat nie wgłębiałem się w temat i niezbyt wiem jak to się robi.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Gieneq napisał:

tu akurat nie wgłębiałem się w temat i niezbyt wiem jak to się robi

A czego konkretnie nie wiesz? Jeśli to przycisk do RPi, to po prostu ustawiasz sobie przycisk w config.txt, np tak (moje radyjko internetowe):

dtoverlay=gpio-key,gpio=2,keycode=28,label="ENTER"

Tak ustawiony przycisk działa jak dodatkowa klawiatura z jednym klawiszem (w tym przypadku przycisk na GPIO2 działa jak enter).

 

Link do komentarza
Share on other sites

No to już wiem 🙂 dziękuję za radę, wieczorem rozeznam się w temacie, choć zastanawiam się czy nie będę musiał jeszcze zmienić czegoś w konfiguracji bluetooth żeby to co będę klikał na RPi miało wpływ na aplikację na smartphonie, ale raczej będzie działać tylko dodać to o czym piszesz.

A jeszcze pytanie, skąd nasz informacje o kodach? Bo popatrzyłem w googlu i piszą że enter ma kod 13, a 28 to... conversion? Na tej stronce też tak pokazują (robię na Windowsie to może dlatego). 

Link do komentarza
Share on other sites

Hm... też to bez zastanowienia przepisałem, akurat czytam klawisze bezpośrednia z /dev/input czyli w sumie nie muszę wiedzieć jaki to klawisz (wykrywam w aplikacji kod 28). Lepiej sprawdź i wypróbuj - mi xev przed chwilą powiedział że enter to 36, a 13 to czwórka 🙂

Zresztą i taku pewnie musisz tam wepchać klawisze multimedialne...

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Gieneq napisał:

A jeszcze pytanie, skąd nasz informacje o kodach? Bo popatrzyłem w googlu i piszą że enter ma kod 13, a 28 to... conversion? Na tej stronce też tak pokazują (robię na Windowsie to może dlatego).

Właściwie wszystko się zgadza. 13 to kod ASCII w DEC (Return),

Ascii-codes-table.png

a 28 to kod HID w HEX (Enter)  zgodny ze specyfikacją USB:

https://www.usb.org/sites/default/files/documents/hut1_12v2.pdf

Strona 54.

Generalnie z kodami należy uważać na to czy zapis decymalny czy heksadecymalny bo często jest z tego powodu bałagan.

Edytowano przez Zealota
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, Zealota napisał:

a 28 to kod HID w HEX (Enter)  zgodny ze specyfikacją USB:

No i chyba stamtąd mi się wziął  - oczywiście błędnie, bo potrzebny jest kod 36 (kody HID są inne niż normalnej klawiatury, ostatnio trochę się tego naszukałem).

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, obiecywałem drona, ale to jeszcze potrwa dosyć długo z powodów finansowych... zwaliło mi się na głowę trochę sporo kosztów bardziej potrzebnych od drona. 😢

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć , dzisiaj zacząłem pracę nad budową pojazdu zdalnie sterowanego z kamerką. Powstał już nawet pierwszy prototyp i działa, ale nie wygląda on za ciekawie:

 image.thumb.png.08c2d0eafbfa53fef54150ebbcc57f99.png

Sterowany jest za pomocą modułu radiowego nrf24 . Na razie użyłem nadajnika i odbiornika których użyłem w poprzednim projekcie, oraz Raspberry pi 4B z kamerką na programie motion. Na płytce stykowej są 2 tranzystory.

Teraz tak. Mam 2 pomysły :

1.Zostawić sterowanie nrf24 , dorobić bardziej pasujący do tego projektu odbiornik .

2.Zainstalować jakiś program do sterowania wifi (jeśli taki istnieje) odłożyć Arduino i do sterowania wszystkiego (kamery , silników , serwomechanizmu ,może jakieś oświetlenie) użyć malinki.

Jeszcze się nie zdecydowałem.Wiem mniej więcej jak zrealizować pomysł nR 1 ale mam pytania do pomysłu nr 2. Czy mogę zasilać silniki bezpośrednio z malinki? Czytałem gdzieś że max prąd wyjścia to 200mA a silnik pobiera max 180mA. Czy można jakoś zwiększyć zasięg wifi w rpi za niewielkie pieniądze?

Edytowano przez jas123
Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, jas123 napisał:

Czy mogę zasilać silniki bezpośrednio z malinki?

Nie. Potrzebujesz co najmniej jakiś tranzystor, a najlepiej mostek H. Do tego dioda do ochrony przed wyindukowanym w silniku prądem. Najlepiej po prostu użyć gotowego sterownika silników.

4 godziny temu, jas123 napisał:

Czytałem gdzieś że max prąd wyjścia to 200mAh a silnik pobiera max 180mAh.

W amperogodzinach mierzy się pojemność baterii. Prąd mierzy się w amperach. Nie czytaj "gdzieś" tylko sprawdź oficjalne specyfikacje.

4 godziny temu, jas123 napisał:

Czy można jakoś zwiększyć zasięg wifi w rpi za niewielkie pieniądze?

Podłączyć antenę?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry , przychodzę z aktualizacją mojego projektu. A właściwie to prawie mojego bo użyłem tutaj sporo części z zestawu do kursu budowy robotów.  Zdecydowałem się na sterowanie pojazdem przez Arduino  i nrf24 , z 2 powodów . 1 Chciałem ponownie wykorzystać forbotowego shielda. 2 Z moim szczęściem podłączanie własnoręcznie zlutowanego shielda do malinki prawdopodobnie skończyłoby się jej spaleniem.

99280857_176730433720080_1530448026118651904_n.thumb.jpg.d0a6b809f852ef88aeae4d9086e7d7c8.jpg98206854_2677004812579713_2625540776792162304_n.thumb.jpg.55426fbea06af7122fa16438b2a7731b.jpg

 Moim zdaniem pojazd wygląda już całkiem zgrabnie . Doczepię jeszcze kilka czujników i tyle. Denerwuje mnie ten kabel zasilający  Rpi . Czy mogę zasilić malinkę z portów GPIO?

Czytałem że te porty omijają cały układ zasilania i trzeba uważać😕. Mam 2 baterie 18650 . Wystarczy zwykła przetwornica step-down?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, jas123 napisał:

Czy mogę zasilić malinkę z portów GPIO?

Oczywiście - podpinasz zasilanie pod +5V/GND

1 godzinę temu, jas123 napisał:

Czytałem że te porty omijają cały układ zasilania i trzeba uważać😕. Mam 2 baterie 18650 . Wystarczy zwykła przetwornica step-down?

Co prawda nic takiego nie wyczytałem ale może ja inne rzeczy czytuję (np. schematy) 😉 Mam malinkę podpiętą w ten sposób do zasilacza 12V, chodzi non-stop od ponad roku.

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.