KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Podsumowanie miesiąca – październik 2014

Podsumowanie miesiąca – październik 2014

Pogoda powoli staje się coraz mniej przyjazna, a studenci na dobre wrócili już do "nauki". Początek listopada do dobry moment na podsumowanie tego, co działo się ostatnio i tego, co przed nami!

W skrócie o popularnych artykułach minionego miesiąca oraz nowościach, które pojawią się w listopadzie!

Najchętniej czytane

Na pierwszym miejscu najchętniej czytanych artykułów znalazł się pierwszy odcinek mojej nowej serii o zagranicznych serwisach internetowych poświęconych robotyce, które warto znać. Dla przypomnienia w artykule tym pokazałem Wam w jaki sposób możliwe jest wykonywanie części do robotów w doskonałej jakości. Przykładowy efekt zobaczycie poniżej. Zainteresowanych, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z tym tekstem zapraszam do pełnej wersji artykułu.

Całość wykonana w domowych warunkach

Całość wykonana w domowych warunkach

Drugim popularnym tekstem, był kolejny odcinek cyklu poświęconego Linuxowi, w powiązaniu z platformami typu embedded. Tym razem użytkownik Elvis opisał konfigurację środowiska do zdalnego przesyłania kodu oraz jego debugowania. Szczegółowy poradnik znajdziecie tutaj.

Jako ostatni artykuł, polecam moją relację z Maker Fair Rome, czyli świetnej imprezy dla hobbystów elektroników i maniaków protypowania. Szczególnie warto zajrzeć do tego tekstu dla licznych zdjęć.

maker_ogolne_04

Maker Fair Rome 2014

Jeśli chodzi o świat i robotykę edukacyjną to szczególnie polecam wiadomości o manipulatorach zdolnych do wykonywania płynnych ruchów, które zbudowane zostały przez Disneya! Wiecie jak zmniejszyć wagę quadrocoptera i jednocześnie wydłużyć czas lotu? Sprawdźcie, jak poradzili sobie z tym naukowcy z CyPhy Works. Wato również przeczytać artykuł firmy ABB, która pokazała jak realizuje się nietypowe stanowiska spawalnicze dla robotów przemysłowych.

Konkursy

Październik dał Wam dużo okazji do zdobycia mniejszych lub większych upominków. Przypominam o trwającym konkursie (po)wakacyjnym - jeszcze tylko 15 dni na zgłaszanie prac!

Zachęcam wszystkich również do prostej zabawy, w której postanowiłem rozdać nowe moduły, które zalegały mi w szafie. Mowa między innymi o akcelerometrach, żyroskopach, a nawet Arduino i zestawie z Discovery z STM32! Zainteresowani? Sprawdźcie mój wpis na blogu.

Projekty i ciekawe dyskusje z forum

Na początek polecam krótką, ale ciekawą dyskusję na pozornie prosty temat. Czy próbowaliście policzyć kiedyś jak szybki jest czujnik odległości z wykorzystaniem scalonego odbiornika TSOP? Kilka wyjaśnień użytkownika marek1707 i wszystko stało się jasne!

Natomiast użytkownik skmskm w jednym z tematów opisał wykorzystanie czujnika laserowego do budowy swojego skanera 3D. W innej dyskusji udowodnił, po raz kolejny, że jest mistrzem plexi i zbudował z niej... frezarkę.

Przykładowy odczyt skanera 3D.

Przykładowy odczyt skanera 3D.

Druk 3D, konkursy - listopadowe nowości

W związku z rozwojem Forbota, postanowiłem zająć się nowymi tematami, które związane są z budową robotów oraz prototypowaniem. Zastanawiałem się nad kilkoma zagadnieniami. W decyzji pomogła mi ankieta organizowana dawno temu, w której wyraziliście zainteresowaniem drukiem 3D.

Tak, Panie i Panowie - zaczynamy miesiąc druku 3D. Oczywiście jeśli będziecie zainteresowani temat będzie kontynuowany znaczniej dłużej. Co konkretnie oznacza miesiąc druku 3D?

Na początku zajmiemy się kompletnymi podstawami domowego druku przestrzennego. Nie mam dużej wiedzy na ten temat (jeszcze!) dlatego moje poczynania w kierunku uruchomienia pierwszej drukarki będę publikował w formie krótkich felietonów. Pojawią się tam informacje o problemach, z którymi muszę się zmierzyć oraz rozwiązania problemów początkujących. Efektem końcowym cyklu będzie moja działająca drukarka. Wtedy zajmiemy się wykorzystaniem druku 3D w robotyce!

Bądźcie gotowi również na konkurs, w którym do wygrania będą kupony na usługi druku 3D!

P.S. Zabrałem się również za kurs programowania STM32, tempo prac oraz publikacja pierwszej części zależy tylko od Waszego zainteresowania :)

czujnik, frezarka, manipulatory, podusmowanie, radar, skaner, stm32, tsop

Trwa ładowanie komentarzy...