KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

TWISTER – miękki robot zainspirowany origami

TWISTER – miękki robot zainspirowany origami

Origami jest coraz częściej źródłem inspiracji dla twórców robotów. Szczególnie ciekawe rezultaty daje połączenie tej sztuki z robotyką miękką i drukiem 3D.

Jednym z nich jest TWISTER, czyli elastyczny wąż, który potrafi chwytać i przenosić przedmioty.

TWISTER (TWISted TowEr Robot) powstał na Uniwersytecie Case Western Reserve. Jego prototypem była wieża wykonana z papieru, do której dołączono trzy papierowe palce. Podczas testów okazało się, że miękka, podatna struktura pozwala na równomierne rozprowadzenie sił.

To właśnie odkształcalność sprawia, że aktualna – już nie papierowa – wersja nie potrzebuje dodatkowych czujników, aby określić wartości sił i dostosowywać się do nich.

Obecnie urządzenie zbudowane jest z kilku warstw wielokątów foremnych wydrukowanych w 3D. Przypomina ono elastyczną rurę zakończoną chwytakiem, która nie tylko zgina się, ale także kurczy, wydłuża i skręca.

Na razie do działania konstrukcji niezbędne są przewody, ale w przyszłości mogą zostać zastosowane stopy z pamięcią kształtu, aby zwiększyć jej autonomię.

Ogromną zaletą miękkich robotów jest ich bezpieczeństwo, a więc możliwość bezpośredniego kontaktu z człowiekiem i z delikatnymi przedmiotami. W planach jest już miniaturyzacja TWISTER-a, aby mógł uczestniczyć m.in. w zabiegach laparoskopowych.

Innym potencjalnym zastosowaniem jest praca w kosmosie, ponieważ urządzenie jest lekkie i może być złożone do bardzo niewielkich rozmiarów.

Źródło: [1]

druk 3d, manipulator, robot

Trwa ładowanie komentarzy...