Skocz do zawartości

Rezystor podciągający - Jaka moc?


Marcos

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zupełnie wystarczy 0.125W, czyli najmniejsza dla rezystorów THT (zakładam, że takich chcesz używać). Jeśli w SMD to tam nie przywiązuje się zbytniej wagi do mocy. Na kolektorach fototranzystorów powinien płynąc mały prąd, dlatego nie potrzebujesz dużych mocy.

Link do komentarza
Share on other sites

Znaczy się źle sformułowałem swoje zdanie 😋 Ogólnie w prostych konstrukcjach nie przywiązuje się wagi do mocy rezystorów (chyba, że budujesz wzmacniacze mocy nie na gotowych kostkach). Jak zaczynasz robić coś, gdzie wydzielająca się moc wzrasta, wtedy zastanawiasz się nad mocniejszymi rezystorami. Nie oszukujmy się, że w robotyce amatorskiej moc rezystorów nie gra większej roli (jedynie rezystory do pomiaru prądu potrzebują większej mocy).

Co do SMD, to niewiele konstrukcji posiada rezystory dużej mocy. Specjalnie jest to tak rozwiązywane. Wydaje mi się, że lepiej dać więcej rezystorów mniejszej mocy, niż jeden większej. Także trudniej jest dostać rezystory do montażu powierzchniowego większej mocy. Poza tym bardziej brałem pod uwagę tematykę forum - robotyka amatorska, a nie elektronika.

Zresztą moja wypowiedź jest jak najbardziej subiektywna i piszę to co zauważyłem przez te kilka lat przygody z elektroniką :->

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie dlaczego @Nawyk w temacie "Przepis na robota - w pełni programowalny Line Follower" W liście zakupów podał rezystor 10k (na schemacie rezystor był rezystorem podciągającym) o mocy 0.5 W?

Link do komentarza
Share on other sites

Marcos ponieważ początkujący często kupują elementy na wyrost, co w większości przypadków odgrywa się na wymiarach. Poza tym on projektował to pod takie rezystory, więc i takie zalecał. W tym układzie przez rezystor podciągający 10k będzie przepływał prąd ~0,0005A (Wzór R=U/I, gdzie R - rezystancja w Omach, U - napięcie w Woltach, I - prąd w Amperach). Moc wydzielająca się na tym rezystorze będzie równa ~0,0025W (wzór P=U*I, gdzie P - moc w Watach, U - napięcie w Woltach, I - prąd w Amperach). Wartości podaję około, ponieważ rezystory również mają swoją tolerancję 😉

Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89, skąd konkretnie miałeś wartość prądu? Mam przeczucie, że chyba gdzieś się pomyliłeś, jak ja swego czasu tu na forum (nes mnie poprawiał 😋 ). Mógłbyś napisać dokładnie jak to policzyłeś? Skąd miałeś prąd?

Link do komentarza
Share on other sites

Znaczy się przyjąłem maksymalny prąd jaki będzie płynął przez ten rezystor. Wydaje mi się, że obliczenia nie są złe, ale nie ukrywam, że nie mam wielkiej wiedzy i mogę się mylić (jak zresztą każdy człowiek. Oczywiście w razie błędów proszę o poprawienie mnie 😉

Licząc ze wzoru R=U/I, który przekształciłem na I=U/R. Jako R przyjąłem 10000Ω, jako napięcie (U) standardowo 5V (nie sprawdzałem czy w tym projekcie jest stabilizator, ale przyjąłem, że tak). Potem to już samemu bez problemu możesz wyliczyć, że wychodzi 0,0005A.

Link do komentarza
Share on other sites

To raczej nie w ten sposób powinieneś liczyć 🙂 To jest prąd, który będzie płynął gdy R będzie wpięty między masę a vcc, nie należy zapominać jeszcze o fototranzystorze, któy w uproszczeniu jest źródłem prądowym, a więc znając prąd który przez niego płynie, liczymy moc rezystora ze wzoru P=RI^2 (połączenie U=RI i P=UI). Wyjdzie jeszcze mniejsza 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.