Skocz do zawartości

Arduino i mikrokontrolery w urządzeniach


Festi449

Pomocna odpowiedź

W profesjonalnych urządzeniach raczej arduino nie znajdziesz bo to raczej pomoc dydaktyczna czy coś takiego. Co do mikrokontrolerów to pewnie są w większości urządzeń elektronicznych, ale wątpię żeby to były atmegi.

Edytowano przez StefanekP
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zdarzylo mi sie znalezdz w czyms atmela, no ale to nie byly megi, a juz napewno nie 328p...raczej zapomnij, pewnie pytasz bo ceny urosly i chcesz gdzies dopasc za grosze...poczytaj o ESP32 lub lolin32...(to samo praktycznie) cenowo dwa razy lepiej, mozliwosciowo 200 razy lepiej..

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, farmaceuta napisał:

poczytaj o ESP32 lub lolin32...(to samo praktycznie) cenowo dwa razy lepiej, mozliwosciowo 200 razy lepiej..

Tak z ciekawości, jak jest z łatwością programowania tego? Bo ja ostatnio próbuję coś z STM32 i ogólnie podoba mi się to dużo bardziej niż arduino ale też dużo trudniej mi przychodzi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

16 minut temu, StefanekP napisał:

Tak z ciekawości, jak jest z łatwością programowania tego? Bo ja ostatnio próbuję coś z STM32 i ogólnie podoba mi się to dużo bardziej niż arduino ale też dużo trudniej mi przychodzi.

Tak jak @ethanak wyzej napisal...zaczynasz typowo od IDE bez wiekszych wynalazkow...z czasem troche wiecej uzywa sie tych funkcji z IDF...wiadomo, sa roznice, np. podczas uspienia glebokiego (chyba) tracisz ram..wiec musisz umiescic zmienne w odpowiednim miejscu zeby ich nie utracic, ale to takie nie za skomplikowane...

No mi sie wydaje ze duzo trudniejsze sa stm'y na tej bibliotece hal(hall?) Czy jakos tak...duzo straszniej to wyglada..

Link do komentarza
Share on other sites

Większe atmegi często są widywane w falownikach, a wszelkie małe tiny zapewne w urządzeniach zasilanych bateryjnie. Zakres używania uC Atmela czy teraz microchip nie kończy się na arduino 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przerabiałem ostatnio maszynkę do papierosów (taka bardziej pro), w sumie przeróbka polegała na zastąpieniu oryginalnej spalonej płyty prowizorką na Arduino i własnym programem. Oryginalnie na płycie była właśnie 328p.

Link do komentarza
Share on other sites

Gdybym teraz miał zaczynać to właśnie z mikrokontrolerami stm32 zwłaszcza że cubemx i biblioteki hal ułatwiają pracę z nimi. To nie to samo co kilka lat temu gdzie jeszcze nie było dobrych narzędzi, hal niesamowicie ułatwia pracę i wejście w te układy, a zawsze można skorzystać z low layer czy nawet pracować na rejestrach. 

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Odpowiadając na pytanie z pierwszego wpisu. ATMELE (Różne) od AT89S52 po ATMega128 na pewno siedzą w urządzeniach przemysłowych (mierniki, rejestratory) polskiej firmy SIMEX, oraz APLISENS. Rozbierałem wiem na 100%. ATMEga 128 była/jest stosowana w przekaźnikach programowalnych ZILO, w reszcie zazwyczaj siedzi jakiś STM32 przeważnie F103. Wagi najczęściej mają w środku jakiegoś 8051, raz chyba natknąłem się na AVR AT90s8252, ale pewnie zastąpił tam 80C52, bo były kompatybilne PIN to PIN. W sprzętach z lat 90 i tak do 2010 roku, królują 80C52 (wszelkiej maści), Z80, MC6800/09 (stare PLC i komputery z maszyn), MC68000 (falowniki Lenze), Intel80C186 oraz 12-bitowy przetwornik ADC ICL/TC7109 (DIL40). Oczywiście perełek jest więcej jak się ma szczęście i wie jak je wykorzystać., ale to raczej perełki dla ludzi któży lubią retro sprzęt, lub potrafią jeszcze używać stare scalaki. A.. no bardzo często znajduję różne PIC16/18.

Edytowano przez BlackJack
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.