Skocz do zawartości

Robot Minu-sumo prośba o sprawdzenie schematu


Pomocna odpowiedź

Witam

Wykonałem schemat do robota klasy mini sumo.Wydaje mi się ,że jest dobrze lecz lepiej dać do sprawdzenia innym lepszym 🙂

Nie wiem co jeszcze no wszytko jest na schemacie w sumie został mi już tylko dobór silników do mostka.

Proszę o wszelkie uwagi jak najszybciej jest to możliwe 😃

Pozdrawiam

A zapomniał bym jak coś słabo widać to mogę lepsze zdjęcia porobić

ScreenShot027.thumb.jpg.4947babb415ce3de8a38b8d9b88ed785.jpg

ScreenShot019.thumb.jpg.9bc7e6655dc8578f49be6f559c6e7b08.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Marcinas strasznie grube ścieżki tam gdzie być nie muszą. Prowadzenie tej ścieżki pod C2 to nie jest dobry pomysł. Ścieżki są prowadzone pod różnymi kątami, a elementy porozrzucane po całej płytce. Wiele ścieżek prowadzisz między padami i to z małymi odstępami co również dobrym nawykiem nie jest. Tym otworom pod przelotki radzę zmniejszyć średnice zewnętrzną i wewnętrzną.

Link do komentarza
Share on other sites

W niektórych miejscach nie będziesz w stanie poprawnie przenieść i wytrawić, koło kondensatora C9 już masz na przykład zwarcie, tak samo koło tych 3 goldpinów z lewej obok procka.

Link do komentarza
Share on other sites

Tzn generalnie nie ma nic złego w prowadzeniu ścieżek między padami, np. takiej Atmegi. Jednak faktycznie, tak jak pisze piotreks-89, ścieżki, które tamtędy prowadzisz są zbyt grube. Dodatkowo, przy C8 i tych goldpinach na lewo od Atmegi ścieżka wchodzi Ci na pady od elementu. Polecam zapoznać się z magicznym narzędziem DRC, które samo sprawdzi, czy odstępy nie są aby za małe.

Schemat narysowany szpetnie, więc nie chce mi się dokładnie analizować, która ścieżka gdzie idzie. Dziwi mnie tylko mała ilość czujników. Nawet jeśli nie masz w tej chwili dawać więcej niż jednego Sharpa, zostaw sobie chociaż goldpiny, żebyś mógł później podłączyć kolejne.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czyli jaka grubość ścieżek dobrać a schemat nie ma błędów ??

No z tym kondensatorem trzeba przelotkę wtedy zrobić.

Jak proponujesz te elementy rozmieścić ?

Link do komentarza
Share on other sites

Marcinas rozmieszczenie to jest już raczej twoja kwestia, bo za bardzo myśleć mi się teraz nie chce 😋 Jak nabierzesz doświadczenia i praktyki to rozstawienie elementów samo z się przyjdzie 😉 Staraj się rozmieszczać tak jakby poszczególnymi modułami.

Link do komentarza
Share on other sites

dobra to dzięki to wtedy od nowa biorę się do robienia tej płytki dobry pomysł zrobię na dwa sharpy może kiedyś się przyda choć mało prawdopodobne ale dobry pomysł 🙂

Jak już dziś mi się nie uda to jutro postaram się wrzucić dziś lub jutro.

Dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

1. Schemat narysowany... uhhh

a) Wszędzie masz znaczniki 5V, a do zasilania sharpów prowadzisz ścieżkę przez pół płytki...

b) Sygnały zawsze powinny wchodzić/wychodzić z pina układu na zewnątrz, nie do wewnątrz - coś takiego jest strasznie nieczytelne

c) Mostek zasilany z tych samych 5V co procesor - to nie będzie działać

d) Brak 100nF przy mostku na zasilaniu VCC i przy procesorze

e) Naucz się wykorzystywać nazywanie linii i zamiast ciągnąć je przez całą płytkę to tylko rysujesz drobny kawałek i ustawiasz nazwę

2. Płytka

a) Jako że schemat ma kilka poważnych błędów to jest do zrobienia od zera...

b) Miejscami masz dużo miejsca dookoła ścieżek, a mimo to pchasz je bardzo blisko, a kawałek dalej jest pusto (szczególnie koło pinów procesora)

c) Tak jak koledzy zauważyli z tym przechodzeniem między pinami procesora to przemyśl - czy dasz radę to wytrawić o ile robisz sam i zrób w tym miejscu gdzie przechodzisz między pinami ciut cieńszą ścieżkę...

d) Sprawdź w DRC jakie masz odstępy między elementami. Dla płytek robionych w domu polecałbym min. 12milsów (o ile wiesz jak to robić), dla płytek robionych na zewnątrz wg. zaleceń producenta (zazwyczaj 8-10milsów spokojnie przechodzi)

Link do komentarza
Share on other sites

1. Schemat narysowany... uhhh

a) Wszędzie masz znaczniki 5V, a do zasilania sharpów prowadzisz ścieżkę przez pół płytki...

b) Sygnały zawsze powinny wchodzić/wychodzić z pina układu na zewnątrz, nie do wewnątrz - coś takiego jest strasznie nieczytelne (

c) Mostek zasilany z tych samych 5V co procesor - to nie będzie działać (

d) Brak 100nF przy mostku na zasilaniu VCC i przy procesorze ()

e) Naucz się wykorzystywać nazywanie linii i zamiast ciągnąć je przez całą płytkę to tylko rysujesz drobny kawałek i ustawiasz nazwę

to najpierw poprawię schemat

2. Płytka

a) Jako że schemat ma kilka poważnych błędów to jest do zrobienia od zera...

b) Miejscami masz dużo miejsca dookoła ścieżek, a mimo to pchasz je bardzo blisko, a kawałek dalej jest pusto (szczególnie koło pinów procesora)

c) Tak jak koledzy zauważyli z tym przechodzeniem między pinami procesora to przemyśl - czy dasz radę to wytrawić o ile robisz sam i zrób w tym miejscu gdzie przechodzisz między pinami ciut cieńszą ścieżkę...

d) Sprawdź w DRC jakie masz odstępy między elementami. Dla płytek robionych w domu polecałbym min. 12milsów (o ile wiesz jak to robić), dla płytek robionych na zewnątrz wg. zaleceń producenta (zazwyczaj 8-10milsów spokojnie przechodzi)

1

A)dobra zmieniłem

B)Ok będę poprawiał

c)nie rozumiem to jak mam to zmienić ??

D)dodałem

e)zastosowałem to przy złączu kandy złącze 5

2.

Płytkę sam będę wykonywał tak jak zawsze ale najpierw schemat musi być 100% dobry

ScreenShot029.thumb.jpg.f0337a9acbb4bb7d61f2293a9ecf29fe.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

c)nie rozumiem to jak mam to zmienić ??

Zasilanie silników bierz sprzed stabilizatora.

A to dlatego, że:

1. Stabilizator nie da tak dużego prądu jak potrzebują silniki

2. Pobierając napięcie z tego samego miejsca co procesor wrzucasz masę zakłóceń, co najczęściej kończy się zupełnym zawieszeniem procesora w momencie uruchomienia silników z powodu nagłego spadku napięcia

Link do komentarza
Share on other sites

c)nie rozumiem to jak mam to zmienić ??

Zasilanie silników bierz sprzed stabilizatora.

A to dlatego, że:

1. Stabilizator nie da tak dużego prądu jak potrzebują silniki

2. Pobierając napięcie z tego samego miejsca co procesor wrzucasz masę zakłóceń, co najczęściej kończy się zupełnym zawieszeniem procesora w momencie uruchomienia silników z powodu nagłego spadku napięcia

Dobra zmieniłem dziękuje za wyjaśnienie.

Mam pytanie jakie śliniki można zastosować bo jeszcze żadnych nie kupiłem.

to tu ostateczna wersja schematu.

ScreenShot030.thumb.jpg.fa9d7044e74fc38f84546004ddd03e1d.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Tan na to patrze i nie wiem jak ty widzisz to zasilanie procesora ?? VCC przez kondensator .

Podstawowa rada poprzeglądaj schematy na forum a na pewno się dużo nauczysz.

Popraw to zasilanie procesora 5V podaj na VCC ,GND na GND i równolegle do nich ten kondensator 100n .

Teraz dojrzałem, że w 1 poście masz dobrze zasilany procesor a teraz taki byk zrobiłeś.

Powodzenia

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.