KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Serwomechanizm do zadań specjalnych wydrukowany w 3D

Serwomechanizm do zadań specjalnych wydrukowany w 3D

W projektach hobbystycznych często spotyka się tanie i delikatne serwomechanizmy modelarskie. Warto jednak pamiętać, że takie napędy mogą też występować w mocniejszych wersjach.

Większe serwa, o dużym momencie obrotowym, bywają jednak dość drogie. Oto projekt takiego napędu w tańszej wersji DIY.

Jeżeli kiedyś z zajrzeliście do środka serwomechanizmu to, pomijając niewielkie płytkę z elektroniką, znaleźliście tam prawdopodobnie koła zębate i silnik DC. Mała, wielostopniowa przekładnia skutecznie redukuje prędkość obrotową silnika, co pozwala uzyskać większy moment obrotowy.

Konstruktor podpisujący się jako Bribro12 postanowił wykorzystać drukarkę 3D do budowy wielkiego serwomechanizmu DIY o momentem obrotowym wynoszącym aż 55 kg*cm.

Do budowy serwomechanizmu wykorzystano popularny silnik 775 w wersji na 36V charakteryzujący się prędkością obrotową na poziomie 9000 obr/min. Cała obudowa napędu oraz wszystkie koła zębate przekładni zostały wydrukowane w 3D. Wyjątkiem są jedynie metalowe ośki, śrubki oraz górna część obudowy, która została wycięta z pleksi.

Części składowe serwomechanizmu

Części składowe serwomechanizmu

Dzięki przełożeniu 30:1 serwomechanizm może się poszczycić momentem obrotowym wynoszącym aż 5,4 Nm. Do zasilenia tego "potwora" wykorzystywany jest pakiet LiPo, który jest w stanie dostarczyć potrzebne 18A prądu przy 22V.

Warto wspomnieć, że ku zaskoczeniu autora, elementy wydrukowane w 3D są naprawdę wytrzymałe. Pomimo licznych testów, podczas których na 6 cm orczyku zawieszono ponad 9 kg ładunku, żaden z trybów przekładni nie uległ uszkodzeniu.

Przebieg budowy serwomechanizmu oraz ostateczny efekt widoczny jest na poniższym wideo:

Oczywiście prezentowany układ nie jest pełnoprawnym serwomechanizmem. Brak tu wbudowanego sterownika, który kontrolowałby pozycję orczyka. Opisywany prototyp serwa sterowany był za pomocą Arduino jak zwykły silnik DC za pomocą sterownika BTS7960B.

Tym razem chodziło jednak o sprawdzenie pomysłu, jak widać budowa gigantycznego serwa w domu jest możliwa. Dodanie brakującej elektroniki to jeden z kolejnych etapów pracy nad projektem. Jeśli chcecie wykonać własną wersję tego serwa to sprawdźcie instrukcję napisaną przez autora, znajdziecie tam również gotowe pliki STL, które można wykorzystać do wydrukowania swojego napędu.

Macie pomysł na ciekawe wykorzystanie serwa o tak dużym momencie?

Jak zbudować miniaturowy silnik z płytki PCB?
Jak zbudować miniaturowy silnik z płytki PCB?

Silniki elektryczne łączą precyzyjną mechanikę z elektroniką. Okazuje się, że niektóre elementy mechaniczne można z powodzeniem... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

druk 3d, mechanika, projekty, serwo

Trwa ładowanie komentarzy...