KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kieszonkowa konsola do gier retro DIY na Raspberry Pi

Kieszonkowa konsola do gier retro DIY na Raspberry Pi

Uważacie, iż przenośna konsola do gier powinna być naprawdę niewielka, tak aby bez problemu zmieściła się w kieszeni? Do budowy takiego DIY świetnie nada się Raspberry Pi Zero!

Fani gier retro znają doskonale możliwości RPi. Emulacja starych gier to popularny projekt. Pora, aby zminiaturyzować konsolę tego typu.

Przenośne konsole do gier to popularny temat na projekty DIY. Najczęściej są to jednak konsole, które bazują na Arduino – konkretnie na projekcie Arduboy. Większość z tych urządzeń jest jednak podobna do siebie, ciężko dostrzec w nich coś nowego. Wyjątkiem była tutaj jedynie elastyczna wersja konsoli:

Arduflexboy – miniaturowa, elastyczna konsola do gier DIY
Arduflexboy – miniaturowa, elastyczna konsola do gier DIY

Lubicie 8-bitowe gry retro, ale macie już dość zwykłych konsol DIY? Oto projekt, którego celem było stworzenie elastycznej wersji takiej…... Czytaj dalej »

Prezentowana konsola jest jednak znacznie ciekawsza, ponieważ bazuje na Raspberry Pi Zero. Jest to prawdopodobnie najmniejsza na świecie konsola zbudowana na podstawie malinki. Autorem tego DIY jest internauta posługujący się pseudonimem CrackedConsole, który postawił sobie za cel budowę małej konsoli pracującej na popularnym RetroPie.

Niewielka konsola, która działa na RPi Zero

Niewielka konsola, która działa na RPi Zero

Sercem urządzenia jest Raspberry Pi Zero, do którego podłączono sporo dodatkowej elektroniki. Ekran konsoli zbudowano opierając się na HAT z LCD o przekątnej 1,3″ i rozdzielczości 240 × 240 px. Do tego konieczny był też moduł zasilający (z opcją ładowarki) oraz moduł audio. Całe urządzenie, razem z akumulatorem LiPo 500 mAh, zostało zamknięte w obudowie, która powstała na drukarce 3D.

Konsola składa się z kilku różnych płytek

Konsola składa się z kilku różnych płytek

Zastosowanie dystrybucji RetroPi pozwoliło na uruchomienie 8-bitowych gier retro. Dzięki temu możliwa jest rozgrywka w tytuły znane z czasów świetności konsol takich jak Commodore i Atari. Szczegóły budowy urządzenia wraz z efektem końcowym zostały dokładnie zaprezentowane w poniższym wideo:

Osoby zainteresowane budową własnej wersji takiej konsoli muszą pamiętać, że dystrybucja RetroPi nie obsługuje domyślnie ekranów tego typu. Na szczęście autor opisywanego projektu zdołał przygotować obraz systemu z wymaganymi zmianami. Szczegóły na temat tego DIY znaleźć można w instrukcji. Jeśli nie czujecie potrzeby budowania tak małych konsol, to pamiętajcie, że dzięki Raspberry Pi gry retro bez problemu możecie uruchomić na telewizorze:

Kurs Raspberry Pi, projekty – #6 – konsola do gier retro
Kurs Raspberry Pi, projekty – #6 – konsola do gier retro

Pora na prosty, ale bardzo ciekawy projekt, który zamieni Raspberry Pi w konsolę do gier. Ten temat powinien zainteresować wszystkich…... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2], [3]

gry, konsola, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...