KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Niesamowicie lekkie motyle i współpracujące mrówki

Niesamowicie lekkie motyle i współpracujące mrówki

Nie pierwszy raz mamy okazję podziwiać roboty, naśladujące naturę, które powstają w FESTO.

Były już latające meduzy, ptaki, a nawet kangur. W tym roku zaprezentowano dwie grupy robotów, które z założenia mają naśladować mrówki oraz motyle.

Niesamowicie lekkie motyle

Pierwszy z nowych projektów, to grupa motyli zdolnych do lotów w pomieszczeniach. Konstrukcje, o rozpiętości skrzydeł około 50cm, zostały wykonane z niezwykle lekkich materiałów. Pozwoliło to na obniżenie masy całej konstrukcji do około 30g. Dzięki czemu są w stanie unosić się w powietrzu przez około 3-4 minuty.

festo-motyl

Niestety, z braku miejsca, roboty zostały pozbawione czujników. Ich oczami są specjalne kamery zdolne do śledzenia unikalnych markerów widocznych tyko w podczerwieni.

Duży nacisk położono na to, aby motyle poruszały się w naturalny sposób. Czy naukowcom udało się to osiągnąć? Ocieńcie sami!

Współpracujące mrówki

Kolejny projekt zrobił na mnie jeszcze większe wrażenie - szczególnie pod względem wizualnym. Oprócz motyli, FESTO przygotowało również robo-mrówki. Konstrukcje te zostały wykonane w nowych technologiach bazujących na druku 3D.

festo-mrowka

Szkielet został wydrukowany na drukarce 3D z wykorzystaniem technologii laserowej. Warto zwrócić uwagę na obwody drukowane umieszczone na zewnątrz konstrukcji. Co ciekawe, są to prawdziwe połączenia, a nie ozdobniki.

festo-mrowka3

Piezoelektryczne napędy wprowadzają w ruch odnóża mrówki. W tak małej konstrukcji znaleziono miejsce dla ciekawych sensorów. Znajdziemy tutaj m.in. dwie kamery oraz czujnik przesunięcia, taki jak w myszkach optycznych.

Dokładniej budowę robotów przybliża poniższy materiał:

Oczywiście, tak jak w przypadku prawdziwych mrówek, również te są zbyt słabe, aby wykonywać skomplikowane zadania samodzielnie. Dlatego konstruktorzy nauczyli swoje roboty pracy w grupie.

Które roboty spodobały Wam się bardziej: motyle, czy mrówki? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: festo.com

festo, motyle, mrówki, naśladowanie, natura, zwięrzęta

Trwa ładowanie komentarzy...