Logo FORBOT.pl - darmowe kursy elektroniki, Arduino, Raspberry Pi
Złącza Amphenol w TME

Raspberry Pi od podstaw – zapowiedź kursu!

Raspberry Pi od podstaw – zapowiedź kursu!

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy czekali na nasz kurs Raspberry Pi! W kwestii tej serii przysyłaliście zdecydowanie najwięcej zapytań. Niezmiernie miło mi więc ogłosić publicznie, że startujemy z kursem Raspberry Pi!

Kurs ruszy w drugiej połowie miesiąca. Nie chcę trzymać Was jednak dłużej w niepewności - stąd krótka zapowiedź nowej serii!

Rasberry Pi ma niezliczone zastosowania! Ten miniaturowy komputer wielkości karty kredytowej doczekał się milionów fanów na całym świecie. Aby skorzystać z możliwości jakie daje nam ta platforma trzeba zrobić pierwszy krok i dobrze poznać podstawy popularnej "maliny".

Kurs, który ruszy jeszcze w październiku jest już dostępny, będzie zaczynał się od zupełnych podstaw Raspberry. Od instalacji systemu (na kilka sposobów), przez niezbędne konfiguracje i biegłe korzystanie z Linuxa, aż po uniwersalne porty GPIO.

Oprócz podstaw pracy z samym RPI omówione zostaną również operacje na uniwersalnych portach wejścia/wyjścia. Podłączenie diod świecących, przycisku, buzzera oraz termometru - to wszystko zostanie opisane w kursie. Nie zabraknie również informacji o dedykowanej kamerze, która daje wiele ciekawych możliwości!

Dla kogo kurs Raspberry Pi?

Kurs został przygotowany z myślą o zupełnie początkujących. Nie będzie wymagana znajomość Raspberry, programowania lub systemów z rodziny Linux. Mile widziana znajomość podstaw elektroniki (z naszego kursu), jednak nie jest to warunek konieczny!

Zestawy do kursu Raspberry Pi - przedsprzedaż!

Tak, jak w przypadku wszystkich innych kursów przygotowaliśmy gotowe zestawy elementów, potrzebnych do wykonania ćwiczeń z kursu. Tym razem dostępne są dwie wersje zestawów:

  • Zestaw rozszerzony - zawiera Raspberry Pi 3, zasilacz, obudowę, kartę pamięci, kamerę oraz inne niezbędne komponenty, w tym również elementy elektroniczne!
  • Zestaw podstawowy - pozbawiony jest elementów elektronicznych oraz kamery (którą można dokupić jako dodatkowe akcesorium).

Zestaw rozszerzony do kursu RPI!

Obecnie trwa przedsprzedaż zestawów. Wszystkie zamówienia będą realizowane w drugiej połowie października (zgodnie z kolejnością zakupów). Osoby, które zamówią zestawy teraz otrzymają je przed pierwszą praktyczną częścią kursu!

Podsumowanie

Tak, jak wspomniałem we wstępie - wpis ten jest jedynie krótką zajawką kursu! Po zakończeniu przedsprzedaży pojawi się dokładny opis kursu oraz spis treści. Autorem kursu jest Piotr Bugalski, który zawodowo zajmuje się systemami wbudowanymi. Piotr jest autorem wielu popularnych artykułów, w tym kursu STM32 F1 oraz kursu platformy Intel Edison! Jestem więc przekonany, że nowa seria artykułów przypadnie Wam do gustu i razem wejdziemy w świat Raspberry Pi!

kursRPI, kursy, raspberry

Komentarze

21:05, 12.10.2017 #1

Dzień dobry, jestem początkującym elektronikiem, to mój pierwszy post. Na razie przerobiłem podstawy elektroniki część pierwsza, zabieram się za drugą. WIELKIE DZIĘKI dla autorów tych kursów za świetne podejście do tematu, chęci i poświęcony czas. Kilka dni temu nie wiedziałem co to tranzystor, a dzisiaj umiem go zastosować w praktyce:-).

Do rzeczy, zastanawiam się powoli nad następnym kursem, czy ktoś mi podpowie czym różni się Arduino od Raspberry Pi? Co do czego służy? Z czym to się je? RPi to zdaje się na Linuksie, ale nie jestem pewien... Stary greenhorn ze mnie. Ktoś mi doradzi do czego jest lepsze Arduino, a do czego RPi? Robotyka, automatyka domowa??? Z góry dziękuję i pozdrawiam niestrudzonych autorów:-).

AdministratorAutor wpisu
21:21, 12.10.2017 #2

SOYER, witam na forum i dziękuję za miłe słowa :) Mam zamiar przygotować osobny artykułu o różnicy między Arduino oraz RPI, ale planuję go na trochę później, gdy kurs "malinki" się rozkręci.

Mówiąc w skrócie: RPI to mały komputer z systemem operacyjnym, a Arduino to zestaw uruchomieniowy dla mikrokontrolera. Raspberry sprawdza się dobrze tam, gdzie potrzebna jest większa moc obliczeniowa, możliwość obsługi kamery, dobra łączność z Internetem, czasami przydaje się również środowisko graficzne (pulpit jak w zwykłym PC). Tak właściwie jest to mała wersja zwykłego komputera :) Arduino jest prostsze i wygodniejsze do zastosowań typowo elektronicznych. Z drugiej strony jest wolniejsze, nie poradzi sobie z bardziej wymagającymi projektami, które korzystają z kamery i analizy obrazu.

Ciężko jednoznacznie wydać werdykt, co jest lepsze. Najlepiej poznać obie platformy i dobierać odpowiednie rozwiązania pod konkretny projekt. Podajesz "automatykę domową" jako przykład. Idąc tym tropem, jeśli za automatykę uznamy lampkę nocną, która włączy się pod wykryciu ruchu, to lepsze będzie Arduino. Jeśli chciałbyś jednak stworzyć większy system, który wyposażony jest np. w kamerę, a wszystkie odczyty z czujników można sprawdzić zdalnie (przez Internet), to Raspberry będzie znacznie lepszym wyborem ;)

22:25, 12.10.2017 #3

Dobry wieczór, czekałem na tę informację, tylko zasmuciło mnie to, że nie można kupić samych dodatków, bo już Raspberry pi3 posiadam, wcześniej z niej korzystałem jako z zastępstwa dla peceta, a teraz chciałem od początku kursu wejść w tematykę, tylko nie wiem czy zbierać po kolei części potrzebne i na bieżąco kupować, czy też jest szansa na wersję kupna zestawu bez maliny.

23:08, 12.10.2017 #4

Treker dzięki za info, powiedz mi taką rzecz: sterowanie przekaźnikami i innymi elementami sterującymi przez net, kontrola stanu wejść i wyjść przez net... RPi czy Arduino? Łatwość nauki i możliwość budowy prostych "robotów" przez ojca z dzieckiem RPi czy Arduino? Dzięki.

AdministratorAutor wpisu
23:31, 12.10.2017 #5

Kwadratowicz, witam na forum :) Jeśli będzie więcej zainteresowanych (na ten moment mam 3 zgłoszenia), to stworzymy zestaw bez RPI, zasilacza i karty dla osób, które już je posiadają. W zestawie takim znajdą się niezbędne elementy elektroniczne, nasza obudowa oraz kod do rejestracji zestawu - więcej na ten temat będzie wiadomo, gdy kurs już ruszy :)

SOYER, w przypadku systemu automatyki domowej, który ma działać przez Internet, to zaczynałbym od RPI. W przypadku prostych robotów polecam jednak Arduino - będzie na pewno łatwiej. W bardziej rozbudowanych konstrukcjach można również łączyć RPI i Arduino ;) Więcej o budowie robotów z Arduino znajdziesz w kursie: Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści

9:36, 13.10.2017 #6

Dzięki, podjąłem decyzję po przeczytaniu kilku tekstów o RPi, że chyba na razie nie dam rady i zajmę się po elektronice cz.2, kursem lutowania, a następnie arduino "1". Wiem, że moje pytania są raczej poza tematem artykułu i za to przepraszam ale czy jako kompletny zieleniec w elektronice powinienem jeszcze zainteresować się przed Arduino kursem "Technika cyfrowa", czy to niekonieczne? Może niekonieczne ale pomocne? Jest jeszcze coś takiego jak Edison, drogie to ale nie wiem do czego służy, zdaje się, że dla mnie ok bo jest napisane "dla bardzo początkujących":). Pozdrawiam.

AdministratorAutor wpisu
9:46, 13.10.2017 #7

SOYER, technikę cyfrową zawsze warto poznać, aby lepiej zrozumieć elektronikę, ale nie jest to warunek konieczny do nauki Arduino :) Jeśli będziesz miał więcej pytań, to załóż proszę osobny temat - chętnie doradzę tam w kwestii wyboru kursów :) Tak, czy inaczej nie zniechęcaj się do Raspberry - nasz kurs będzie przygotowany tak, aby każdy mógł zacząć!

Ważna informacja dla osób, które mają już Raspberry.

W związku z częstymi zapytaniami (od osób, które mają już RPI) o zestaw samych akcesoriów, postanowiliśmy przygotować takie zestawy. Będą one dostępne prawdopodobnie kilka dni po starcie kursu. Zestawy pozbawione będą RPI, karty SD oraz zasilacza. Znajdą się w nich pozostałe akcesoria oraz kody do rejestracji zestawów. Osoby zainteresowane takimi kompletami proszę o wysłanie wiadomości na adres "kursRPIzestaw3(MAŁPA)forbot.pl". Gdy zestawy będą gotowe, to poinformuję mailem każdego, kto napisze teraz na ten adres :)

17:02, 16.10.2017 #8

Witam

Czy ćwiczenia z kursu będzie można wykonywać również na Raspberry Pi Zero W? Jak duże są różnice w programowaniu między Pi 3 i Zero? Rozważam zakup waszego zestawu elementów (zestaw 3) oraz dodatkowo Pi Zero. Czy takie połączenie ma sens dla osoby która nigdy wcześniej nie miała styczności z komputerami jednopłytkowymi, i chciała by zacząć od waszego kursu?

AdministratorAutor wpisu
17:40, 16.10.2017 #9

ArczerMX, jeśli dopiero zaczynasz, to proponowałbym się skupić na RPI3. Raspberry Pi Zero, to świetny produkt od strony marketingowej. Jak weźmiesz jednak pod uwagę problemy z dostępnością, konieczność używania przejściówek/hub'ów, to wcale nie wygląda tak kolorowo ;) Nie ma sensu na początku dodawać sobie przeszkód w nauce. Tak jak w przypadku innych kursów wsparcia będziemy udzielać wyłącznie do ćwiczeń wykonywanych na identycznym sprzęcie jak używany w kursie - inaczej nie jesteśmy w stanie rozwiązać wszystkich możliwych problemów w skończonym czasie ;)

18:42, 20.10.2017 #10

kiedy kurs z zestawem będzie dostępny? mamy drugą połowe października i nie mogę się doczekać :D

PS: czy wersja Raspberry Pi, która wchodzi w skład zestawu ma moduł WIFI ?

AdministratorAutor wpisu
18:48, 20.10.2017 #11

Inari, witam na forum :) Wszystko idzie zgodnie z planem - kurs na pewno ruszy w październiku! Jeśli chodzi o Raspberry Pi, to oczywiście jest to najnowsza wersja (3) z wbudowanym WiFi :)

21:36, 24.10.2017 #12

Witam

Już druga połowa miesiąca, może uż coś wiadomo o terminie kursu ? RPi

AdministratorAutor wpisu
21:54, 24.10.2017 #13

mikro, witam na forum :)

Wszystkie idzie zgodnie z planem - kurs na pewno ruszy w październiku. Osoby, które zamówiły zestawy do 22 października włącznie otrzymają je najpewniej w piątek/poniedziałek. Pozostałe osoby (zgodnie z informacją na stronie dystrybutora) najpóźniej w ciągu kilku kolejnych dni. Mam jednak przeczucie, że uda się wysłać wszystkie paczki do końca miesiąca :)

AdministratorAutor wpisu
9:29, 30.10.2017 #14

Pierwsze zestawy powinny dziś docierać do osób, które zamówiły je w przedsprzedaży! Mam nadzieję, że obyło się bez problemów. Zestawy można rejestrować od dziś (godzina 8 rano), więc jeśli ktoś jakimś "cudem" dostał paczkę wcześniej, to może teraz wykorzystać swój kod ;) Pierwszy odcinek kursu (ze szczegółowym omówieniem i spisem treści) pojawi się jeszcze dziś. W tym tygodniu pojawią się dodatkowo jeszcze 2 odcinki kursu, więc proszę się nie obawiać - będzie co robić z nową malinką. Jeśli czujecie się "niepewnie" z nowym sprzętem, to zalecam jeszcze chwilkę cierpliwości, aż pojawi się dokładna instrukcja, czyli nasz kurs :)

18:47, 30.10.2017 #15

Do godz. 19 brak pierwszego odcinka kursu. Kiedy faktycznie zacznie się kurs RPi.

AdministratorAutor wpisu
19:32, 30.10.2017 #16

Pesjar, nigdzie nie podawałem, że artykuł będzie do 19 ;) Tak jak napisałem, dziś pojawi pierwszy artykuł z tej serii (czyli wstęp), a do końca tygodnia będą kolejne dwa artykuły. Dodatkowo, w związku z dużą liczbą zapytań, szykujemy również osobny artykuł, który powinien wszystkim zainteresowanym rozjaśnić temat "Arduino vs. Raspberry Pi".

Do tej pory wszystko idzie zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami tj. kurs rusza w październiku, a osoby, które kupiły zestawy w przedsprzedaży otrzymały je przed pierwszą częścią kursu. Staram się, aby wszystko szło zgodnie z planem i do tej pory nie było żadnego problemu :)

Pozdrawiam,

Damian

Zobacz wszystkie komentarze (16) na forum »

Dodaj komentarz