KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

10 rzeczy, których nie możesz zapomnieć na zawody robotów

10 rzeczy, których nie możesz zapomnieć na zawody robotów

Jeśli tu trafiłeś, to znaczy, że prawdopodobnie wybierasz się na zawody robotów. Dlatego przygotowałem dla Ciebie listę 10 rzeczy, które powinieneś ze sobą zabrać!

Jest to kompendium stworzone na podstawie moich doświadczeń. Mam nadzieję, że pomoże Ci pewnie wkroczyć w fascynujący świat zawodów.

Niezbędnik 1 - Podstawowe narzędzia

Sprzęt elektroniczny może przestać działać w każdej chwili. Powinieneś mieć to na uwadze i być przygotowany na taką sytuację. Na zawody należy zabrać ze sobą narzędzia, aby w razie awarii robota, szybko go naprawić.

Niezależnie od tego jak dobrze wyposażony jest Twój domowy warsztat, na zawodach potrzebna Ci będzie jego niewielka część. Dobrze zaplanuj, które narzędzia są Ci niezbędne.

Podstawowe narzędzia.

Podstawowe narzędzia.

Oto lista przyrządów, które zawsze zabieram (niezbędne minimum):

  1. Mała, oporowa lutownica z cyną i plecionką
  2. Komplet precyzyjnych śrubokrętów
  3. Pęseta
  4. Cążki do cięcia przewodów
  5. Multimetr! Niezastąpiony przy szybkim diagnozowaniu

Niezbędnik 2 -  Części zapasowe

Elementy, z których zbudowany jest Twój robot z reguły są małe. Dlatego nie musisz bać się, że będą zajmowały dużo miejsca.

Spakuj po kilka sztuk każdej części użytej w robocie (rezystory, kondensatory). Jeśli posiadasz, dobrze byłoby zabrać ze sobą również zapasowy mikrokontroler, mostek H oraz czujnik linii. Jeśli możesz, zapakuj również dodatkowe silniki.

SAMSUNG CSC

Podstawowe elementy zapasowe.

Niezwykle ważnym elementem zamiennym są akumulatory. Powinieneś zaopatrzyć się w zestaw, który pozwoli na kilka godzin jazdy robota bez potrzeby czekania na ich naładowanie.

Niezbędnik 3 - Komputer z programatorem

Bez względu na to czy zmieniasz ustawienia robota programując go, czy wykorzystujesz do tego własny kontroler, powinieneś mieć pod ręką laptopa z programatorem. Mimo, że robot dobrze jeździł podczas domowych testów, na zawodach może okazać się, że potrzebne będą zmiany w całym algorytmie. Niektórych nie zrobisz z poziomu własnej aplikacji.

Laptop i Forbot - Twoje źródło wiedzy o robotach!

Laptop i Forbot - Twoje źródło wiedzy o robotach!

Pamiętaj, że dostęp do Internetu może być ograniczony! Aby uniknąć wpadek możesz przed zawodami przygotować folder, w którym zapiszesz dokumentacje techniczną układów użytych w robocie.

Niezbędnik 4 - Picie, jedzenie

Konkursy robotów nierzadko trwają nawet cały dzień. Możesz nie znaleźć chwili, żeby wyjść do sklepu. Dobrze byłoby, gdybyś zawsze miał przy sobie butelkę wody i coś do jedzenia. Rywalizacja i bieganie pomiędzy strefą zawodów, a salą serwisową mogą być naprawdę wyczerpujące.

Butelka wody, której nie możesz zapomnieć!

Butelka wody, której nie możesz zapomnieć!

Niezbędnik 5 - Teczka na dyplom

Otrzymywanie nagród jest niewątpliwie bardzo miłym doświadczeniem – szczególnie, gdy na nie zasłużymy. Możliwe, że organizatorzy wręczą dyplomy uczestnictwa dla osób, które nie zdobędą punktowanych miejsc.

Nie wypada chwalić się pogniecionym dyplomem.

Nie wypada chwalić się pogniecionym dyplomem.

Pamiętaj, że dyplom jest jednym z najważniejszych trofeów jakie możesz zdobyć w tego typu zawodach. To właśnie on jest dokumentem potwierdzającym Twoje osiągnięcia, dlatego zadbaj o to, żeby się nie zniszczył. Bez wcześniej przygotowanej teczki może to być trudne. Szczególnie, że tego dnia będziesz miał ze sobą dużo sprzętu.

Niezbędnik 6 - Przedłużacz

Mimo starań, organizatorzy mogą napotkać problemy w zapewnieniu dostępu do prądu dla każdego uczestnika. Aby uniknąć problemu trudno dostępnego gniazdka, zabierz ze sobą przedłużacz do którego podłączysz wszystkie potrzebne Ci urządzenia.

Robot error

Niezbędnik 7 - Ładowarka i akumulatory

Bez naładowanych akumulatorów niewiele można osiągnąć. Przed każdym turniejem upewnij się, że spakowałeś ładowarkę i pakiety na zmianę. Podczas zawodów zdecydowanie najlepiej sprawdzają się akumulatory Li-Po, o których więcej znajdziesz w naszym kompendium.

Prosta ładowarka oraz akumulator LiPo

Prosta ładowarka oraz akumulator LiPo

Niezbędnik 8 - Siatka na śmieci

Naprawiając robota, pijąc, jedząc czy czekając na kolejne starty, z pewnością uzbierasz pewną ilość pozostałości, których będziesz chciał się pozbyć. Dobrze jest mieć w pobliżu siatkę, w której je przetrzymasz. Zawody odbywają się  miejscach publicznych, w których należy zachować porządek. Pomożesz tym również organizatorom, którzy po zakończeniu turnieju muszą zostawić pomieszczenia w stanie w jakim je zastali.

Niezbędnik 9 - Aparat fotograficzny

Miłe chwile mają to do siebie, że szybko przemijają. Weź aparat i zrób kilka zdjęć czy filmów z turnieju na którym jesteś.

SAMSUNG CSC

Kamera GoPro

Jednak są inne, równie ważne powody – film z przejazdu Twojego linefollowera czy walki sumo będzie doskonałym materiałem do poprawek. Analizując takie nagranie, łatwo zauważysz niedociągnięcia Twojej konstrukcji. Czasami przydatne jest to również do analizy problemów na zawodach.

Niezbędnik 10 - Izopropanol, szmatka

Trasy na zawodach bywają brudne i śliskie. Dzieje się tak mimo, że zarówno organizatorzy jak i uczestnicy dbają o ich czystość. Duża ilość ludzi wokół powoduje, że płyta dla linefollowerów czy dojo dla sumo pokrywają się szybko warstwą kurzu, który skutecznie utrudnia rywalizację.

Pamiętaj, że Twoje koła mogą wymagać innego środka czyszczącego! Wszystko zależy od materiału z jakiego zostały wykonane. Zaczerpnij wiedzy u bardziej doświadczonych kolegów, aby dobrać odpowiednią metodę czyszczenia dla Twoich kół.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że artykuł ten rozwiał Twoje wątpliwości. Teraz wiesz jak przygotować się do typowych zawodów robotów i skupić się na tym co najważniejsze – na rywalizacji i dobrej zabawie.

Sprawdź kalendarz zawodów »

Do zobaczenia na zawodach!
Autor: Sławek (Slawus) Szymkowicz
Redakcja: Damian (Treker) Szymański

aparat, izopropanol, konkursy, laptop, linefollower, minisumo, programator, zawody

Trwa ładowanie komentarzy...