KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Boston Dynamics ciągle w formie – nowe projekty

Boston Dynamics ciągle w formie – nowe projekty

Nowe konstrukcje firmy Boston Dynamics, która niedawno została przejęta przez Google, są zazwyczaj owiane aurą tajemnicy.

Tym razem, w jej najnowszej prezentacji możemy zobaczyć robota, którego struktura zainspirowana jest biologią.

Marc Raibert, założyciel Boston Dynamics, przedstawił 7-minutową prezentację na konferencji FAB 11 na uniwersytecie MIT podczas panelu Making Robots, w którym uczestniczyli także Sangbae Kim, Russ Tedrake, Radhika Nagpal, Mick Mountz i Gil Pratt.

W klipie wideo można zobaczyć czworonożnego robota o imieniu Spot otwierającego drzwi, a także całkowicie nowy materiał filmowy. Przedstawia on  ATLASa, który dynamicznie idzie, a nawet biegnie, przez las na dwóch nogach.

https://www.youtube.com/watch?v=NwrjAa1SgjQ

Raibert twierdzi, że kluczem do utrzymania równowagi jest szybkie poruszanie się. Jak widać, jest to skuteczne, ale niestety może też zużywać nadmierne ilości energii.

Klip wideo to tylko część prezentacji. Jeden ze slajdów ukazuje “wizję przyszłości”. Po lewej stronie znajduje się aktualna kończyna ATLAS-a stworzona z wielu części połączonych śrubami. Po prawej stronie widzimy wydrukowaną w 3D nogę ze wszystkimi elementami wbudowanymi bezpośrednio w strukturę.

boston_dynamics_2

Projekt ten jest bez wątpienia inspirowany budową żywych organizmów. Znajdują się tam nawet “tętnice” z płynem chłodzącym, a konstrukcja siatki wewnątrz kończyny przypomina kość. Nie jest to wizja futurystyczna. Maszyna prawdopodobnie już istnieje, a Raibert zapowiada, że być może już w tym roku zobaczymy ją w praktyce.

Noga robota HyQ.

Noga robota HyQ.

Nie tylko Boston Dynamics eksperymentuje z takimi wynalazkami. Firma Moog zaprezentowała robota opartego na elementach hydraulicznych, ale w tym przypadku czworonożnego - HyQ.

Źródło: [1]

atlas, boston, Boston Dynamics, humanoid, robot

Trwa ładowanie komentarzy...