KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Pico to kolejne najmniejsze na świecie Arduino

Pico to kolejne najmniejsze na świecie Arduino

Pogoń za miniaturyzacją dotyczy też projektów budowanych hobbystycznie. Stąd, co jakiś czas, słyszmy o projekcie płytki zgodnej z Arduino, która ma być tą najmniejszą.

Oto Pico, ponoć najmniejsze na świecie Arduino, którego sercem jest nowa ATmega328PB.

Od kilku lat regularnie na Kickstarterze pojawiają się kampanie, które zachwalają najmniejszy moduł zgodny z Arduino. Przykładem mogą być zbiórki na BeanDuino oraz na Arduino HCC MOD. Za każdym razem pojawia się jednak haczyk. Okazuje się, że dana płytka jest najmniejsza, ale tylko jeśli pod uwagę weźmiemy np. wersje z konkretnym mikrokontrolerem. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Przykład wykorzystania Arduino Pico.

Przykład wykorzystania Arduino Pico.

Arduino Pico to najmniejsza na świecie płytka wyposażona w nową Atmegę328PB, która od wersji 328P różni się między innymi: większą liczbą liczników (5 zamiast 3), większą liczbą interfejsów (np. 2xUART) oraz większa liczbą pinów, na których można otrzymać sprzętowy PWM. Więcej na temat różnic można się dowiedzieć z klipu wideo reklamującego kampanię:

Płytka mierzy około 20x20 mm, umieszczono na niej m.in. mikrokontroler, złącze microUSB, przycisk resetu oraz diodę świecącą. Twórcy projektu pracują również nad wersją Nano, która będzie zbliżona rozmiarami do oryginalnego Arduino Nano.

Do końca zbiórki pozostało już tylko 17 dni, do tej pory akcję wsparło ponad 200 osób, które wpłaciły łącznie ponad 5000$. Więcej informacji na temat tego projektu znaleźć można na Kickstarterze. Pogoń za miniaturyzacją trwa, autorzy projektu nie zauważyli nawet, że stosunkowo niedawno była kampania płytki o identycznej nazwie:

Arduino PICO – czy Arduino może być jeszcze mniejsze?
Arduino PICO – czy Arduino może być jeszcze mniejsze?

Czy potrzebowaliście kiedyś bardzo małego układu programowalnego? Gdy płytki z rodziny Arduino są za duże warto pokusić się o budowę... Czytaj dalej »

arduino, kickstarter, projekt

Trwa ładowanie komentarzy...