KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot uzupełni paliwo w satelitach

Robot uzupełni paliwo w satelitach

Wyrzucanie samochodu z powodu braku paliwa lub niewielkiej awarii brzmi niewyobrażalnie, ale tak właśnie wygląda sytuacja z satelitami.

NASA na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej testuje sprzęt do napraw i tankowania na orbicie.

Już w 2013 roku NASA zajmowała się sposobami transportu płynów w przestrzeni kosmicznej. W tym roku testy dotyczące uzupełniania paliwa (Robotic Refueling Mission) wystartowały ponownie.

Narzędzie inspekcyjne VIPIR (Visual Inspection Poseable Invertebrate Robot) to system kamer, który może być chwycony przez robotyczne ramię DEXTRE, znajdujące się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Diagnozuje on stan satelity, co pozwala na udzielenie pomocy na czas i przedłużenie jej okresu użytkowania.

Inspekcja jest niezmiernie ważna nawet jeśli problem nie może zostać naprawiony. Z obserwacji zepsutych statków kosmicznych można bowiem wyciągnąć wnioski na temat przyczyny ich awarii, co prowadzi do tworzenia bardziej niezawodnych projektów.

Satelita służący jako serwis naprawy posiada charakterystyczne wypukłości, dzięki którym ramię robotyczne może wyciągnąć dokładnie to narzędzie, które jest potrzebne. Znajdują się wśród nich m.in. obcinak do drutu i dysza paliwa, a także urządzenia wielofunkcyjne.

Właśnie teraz to pudełko z narzędziami zostało umieszczone na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i udostępnione do testowania przez DEXTRE. Jeszcze w tym roku Robotic Refueling Mission przeprowadzi kolejne testy, tym razem dotyczące zaopatrzenia w paliwo kriogeniczne oraz połączeń elektrycznych umożliwiających modernizację lub całkowitą wymianę przyrządów.

Źródło: [1]

iss, kosmos, manipulator, nasa, satelity, tankowanie

Trwa ładowanie komentarzy...