Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Niesamowicie lekkie motyle
Pierwszy z nowych projektów, to grupa motyli zdolnych do lotów w pomieszczeniach. Konstrukcje, o rozpiętości skrzydeł około 50cm, zostały wykonane z niezwykle lekkich materiałów. Pozwoliło to na obniżenie masy całej konstrukcji do około 30g. Dzięki czemu są w stanie unosić się w powietrzu przez około 3-4 minuty.
Niestety, z braku miejsca, roboty zostały pozbawione czujników. Ich oczami są specjalne kamery zdolne do śledzenia unikalnych markerów widocznych tyko w podczerwieni.
Duży nacisk położono na to, aby motyle poruszały się w naturalny sposób. Czy naukowcom udało się to osiągnąć? Ocieńcie sami!
Współpracujące mrówki
Kolejny projekt zrobił na mnie jeszcze większe wrażenie - szczególnie pod względem wizualnym. Oprócz motyli, FESTO przygotowało również robo-mrówki. Konstrukcje te zostały wykonane w nowych technologiach bazujących na druku 3D.
Szkielet został wydrukowany na drukarce 3D z wykorzystaniem technologii laserowej. Warto zwrócić uwagę na obwody drukowane umieszczone na zewnątrz konstrukcji. Co ciekawe, są to prawdziwe połączenia, a nie ozdobniki.
Piezoelektryczne napędy wprowadzają w ruch odnóża mrówki. W tak małej konstrukcji znaleziono miejsce dla ciekawych sensorów. Znajdziemy tutaj m.in. dwie kamery oraz czujnik przesunięcia, taki jak w myszkach optycznych.
Dokładniej budowę robotów przybliża poniższy materiał:
Oczywiście, tak jak w przypadku prawdziwych mrówek, również te są zbyt słabe, aby wykonywać skomplikowane zadania samodzielnie. Dlatego konstruktorzy nauczyli swoje roboty pracy w grupie.
Które roboty spodobały Wam się bardziej: motyle, czy mrówki? Dajcie znać w komentarzach.
Źródło: festo.com
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
festo, motyle, mrówki, naśladowanie, natura, zwięrzęta
Trwa ładowanie komentarzy...